Dodany: 21.10.2004 20:48|Autor: moshi

Książka: Emilka na falach życia
Montgomery Lucy Maud

Zakochana Emilka...

Emilka po ukończeniu Wyższej Szkoły w Shrewsbury powraca do ukochanego Srebrnego Nowiu, poświęca się pisaniu i zaczyna zdobywać coraz większe uznanie. Ilza, Tadzio i Perry, jej ukochani przyjaciele, wyjeżdżają na studia. Emilka czuje się osamotniona, brak jej zwłaszcza towarzystwa Tadzia, który jakby o niej zupełnie zapomniał. Podczas jego nieobecności Srebrny Nów zaczynają odwiedzać (bez powodzenia) różni młodzieńcy. Towarzystwa dotrzymuje Emilce Dean Priest, daleki kuzyn, który niegdyś uratował jej życie. Ciotki ze Srebrnego Nowiu nie są zachwycone coraz częstszymi wizytami Deana u Emilki, jednak wkrótce straszny wypadek odmieni życie ich wszystkich. W rezultacie Emilka i Dean postanawiają sie pobrać, ale oto z Europy powrócić ma Tadzio - wielka, skrywana miłość Emilki... I wtedy dziewczyna po raz kolejny w swoim życiu doświadcza tajemniczego daru jasnowidzenia, który pociąga za sobą niesamowite konsekwencje.

"Emilka na falach życia" L.M.Montgomery to ostatnia część trylogii o losach młodej pisarki. Wraz z rozwojem wydarzeń czytelnik doświadcza skrajnych emocji - od śmiechu, przez strach i złość, po radość. Postacie są niezwykle barwne i "żyją" własnym życiem. Akcja wartko toczy się aż do ostatniej strony i cały czas trzyma w napięciu, co jest niewątpliwym atutem.

Bardzo ciekawa i mądra książka z pozytywnym przesłaniem, że każdy jest w stanie zdobyć swój "alpejski szczyt".

Użytkownik: ilza 21.02.2008 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Emilka po ukończeniu Wyżs... | moshi
Również bardzo spodobał mi się, chociaż zakończenie wydaje się dość nierealne i nie bardzo chce mi się wierzyć w to uczucie ze strony Tadzia. Dziwne, że przez tak długi okres czasu po prostu nie zadał jej tego najważniejszego pytania. w tym tomie straciłam sympatię do Ilzy, jest jakaś chłodna i malo naturalna w stosunku do Emilki, poza tym dziwi mnie, że nie domyślała się tego co wyraził jej ojciec, że to Emilka powinna związać się z Tadziem.