Dodany: 19.11.2007 20:23|Autor: Method

Książka: Opowieści niesamowite [WL]
Poe Edgar Allan

1 osoba poleca ten tekst.

Edgar Allan Poe


„Opowieści niesamowite” Edgara Allana Poe to klucz do całej jego twórczości. Zawarte w zbiorze opowiadania stanowią przekrój działalności literackiej tego pisarza. Mamy więc do czynienia z historiami groteskowymi i lekko zaprawionymi absurdem, które przeplatają się z dociekliwymi i ściśle analitycznymi pracami prekursora powieści detektywistycznej. Wszystkie te opowiadania łączy jednak pewna cecha wspólna, utwierdzająca nas w przekonaniu, że zostały napisane przez jednego autora. Otóż przedstawione są one w mrocznej formie postępującej psychopatii. Wiele z utworów zamieszczonych w tym zbiorze sprawia wrażenie studium szaleństwa i wszystkich późniejszych konsekwencji z owym stanem związanych. Podczas lektury towarzyszyło mi uczucie podobne do tego, gdy późną jesienią, tuż przed zmrokiem, po długim spacerze, znajdę się nieoczekiwanie na skraju lasu, bądź w pobliżu dawno opuszczonych budynków, gdzie jedynymi dźwiękami są szum wiatru i krakanie wron.

Klimat opowiadań buduje także bogaty i barwny język; mieszanka nieokreślonej magii i akademickiej naukowości, język typowy dla XIX-wiecznych twórców literatury.

Mimo sporej wartości „Opowieści niesamowitych” i niekwestionowanego talentu pisarskiego Poe, mam kilka krytycznych uwag, a w zasadzie jedną krytyczną uwagę dotyczącą powyższego zbioru. W pewnych momentach groteska i absurd sączące się lekko z kart książki przerastały moje zdolności prawidłowej i uzasadnionej oceny czytanego tekstu. Czasami odnosiłem wrażenie lekkiej przesady, zbyt dużej fali niesamowitej „niesamowitości”. Ale to tylko szczegół, drobna smuga na nieskazitelnym obrazie całości.

Polecam.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3849
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: aborygen 21.11.2007 12:25 napisał(a):
Odpowiedź na: „Opowieści niesamowite” E... | Method
Jak najbardziej polecam i jak najbardziej zgadzam się z recenzją. Problem z nadmiarem niesamowitych zdarzeń moim zdaniem można tłumaczyć tym, że autor nawet nie stara się o dozę bezstronności lub anonimowości w swych dziełach. Brak krytycznego podejścia sugeruje jak mocno sam Poe był zafascynowany tym co niezwykłe i choć może ta fascynacja odejmuje z jego dzieła aż nadto realizmu, to dodaje mu pasji, za co osobiście uwielbiam te "opowiastki"....
Użytkownik: Astral 11.11.2009 17:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak najbardziej polecam i... | aborygen
Dowcip polega jeszcze na tym, że wydawca umieścił w jednym tomie przekłady dwóch BARDZO różnych tłumaczy - moim zdaniem Leśmian ma tak odrębny styl i język, że oba podejścia kłócą się ze sobą.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: