Dodany: 17.02.2013 13:31|Autor:

Bill Bryson jest bardzo popularnym autorem książek o charakterze socjologiczno-podróżniczym. Do klasyki tego gatunku zaliczają się "Zapiski z małej wyspy", "Zapiski z wielkiego kraju", "The Lost Continent", "Neither Here nor There", "A Walk In the Woods" oraz "Down Under". Wpływy ze sprzedaży jego ostatniego bestsellera, "African Diary", idą na konto organizacji humanitarnej CARE International.

W 2005 roku Bill Bryson za "Krótką historię prawie wszystkiego" otrzymał prestiżową Nagrodę Kartezjusza, przyznawaną przez Unię Europejską dla zespołów naukowych, a także dla osób i organizacji zajmujących się popularyzacją nauki.

"Bill Bryson odniósł niezwykły sukces - udało mu się z summy wiedzy na temat wszystkiego, co wydarzyło się od wielkiego wybuchu, uczynić pasjonujący bestseller, który czyta się niczym powieść detektywistyczną".
"Observer"

Seria wydawnicza Człowiek Poznaje Świat z charakterystycznym logo - dłonią z konturem kuli ziemskiej - zainicjowana została w 1960 roku przez wydawnictwo Iskry. Obejmowała książki znaczących podróżników i odkrywców, przedstawiała historię wielkich odkryć czy wynalazków. Celem serii było wzbudzenie zainteresowania światem, jak i skłonienie do głębszego poznania rozmaitych dziedzin wiedzy. W serii tej ukazały się m.in. książki: E. Brandforda "Wędrówki z Homerem", J. Eibi-Eibesfelda "Galapagos", P. de Latila "Od »Nautilusa« do batyskafu", F. Nansena "Do bieguna" czy A. Piccarda "Do stratosfery i w głąb mórz".

Zysk i S-ka Wydawnictwo reaktywując tę serię, nawiązuje z jednej strony do najlepszych tradycji Iskier, z drugiej zaś wychodzi naprzeciw zainteresowaniom współczesnego czytelnika podróżami i odkryciami. W serii Człowiek Poznaje Świat ukażą się m.in. książki Jacka Pałkiewicza o odkryciu źródeł Amazonki, o wyprawie na biegun zimna na Syberii czy megabestseller Billa Brysona o najnowszych odkryciach nauki.

Dzięki szerokiej formule, atrakcyjnej szacie edytorskiej oraz wybitnym autorom polski czytelnik ponownie otrzyma wartościowe książki rozbudzające głębsze zainteresowania innymi kulturami i różnymi dziedzinami aktywności ludzkiej.

"Ta książka wciąga bez reszty, a szczególnej jej zalety upatruję w historycznych relacjach o dochodzeniu do odkryć. Ten trud intelektualny warto zrozumieć i docenić. Wiedza o Ziemi, planecie, na której żyjemy, o której rzadko piszą autorzy popularnych książek, wydała się Brysonowi szczególnie ciekawa, gdy rozpoczynał mistrzowską opowieść o prawie wszystkim. Zazdroszczę przyszłemu czytelnikowi, że tę lekturę ma jeszcze przed sobą!"
prof. Magdalena Fikus

Bill Bryson sam o sobie mówi, że nie jest entuzjastą podróżowania, ale nawet gdy siedzi bezpiecznie w gabinecie, nie potrafi opanować ciekawości wobec otaczającego go świata. "Krótka historia prawie wszystkiego" stanowi rezultat jego prób zrozumienia wszystkiego, co zdarzyło się od wielkiego wybuchu aż do powstania cywilizacji - jak doszliśmy stamtąd, gdzie byliśmy niczym, do tego, czym jesteśmy dzisiaj. Bill Bryson zabiera nas w fascynującą podróż, która otworzy nam oczy na świat, jakiego większość z nas nigdy nie widziała.

"Oryginalna i błyskotliwie napisana książka. Dowiadujemy się, czym jest świat materialny - od najmniejszego kwarka po największą galaktykę - i poznajemy wszystkie poziomy pomiędzy... Klasyka nowoczesnego pisarstwa popularnonaukowego".
"The New York Times"

[Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2009]