Dodany: 18.11.2007 16:15|Autor: nutinka

Średniowiecze, starożytność i prehistoria czyli co czytać, gdy nas najdzie na historię

Powieści z tłem historycznym, jak również fantasy osadzone w czasach historycznych. Zestawienie nie jest oczywiście kompletne, będzie uzupełniane w miarę wpadania mi w oko kolejnych powieści z interesującej tematyki. Gwiazdką zaznaczam te książki, które już przeczytałam.

Chętnych pogłębiania znajomości z powieściami o przeszłych czasach zapraszam na historycznego bloga: http://wszystkotojuzbylo.blogspot.com/. Zapraszam do współpracy recenzentów książek z szeroko pojętej przeszłości.

Głównie czasy średniowiecza, chociaż w zestawieniu uwzględniłam pewną ilość powieści, których akcja dzieje się nawet w XVII-XVIII wieku

POLSKA:
Bunsch Karol: Powieści piastowskie* (Dzikowy skarb, Ojciec i syn, Rok tysięczny, Bracia, Bezkrólewie, Odnowiciel, Imiennik: Śladem pradziada, Imiennik: Miecz i pastorał, Przekleństwo, Zdobycie Kołobrzegu, Psie pole, Wywołańcy, Powrotna droga, Wawelskie wzgórze, Przełom), O Zawiszy Czarnym opowieść*, Warna 1444*
Cepik Jerzy (pseud. Bart Robert D.): Wikingowie, Słowianie
Cherezińska Elżbieta: Gra w kości*, Odrodzone królestwo* (Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona, Płomienna korona, Wojenna korona, Odrodzone królestwo), Harda królowa* (Harda, Królowa), Sydonia: Słowo się rzekło* [Pomorze Zachodnie, XVI-XVII w.]
Dębski Rafał: Przy końcu drogi: Epicka opowieść o Polsce Piastów* [Władysław Herman, Bolesław Krzywousty], Gwiazdozbiór kata* [Stefan Batory], Pasterz Upiorów* [Władysław Herman], Trylogia Piastowska (Kiedy Bóg zasypia*, Jadowity miecz, Miłość bogów) [Piastowie, XI w.]
Domagalski Dariusz: Piraci północy (Bractwo*) [Europa, XIV w.], I niechaj cisza wznieci wojnę* [XV w.], Cykl Krzyżacki (Delikatne uderzenie pioruna*, Aksamitny dotyk nocy*, Gniewny pomruk burzy*, Złowieszczy szept wiatru) [XV w.]
Duczmal Małgorzata (Duczmal-Charyna Małgorzata): Ryksa Piastówna: Królowa Czech i Polski [Piastowie, XIV w.], Izabela Jagiellonka: Królowa Węgier [monografia, XVI w.], Czterej królowie Katarzyny [XVI w.]
Foryś Robert: Gambit hetmański* [Sobieski, XVII w.]
Gołubiew Antoni: Bolesław Chrobry* (Puszcza, Szło Nowe, Złe dni, Rozdroża, Wnuk)
Grabski Władysław Jan: Opowieść o jarlu Broniszu*, Rapsodia świdnicka*
Gruszecka Aniela (pseud. Powalski Jan): Nad jeziorem: Sielanka wielkopolska z XIII wieku
Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk): Przeciw diabłom i infamisom* (W walce z infamisem, Z Diabłem sprawa, Miłość do Heleny, Uczeń mistrza Rumianka, Człowiek w kajdanach, Skarb Mohilanki, Miłość Piotra) [XVII w.], Crimen* [XVII w.], Królewskie sny* [Jagiełło, XV w.]
Hen Maciej (pseud. Nawariak Maciej): Segretario [Jan I Olbracht, XV w.]
Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter): Matka Joanna od Aniołów*, Czerwone tarcze* [Piastowie, XII w.]
Jabłoński Witold: Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer (Uczeń czarnoksiężnika*, Metamorfozy, Ogród Miłości, Trupi korowód) [XIII-XIV w.], Słowiańska apokalipsa (Słowo i miecz*, Ślepy demon: Sieciech*, Ślepy demon: Zbigniew) [Piastowie], Dary bogów*
Jagiełło Krzysztof: Piast mściciel
Janicki Kamil: Żelazne damy: Kobiety, które zbudowały Polskę* [Piastowie, X-XI w.], Damy ze skazą [Piastowie], Damy złotego wieku* [Jagiellonowie, XVI w.]
Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech): Polska Piastów*, Polska Jagiellonów*, Rzeczpospolita Obojga Narodów*, Ostatnia z rodu: Opowieść o Annie Jagiellonce*, Słowiański rodowód, Myśli o dawnej Polsce*, Polska anarchia*
Jędrusiak Szymon: Zawisza Czarny* (Aragonia, Droga do króla, Wielka wojna)
Kienzler Iwona: Życie miłosne polskich królów z dynastii Wazów* [XVII w.], Kobiety Zygmunta Augusta, Mocarz alkowy: August II Mocny i kobiety, Romanse żon polskich królów elekcyjnych, Wierny mąż niewiernych żon: Władysław Jagiełło
Komuda Jacek: Czarna szabla* [XVII w.], Banita [XVII w.], Bohun* [XVII w.], Diabeł Łańcucki* [XVII w.], Krzyżacka zawierucha* [XV w.], Opowieści z Dzikich Pól [XVII w.], Wilcze gniazdo [XVII w.], Warchoły i pijanice [XVII w.], Samozwaniec (t. 1-4) [XVII w.], Galeony wojny* (t. 1-2) [XVII w.], Zawisza (Czarne krzyże*, Złamany półksiężyc) [Jagiełło, XV w.]
Korkozowicz Kazimierz: Czarny* (Przyłbice i kaptury, Nagie ostrza, Powrót Czarnego, Synowie Czarnego) [Jagiełło, XV w.], Pod czarcim kopytem* [Diabeł Stadnicki, XVI-XVII w.], Ostatni zwycięzca* (Pierścień wezyra, Wilcze tropy, Koło fortuny, Oślepłe źrenice, Laur i kadzidło) [Jan III Sobieski], Jeźdźcy Apokalipsy* [XVII w.]
Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.): Stara baśń*, Bracia zmartwychwstańcy*, Krzyżacy 1410*, Historia prawdziwa o Petrku Właście* [i wiele innych]
Krechowiecki Adam: O tron* (Ostatni dynasta, Piast, Sława, Mrok) [Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan Sobieski], Fiat lux!: Obraz historyczny z czasów Jadwigi i Jagiełły, Szary wilk: Powieść historyczna* [Piastowie, Kazimierz Wielki], Starosta zygwulski: Powieść historyczna* [Diabeł Stadnicki, XVI-XVII w.]
Kuchowicz Zbigniew: Barbara Radziwiłłówna [XVI w.], Wizerunki niepospolitych niewiast staropolskich XVI-XVIII wieku
Kuczyński Stefan M. (pseud. Bart Włodzimierz): Przeszłość (Litwin i Andegawenka, Zawisza Czarny: Powieść historyczna) [i wiele innych]
Łysiak Tomasz: Kroniki szalbierskie (Szalbierz: Powieść awanturnicza z XIII wieku*, Bliznobrody*, Psy Tartaru)
Malewska Hanna: Panowie Leszczyńscy* [XVII w.]
Mrówczyński Bolesław: Miecz Kagenowy* (Armia milcząca, Dni chwały) [XIV-XV w.]
Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz): Dagome iudex* (Ja, Dago; Ja, Dago Piastun; Ja, Dago Władca) [IX w.]
Nowacka Ewa: Tysiąc soboli i jedna dziewczyna [Piastowie]
Parnicki Teodor: Srebrne orły* [Piastowie, X-XI w.], Tylko Beatrycze* [XIII-XIV w.], Nowa baśń (Robotnicy wezwani o XI* [XI w.], Czas siania i czas zbierania, Labirynt, Gliniane dzbany, Wylęgarnie dziwów, Palec zagrożenia)
Paukszta Eugeniusz: Straceńcy* [XVII w.], Buntownicy* [XVII w.], Znaki ogniste [XV w.]
Piechowski Jerzy Jan: Rycerze wielkiej gry* [Piastowie, rozbicie dzielnicowe], Świadkowie i truciciele [XVI w.]
Popławska Halina: Szpada na wachlarzu (Szpada na wachlarzu, Jak na starym gobelinie, Na wersalskim trakcie, Złamany wachlarz) [XVII w.]
Rawinis Marian Piotr (Rawinis M. P., pseud. Kukliński Piotr lub Mackenzie Pat): Saga rodu z Lipowej (Miłość i wróżby* [i następne - całość liczy 16 tomów]) [od Kazimierza Wielkiego]
Rochala Paweł: Bogumił Wiślanin* [Piastowie, X w.], Ballada o czarownicy* [Piastowie, XIII w.]
Sapkowski Andrzej: Reynevan* (Narrenturm, Boży bojownicy, Lux perpetua) [XV w.]
Singer Isaac Bashevis: Opowieść o Królu Pól*
Stężała Tomasz: Wojna bogów (Wojna bogów, Bunt starych bogów) [XIII w.]
Szlendak Tomasz: Leven: Opowieść o toruńskim kupcu, krwawych zbrodniach, śpiewających żabach i czupurnej piekareczce* [XV w.]
Terakowska Dorota: Samotność bogów*
Vondruška Vlastimil: Śmierć we Wrocławiu* [Śląsk, XIII w.]
Wollny Mariusz: Kacper Ryx* (Kacper Ryx [Jagiellonowie, Zygmunt August], Kacper Ryx i król przeklęty [Henryk Walezy], Kacper Ryx i tyran nienawistny [Stefan Batory], Kacper Ryx i król alchemików [Zygmunt III Waza]), Krew Inków* [XVIII w.], Krwawa jutrznia* (Krwawa jutrznia, Straceńcy, Mściciel) [Dymitriada, XVII w.]
Zielonka Zbigniew: Orły na sarkofagu (Orły na sarkofagu, Klucz ziemi, Ziemia wschodząca) [rozdrobnienie dzielnicowe, Łokietek]
Żeleński Tadeusz (pseud. Boy): Marysieńka Sobieska*
Żylińska Jadwiga: Złota włócznia* [Piastowie, Rycheza], Gwiazda spadająca* [Wazowie]

RESZTA ŚWIATA:
< autor nieznany / anonimowy >: Gesta Romanorum: Historie rzymskie, Dzieje Tristana i Izoldy*
Ábalos Rafael: Grimpow: Sekret ośmiu mędrców
Abaszydze Grigoł: Syn królowej Tamar: Kronika gruzińska z XIII w.*, Długa noc
Aleksandropulos Micos: Sceny z życia Maksyma Greka*
Ali Tariq: Kwintet muzułmański (W cieniu drzewa granatu* [Hiszpania, XV w.], Księga Saladyna [Egipt, Bliski Wschód, XII w.], Kobieta z kamienia [Turcja, XIX-XX w.], Sułtan z Palermo [Sycylia, XII w.], Noc złotego motyla [Daleki Wschód, współcześnie])
Allende Isabel: Inés, pani mej duszy*
Andrzejewski Jerzy: Bramy raju, Ciemności kryją ziemię*
Ball David: Ogniem i żelazem
Barret Pierre: Turnieje boże (Templariusz z Jeruzalem, Grosz ubogich, I my pójdziemy na kraniec świata)
Balon Marek: Bohaterowie świętej wojny
Berent Wacław: Żywe kamienie
Biały Leszek: Źródło Mamerkusa
Bidwell George Chandos: Lwie serce*, Pirat królowej*, Ostatni rycerz króla Artura [i wiele innych]
Bengtsson F. G. (Bengtsson Frans Gunnar): Rudy Orm*
Blixt David: Władca Werony
Bourin Jeanne: Komnata dam (Sekrety kobiet złotnika, Burzliwe lato) [Francja, XIII w.], Wielki ogień [Francja, XII w.]
Bradley Zimmer Marion: Avalon (Mgły Avalonu*, Leśny dom, Pani Avalonu)
Breslin Theresa: Pieczęć Medyceuszy
Calvino Italo: Wicehrabia przepołowiony* [Europa, XVII w.]
Cammilleri Rino: Inkwizytor
Camus David: Rycerze królestwa (Rycerze królestwa*, Rycerz Morgennes, Miecz królów Jerozolimy)
Cepik Jerzy (pseud. Bart Robert D.): Torquemada
Chadwick Elizabeth: Córki Graala
Cherezińska Elżbieta: Północna Droga (Saga Sigrun*, Ja jestem Halderd, Pasja według Einara, Trzy młode pieśni)
Chevalier Tracy: Dama z jednorożcem*
Christie Sally: Rywalki z Wersalu [Francja, XVIII w.]
Clavell James: Shogun* [Japonia, XVII w.]
Cooper James Fenimore: Krzysztof Kolumb
Cornwell Bernard: Trylogia arturiańska* (Zimowy monarcha, Nieprzyjaciel Boga, Excalibur), Trylogia Świętego Graala (Jeźdźcy z piekieł: Hellequin, Wagabunda, Heretyk, Rok 1356), Wojny Wikingów* (Ostatnie królestwo, Zwiastun burzy, Panowie Północy, Pieśń miecza, Płonące ziemie, Śmierć królów, Pogański pan, Pusty tron, Wojownicy burzy, Strażnik ognia, Wojna wilka, Miecz królów), Pieśń łuków: Azincourt*
Crichton Michael (pseud. Lange John lub Hudson Jeffrey): Trzynasty wojownik/Zjadacze umarłych*, Pod piracką flagą* [XVII w., Karaiby]
Cross Donna Woolfolk: Której imię wymazano*
Czeszumski Łukasz: Krew wojowników (Uciekinier, Książę) [XVI w.]
Dalby Liza: Opowieść Murasaki
Daniel Antoine B. (właśc. Audouard Antoine, Baltassat Jean-Daniel, Houette Bertrand): Inkowie (Cień pumy*, Złoto Cuzco, Światło Machu Picchu)
David Kurt: Czarny wilk*, Tenggeri, syn Czarnego Wilka
Donald Angus: Ojciec chrzestny z Sherwood, Robin Hood: Krzyżowiec z Sherwood
Druon Maurice (Kessel Maurice): Królowie przeklęci* (Król z żelaza, Zamordowana królowa, Trucizna królewska, Prawo mężczyzn, Wilczyca z Francji, Lew i lilie, Kiedy król gubi kraj)
Duczmal Małgorzata (Duczmal-Charyna Małgorzata): Lustro weneckie, Róża i morze, Złoty Korab
Dutka Wojciech: Bractwo Mandylionu [Anglia, XII w.]
Eco Umberto: Imię róży*, Baudolino*, Wyspa dnia poprzedniego*
Endō Shūsaku: Milczenie* [Japonia, XVII w.], Samuraj* [Japonia, XVII w.]
Essex Karen: Łabędzie Leonarda* [Włochy, XV-XVI w.]
Falcones Ildefonso: Katedra w Barcelonie (Katedra w Barcelonie*, Dziedzice ziemi), Ręka Fatimy
Feuchtwanger Lion: Żydówka z Toledo*
Flegg Aubrey: Skrzydła nad Delft [Holandia, XVII w.]
Follett Ken: Filary ziemi (Niech stanie się światłość, Filary ziemi*, Świat bez końca*, Słup ognia*)
Franklin Ariana (właśc. Norman Diana): Adelia Aguilar (Mistrzyni sztuki śmierci, Labirynt śmierci, Tajemnica grobowca)
Frèches José: Jedwabna cesarzowa (Nefrytowy księżyc, Oczy Buddy, Uzurpatorka)
Gablé Rebecca: Osadnicy z Catanu*, Bracia Hioba
Garrido Antonio: Skryba
Gogol Mikołaj: Taras Bulba*
Gołębiewski Łukasz (ur. 1971): Krzyk Kwezala [Meksyk, XVI w.]
Gordon Alan: Gildia Błaznów (Trzynasta noc, Błazen wkracza na scenę, Śmierć w dzielnicy weneckiej)
Gordon Noah: Medicus z Saragossy*, Medicus* [i następne wykraczające poza zakreślone ramy czasowe]
Gortner Christopher W.: Ostatnia królowa, Sekret Tudorów, Spisek Tudorów*, Potomek Tudorów, Wyznania Katarzyny Medycejskiej, Przysięga królowej: Historia Izabeli Kastylijskiej, Księżniczka Watykanu: Opowieść o Lukrecji Borgii
Graves Robert: Żona pana Miltona*
Gregory Philippa: Powieści Tudorowskie (Kochanice króla, Błazen królowej* [Maria Tudor], Kochanek dziewicy, Wieczna księżniczka, Dwie królowe, Uwięziona królowa*), Wojna kuzynów (Biała królowa, Czerwona królowa, Władczyni rzek, Córka Twórcy Królów), Zakon Ciemności (Odmieniec, Krucjata), Ziemskie radości* [XVII w.], Czarownica, Kobiety Wojny Dwu Róż: Księżna, królowa i królowa matka
Gregory Susanna: Matthew Bartholomew (Robaczywe jabłko, Wspólnicy piekieł, Kość niezgody)
Gulbranssen Trygve: A lasy wiecznie śpiewają*, Dziedzictwo na Björndal*
Guillou Jan: Krzyżowcy (Droga do Jerozolimy, Rycerz zakonu templariuszy, Królestwo na końcu drogi, Dziedzictwo rycerza Arna)
Harrison Kathryn: Tysiąc drzewek pomarańczowych* [Hiszpania, XVII w.]
Hen Maciej (pseud. Nawariak Maciej): Solfatara* [Neapol, XVII w.]
Henriksen Vera: Córka wikingów*, Zaczarowany kamień
Heyerdahl Thor: Spotkanie u brzegów Ameryki: Historia pokonanych*
Hickson Joanna: Katarzyna de Valois (Oblubienica z Azincourt*, Oblubienica Tudorów)
Holman Sheri: Skradziony język*
Huizinga Johan: Jesień średniowiecza*
Iggulden Conn: Dżyngis-chan / Zdobywca (Narodziny imperium / Wilk ze stepów: Dżyngis Chan, Władcy łuku, Czas zemsty, Srebrne imperium, Zdobywca)
Jeske-Choiński Teodor: Tiara i korona: Powieść historyczna z czasów Grzegorza VII, Na Kosowym Polu: Opowieść z dziejów Serbii w XIV w., Demon Odrodzenia: Powieść historyczna z czasów włoskiego Renesansu, O mitrę hospodarską: Powieść historyczna z XVI stulecia, Rycerz - bandyta: Opowiadanie z XV-go wieku
Jones Sherry: Klejnot Medyny*, Królowe
Kalogridis Jeanne: Żona inkwizytora, Poślubiona Borgii, Ja, Mona Liza
Knobloch Ina: Perfumiarz [XVIII w.]
Komuda Jacek: Imię Bestii*, Herezjarcha*
Kosidowski Zenon: Królestwo złotych łez*
Kossak Zofia (Kossak-Szczucka Zofia): Krzyżowcy (Krzyżowcy, Król trędowaty, Bez oręża) [XI w.]
Lagerkvist Pär Fabian: Karzeł*
Lawhead Stephen: Bizancjum
Lenoir Frédéric: Wyrocznia księżyca
Leoni Giulio: Trylogia o Dantem Alighieri (Klątwa mozaiki*, Klątwa światła, Krucjata ciemności)
Lépée Denis: Tajemnica Boscha
Liss David: Handlarz kawą* [Holandia, XVII w.]
Lloréns Chufo: Władca Barcelony
Maalouf Amin: Samarkanda*, Leon Afrykański*
Malewska Hanna: Kamienie wołać będą*, Sir Tomasz More odmawia*, Żelazna korona*
Mann Heinrich (Mann Henryk): Henryk IV (Młodość króla Henryka IV, Król Henryk IV u szczytu władzy)
Mantel Hilary: Tomasz Cromwell (W komnatach Wolf Hall, Na szafocie)
Medici Lorenzo de': Noc Świętego Bartłomieja*
Mortka Marcin: Miecz i kwiaty (Miecz i kwiaty: Tom 1*, Miecz i kwiaty: Tom 2, Miecz i kwiaty: Tom 3)
Mutafczijewa Wera (Mutafcziewa Wera): Rycerz [wyprawy krzyżowe], Sprawa sułtana Dżema [Turcja, XV w.]
Nazaruk Osyp: Aleksandra [Turcja, XVI w.]
Oden Scott: Lew Kairu*
Olbracht Ivan (właśc. Zeman Kamil): Zdobywca
Oldenbourg Zoé: Glina i popioły
Pamuk Orhan: Biały zamek* [Turcja, XVII w.]
Parker Ingrid J.: Smoczy zwój [Japonia, XI w.]
Parnicki Teodor: Hrabia Julian i król Roderyk*
Paszyńska Maria: Cień sułtana (Cień sułtana, Krwawe morze, Córka gniewu) [Turcja, XVI w.]
Pérez-Reverte Arturo: Przygody kapitana Alatriste (Kapitan Alatriste, W cieniu inkwizycji, Słońce nad Bredą, Złoto króla, Kawaler w żółtym kaftanie)
Pernoud Régine: Alienor z Akwitanii*, Królowa Blanka*, Heloiza i Abelard, Kobieta w czasach katedr*, Kobieta w czasach wypraw krzyżowych, Ryszard Lwie Serce, Templariusze, Inaczej o średniowieczu
Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary): Kroniki Brata Cadfaela (Mnich) (Tajemnica świętych relikwii, O jedno ciało za dużo* i następne [całość liczy 15 tomów])
Puzo Mario: Rodzina Borgiów*
Rathbone Julian: Ostatni angielski król
Reade Charles: Klasztor i miłość
Richie Donald: Kumagai: Droga wojownika
Riesco Nerea: Ars magica
Riley Judith Merkle: Księga Małgorzaty (Księga Małgorzaty*, W poszukiwaniu szmaragdowego lwa, Wodny diabeł), Ogród węża, Tajemnica Nostradamusa, Czara wyroczni
Roidis Emmanuel: Papież Joanna
Rolland Romain: Colas Breugnon*
Rosseels Maria: Nie oczekujcie poranka
Rushdie Salman: Czarodziejka z Florencji*
Sack John (1930-2004): Spisek franciszkanów, Śmierć anioła
Salvador Marco: Longobard*
Sánchez Adalid Jesús: Monroy (Więzień, Brama Wezyra)
Sapkowski Andrzej: Świat króla Artura; Maladie*
Sardou Romain: I odpuść nam nasze winy*, Ale nas zbaw ode złego
Schaeffer Fromberg Susan: Śnieżny lis*
Smith Wilbur: Drapieżne ptaki*, Monsun*
Stephenson Neal: Żywe srebro* [następne części wykraczają poza ramy czasowe]
Stone Irving: Udręka i ekstaza
Sturlese Patricio: Inkwizytor
Sujkowski Bogusław: Dwa zakony, Nie bogowie, Dziewice słońca, Insz Allach [Hiszpania, XV w.]
Sundaresan Indu: Dwudziesta żona (Dwudziesta żona, Święto róż) [Indie, XVI-XVII w.]
Szczypiorski Andrzej (pseud. Andrews Maurice S.): Msza za miasto Arras*
Tremain Rose: Powrót, Muzyka i cisza
Undset Sigrid (Undset Sygryda): Krystyna córka Lavransa*, Olaf syn Auduna, Legendy o królu Arturze*
Unsworth Barry: Opowieść o czynach Złego Ducha*
Updike John: Gertruda i Klaudiusz*
Utrio Kaari: Miedziany Ptak
Vandenberg Philipp: Zapomniany pergamin
Vidal Gore: Trubadur króla Ryszarda*
Waltari Mika: Mikael*, Karin, córka Monsa* [Szwecja, XVI w.], Czarny anioł*
Whyte Jack: Templariusze (Rycerze czerni i bieli, Honor rycerza, Chaos w zakonie)
Willocks Tim: Religia
Yoshimura Akira: Zagłada*
Yourcenar Marguerite (właśc. Crayencour Marguerite de): Kamień filozoficzny [XVI w.], I jak woda płynie [XVII w.]
Zueco Luis: Trylogia średniowieczna (Zamek, Miasto, Opactwo) [Hiszpania, XI w.]
Zweig Stefan: Maria Stuart* [Anglia, XVI w.], Magellan [XVI w.], Maria Antonina [XVIII w.]

DLA MŁODSZYCH CZYTELNIKÓW:
Cutler Ulriel Waldo: Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu
Deotyma (właśc. Łuszczewska Jadwiga): Branki w jasyrze, Panienka z okienka
Domańska Antonina: Historia żółtej ciżemki*, Paziowie króla Zygmunta*
Hauger Torill Thorstad: Porwani przez Wikingów*, Sigurd syn Wikinga*
Jegorow Ryszard: Prawem kaduka (Prawem kaduka*, Zemsta księcia, Dekret królewski)
Kolendo Jerzy Jan: Śladem jaszczurki
Korta Alina: Gniewko, syn rybaka*
Kosman Marceli: Jagiełło królem Polski*
Lisowska-Niepokólczycka Anna: Bolesław zwany Chrobrym*
Łopalewski Tadeusz: Przesławna peregrynacja Tomasza Wolskiego* [XVIII w.]
Łoziński Władysław: Oko proroka*
Przyborowski Walery (pseud. Sulima Zygmunt Lucjan): Myszy króla Popiela, Lelum-Polelum, Chrobry [i wiele innych]
Rzeszowski Stanisław: Przeciw rycerzom zakonu: opowieść z roku 1433*
Smolarski Mieczysław: Warneńczyk
Szalay-Groele Waleria (Szalayówna Walerja, Szalayówna Walerya): Bohaterski Staszek, Straszne dziedzictwo
Szołdrska Halszka: W wolińskiej strażnicy, Wędrowcy mimo woli
Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne): Królewicz i żebrak*
Wollny Mariusz: Historia jak bajka czyli Poczet Piastów dla dzieci, Był sobie król... czyli poczet Jagiellonów dla dzieci

STAROŻYTNOŚĆ I POGRANICZE ZE ŚREDNIOWIECZEM:

RZYM:
Becker Frank Stefan: Zmierzch orła, Cena purpury
Belmont Leo (właśc. Blumental Leopold): Mesalina*, Śmierć Mesaliny
Bieżuńska-Małowist Iza: Kobiety antyku: Talenty, ambicje, namiętności
Bulwer-Lytton Edward (pseud. Owen Meredith): Ostatnie dni Pompei
Cepik Jerzy (pseud. Bart Robert D.): Zaraza (Kto sieje wiatr, Duma poprzedza upadek, Śmierć w świątyni)
Chandernagor Françoise: Zapomniana królowa (Dzieci Aleksandrii, Damy Rzymu)
Daniel Antoine B. (właśc. Audouard Antoine, Baltassat Jean-Daniel, Houette Bertrand): Królowa Palmyry
Davis Lindsey: Marek Dydiusz Falko (Srebrne świnki, Wykute w brązie, Miedziana Wenus, Żelazna ręka Marsa, Złoto Posejdona, Ostatni akt w Palmirze)
Dietrich William: Mur Hadriana, Attyla: bicz boży
Dored Elisabeth: Kochałam Tyberiusza*, Piłat i Nazarejczyk*
Durham David Anthony: Duma Kartaginy [Hannibal, III/II w. p.n.e.]
Dutka Wojciech: Kartagińskie ostrze [Rzym, Katon], Apostata* [Julian Apostata, IV w.]
Essex Karen: Kleopatra, Królowa [Egipt, Rzym, I w. p.n.e.]
Fabbri Robert: Wespazjan (Trybun Rzymu*, Kat Rzymu*, Fałszywy bóg Rzymu, Utracony orzeł Rzymu, Władcy Rzymu, Zaginiony syn Rzymu, Rzymskie furie, Święty ogień Rzymu, Cesarz Rzymu)
Fast Howard: Spartakus*
Feuchtwanger Lion: Josephus - Trilogie (Wojna żydowska, Wygnanie), Samozwańczy Neron
Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw): Salambo*, Herodiada
Freisenbruch Annelise: Pierwsze damy antycznego Rzymu
Gallo Max: Cezar, Chrześcijanie (Płaszcz żołnierza, Chrzest króla, Krucjata mnicha), Rzymianie (Spartakus: Powstanie niewolników, Neron: Panowanie Antychrysta, Tytus: Męczeństwo Żydów, Marek Aureliusz: Męczeństwo chrześcijan, Konstantyn Wielki: Imperium Chrystusa)
Graves Robert: Ja, Klaudiusz*, Klaudiusz i Messalina*, Herkules z mojej załogi*, Córka Homera*, Belizariusz*
Gregory Kristiana: Kleopatra VII córka Nilu* [I w. p.n.e.]
Gyllensten Lars: Pamiętnik Kaina [II w.]
Hajduk Jacek: Pliniusz Młodszy
Harris Robert: Imperium Rzymskie* (Cycero, Spisek, Dyktator), Pompeja*
Hoffman Alice: Gołębiarki* [I w.]
Iggulden Conn: Imperator (Bramy Rzymu*, Śmierć królów*, Pole mieczy*, Bogowie wojny*, Krew bogów) [Juliusz Cezar]
Janowska Karolina: Opowieści celtyckie (Opowieści celtyckie, Opowieści celtyckie: Droga do władzy, Opowieści celtyckie: Cena przywództwa)
Jeske-Choiński Teodor: Gasnące słońce: Powieść z czasów Marka Aureliusza*, Ostatni Rzymianie: Powieść z czasów Teodozjusza Wielkiego
Jędrosz Piotr (pseud. Shordney Peter lub Szordej Piotr): Ja, Kaligula, pamiętnik szaleńca*
Jones Geraint: Feliks-Corvus* (Krwawy las, Oblężenie, Legion) [Rzym, I w. n.e.]
Kane Ben: Kroniki Zapomnianego Legionu* (Zapomniany Legion, Srebrny orzeł, Droga do Rzymu), Hannibal (Hannibal: Wróg Rzymu)
Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.): Rzym za Nerona
Krawczuk Aleksander: Konstantyn Wielki (Konstantyn Wielki, Ród Konstantyna, Julian Apostata*), Cesarz August, Gajusz Juliusz Cezar*, Kleopatra, Kolonizacja sullańska, Kronika Rzymu i Cesarstwa Rzymskiego, Kronika starożytnego Rzymu, Neron*, Poczet cesarzowych Rzymu, Poczet cesarzy bizantyjskich, Poczet cesarzy rzymskich*, Polska za Nerona, Rzymianki, Spotkania z Petroniuszem, Upadek Rzymu: Księga wojen
Kubiak Zygmunt: Mitologia Greków i Rzymian*, Dzieje Greków i Rzymian: Piękno i gorycz Europy*, Literatura Greków i Rzymian*
Kubicz Michał: Agrypina: Cesarstwo we krwi, Tyberiusz: Cesarstwo nad przepaścią
Kuncewicz Piotr: Antyk zmęczonej Europy*
Lagerkvist Pär Fabian: Barabasz*
Lakotta Consilia Maria: Nie złożę ofiary cesarzowi: Powieść historyczna o św. Wiktorze z Xanten, Światło nad jeziorem
Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber): Lawinia*
Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar): Ostatnia kohorta*
Macierzewska Janina: Prawo miecza i bogowie [Rzym, Marek Aureliusz]
Maier Paul Luther: Rzym w płomieniach, Poncjusz Piłat
Malewska Hanna: Przemija postać świata*, Ostatni na arenie (w zbiorze opowiadań: Sir Tomasz More odmawia*), Stanica* [Rzym], Opowieść o siedmiu mędrcach* [Grecja]
Manfredi Valerio Massimo: Imperium smoków*, Ostatni legion*
May Antoinette: Żona Piłata
McCullough Colleen: Pierwszy w Rzymie (Pierwszy w Rzymie, Wieniec z trawy, Wybrańcy fortuny, Rzym: Cezar, Rzym: Kleopatra)
Moran Michelle: Córka Kleopatry
Nowacka Ewa: Rok trzech cezarów* [Rzym], Kommodus i Marcja* [Rzym], Heliogabal, wnuk Mezy* [Rzym], Maksymin Trak* [Rzym]
Parnicki Teodor: Aecjusz, ostatni Rzymianin*, Śmierć Aecjusza*, Twarz Księżyca [Bizancjum, V w.], Zabij Kleopatrę, Słowo i ciało*
Pastor Ben: Eliusz Spartianus (Złodziej wody, Intrygantka, Kamienne dziewice) [Rzym, Dioklecjan]
Petroniusz Gajusz (Petronius Arbiter): Uczta Trymalchiona*
Piechowski Jerzy Jan: Cezar płaci denara*, Czas minął imperatorze*, Zemsta bogini Isztar*, Rzym płonie
Posteguillo Santiago: Africanus (Syn konsula*, Wojna w Italii)
Rice Anne (pseud. Roquelaure A. N. lub Rampling Anne): Chrystus Pan (Chrystus Pan: Wyjście z Egiptu, Chrystus Pan: Droga do Kany)
Riches Anthony: Cesarstwo (Honor patrycjusza, Strzały nienawiści)
Rivers Francine: Znamię lwa (Głos w wietrze*, Echo w ciemności, Jak świt poranka)
Roberts John Maddox: SPQR (Śledztwo Decjusza, Sprzysiężenie Katyliny, Świętokradztwo na misteriach, Świątynia Muz, Saturnalia, Detektyw Cezara)
Rolleczek Natalia (Rolleczek-Korombel Natalia): Selene córka Kleopatry* [Egipt, Rzym, I w. p.n.e.]
Rosseels Maria: Ja, chrześcijanin, zabiłem
Rudnicka Halina (1909-1982): Uczniowie Spartakusa* [Rzym]
Saylor Steven: Rzym (Rzym*, Cesarstwo), Roma Sub Rosa (Rzymska krew*, Dom westalek*, Gladiator umiera tylko raz, Ramiona Nemezis*, Zagadka Katyliny*, Rzut Wenus*, Morderstwo na Via Appia, Rubikon, Ostatnio widziany w Massilii, Mgliste proroctwa*, Werdykt Cezara, Triumf Cezara, Złoczyńcy znad Nilu)
Scarrow Simon: Orły imperium (Orły imperium*, Podbój*, Polowanie, Orły i wilki, Pościg, Przepowiednia, Rebelia, Centurion, Gladiator, Legion, Pretorianin, Kohorta, Bracia krwi, Brytania, Niepokonany, Dzień Cezarów), Gladiator (Walka o wolność, W służbie Cezara, Syn Spartakusa, Zemsta)
Schmitt Éric-Emmanuel: Ewangelia według Piłata*
Sidebottom Harry: Wojownik Rzymu (Ogień na wschodzie, Król królów, Lew Słońca, Wrota Kaspijskie, Wilki Północy, Bursztynowy szlak), Cesarski tron (Żelazo i rdza)
Sienkiewicz Henryk (1846-1916): Quo vadis*
Söderberg Hjalmar: Jezus Barabasz*
Spiró György: Niewola*
Stack John: Władcy mórz (Okręt Rzymu, Kapitan Rzymu, Władca Rzymu)
Sujkowski Bogusław: Miasto przebudzone [Kartagina], Ave libertas [Sycylia, II w. p.n.e.]
Sutcliff Rosemary: Orzeł* (Dziewiąty Legion, Srebrna Gałąź, Niosący latarnie)
Vandenberg Philipp: Cezar i Kleopatra: Ostatnie dni Cesarstwa Rzymskiego
Vanoyeke Violaine: Mesalina
Wallace Lewis (Wallace Ludwik): Ben Hur
Waltari Mika: Turms nieśmiertelny* [Rzym za Etrusków], Trylogia rzymska (Tajemnica królestwa*, Rzymianin Minutus, Mój syn Juliusz)
Williams John Edward: August
Wohl Louis de (Wohl Ludwig): Drzewo życia*, Włócznia
Yourcenar Marguerite (właśc. Crayencour Marguerite de): Pamiętniki Hadriana*

GRECJA:
Atwood Margaret: Penelopiada*
Bunsch Karol: Trylogia antyczna* (Olimpias, Parmenion, Aleksander)
Clarke Lindsay: Wojna Trojańska
Doody Margaret A.: Ateńska trucizna [Grecja, IV w. p.n.e.]
Druon Maurice (Kessel Maurice): Aleksander Wielki*
Gajek Grzegorz: Powrót królów
Gemmell David: Opowieści greckie (Lew Macedonii, Książę Mroku), Cykl trojański (Pan srebrnego łuku, Tarcza gromu, Upadek królów)
Golding William: Dwoisty język* [Grecja, I w. p.n.e.]
Green Peter: Aleksander Wielki, Śmiech Afrodyty* [Grecja, Safona]
Gyllensten Lars: Śmierć Sokratesa
Homer (Homerus): Iliada*, Odyseja*
Krawczuk Aleksander: Ostatnia olimpiada, Wojna trojańska: Mit i historia, Siedmiu przeciw Tebom, Maraton, Sennik Artemidora, Perykles i Aspazja, Sprawa Alkibiadesa*, Pan i jego filozof: Rzecz o Platonie, Groby Cheronei, Ród Argeadów: Filip i Aleksander
Kuncewicz Piotr: Antyk zmęczonej Europy*
Makowiecki Witold: Przygody Meliklesa Greka*, Diossos*
Malewska Hanna: Opowieść o siedmiu mędrcach* [Grecja]
Manfredi Valerio Massimo: Aleksander Wielki (Syn boskiego węża*, Piaski Amona, Na granicy świata), Spartanin*, Tyran*
May Antoinette: Żona Piłata
McCullough Colleen: Pieśń o Troi*
Miller Madeline: Achilles: W pułapce przeznaczenia
Mutafczijewa Wera (Mutafcziewa Wera): Alcybiades Wielki
Oden Scott: Memnon*
Parandowski Jan: Dysk olimpijski*, Przygody Odyseusza*, Wojna trojańska, Z antycznego świata
Parnicki Teodor: Koniec "Zgody Narodów", Koła na piasku
Pressfield Steven: Aleksander Wielki, Kampania afgańska [Aleksander Macedoński], Fale wojny [Alkibiades], Ogniste wrota [Termopile]
Renault Mary (właśc. Challans Mary): Król musi umrzeć*, Trylogia o Aleksandrze* (Ogień z niebios, Perski chłopiec, Igrzyska żałobne)
Rudnicka Halina (1909-1982): Trylogia antyczna (Król Agis*, Syn Heraklesa, Heros w okowach*) [Grecja]
Sa Shan: Aleksander i Alestria, Cesarzowa*
Słomczyński Maciej (pseud. Alex Joe lub Kwaśniewski Kazimierz): Czarne okręty (1. Ofiarujmy bogom krew jego*, 2. Oto zapada noc mroczna, 3. Abyś nie błądził w obcej ciemności, 4. A drogi tej nie zna nikt, 5. Cień nienawiści królewskiej, 6. Lew was rozszarpał płowy, 7. Ciemny pierścień zakrzepłej krwi, 8. Kraina umarłych liści, 9. Posejdon o białym obliczu, 10. Niechaj umrze o wschodzie słońca, 11. Sam bądź księciem)
Somoza José Carlos: Jaskinia filozofów*
Stabryła Stanisław: Dzieje wojny trojańskiej
Stancu Horia: Asklepios* [Grecja, Egipt, Sumer, Asyria, Troja], Powrót na pustynię* [Aleksander Macedoński]
Szamałek Jakub: Leochares (Kiedy Atena odwraca wzrok, Morze Niegościnne, Czytanie z kości)

EGIPT:
Brier Bob: Morderstwo Tutanchamona [popularnonaukowa]
Chandernagor Françoise: Zapomniana królowa (Dzieci Aleksandrii, Damy Rzymu)
Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary): Zakończeniem jest śmierć*
Cooney Kara: Hatszepsut: Kobieta, która została królem
Desroches-Noblecourt Christiane: Hatszepsut, Tutanchamon: Życie, śmierć, odrodzenie
Dutka Wojciech: Krew faraonów* [Egipt, Hatszepsut]
Essex Karen: Kleopatra, Królowa [Egipt, Rzym, I w. p.n.e.]
Gedge Pauline: Dom snów, Dwunasta przemiana, Królowa Hatszepsut, Zwój z Sakkary
Gische Wiktoria (Gische Victoria): Kochanka królewskiego rzeźbiarza, Tajemnice królów
Goworowska-Adamska Hanna: Nikt nie zna wszystkich jej imion: Opowieść o królowej Hatszepsut
Grant Joan: Uskrzydlony faraon*
Gregory Kristiana: Kleopatra VII córka Nilu* [I w. p.n.e.]
Jacq Christian (pseud. Livingstone J. B. lub Carter Christopher)): Egipski sędzia (t. 1-3), Królowa Wolności (t. 1-3), Ramzes (t. 1-5), Świetlisty kamień (t. 1-4), Tajemnice Ozyrysa (t. 1-4) [i wiele innych]
Kassala Ewa (właśc. Stasikowska-Woźniak Dorota): Kleopatra, Żądze Kleopatry, Boska Nefretete, Hatszepsut
Krawczuk Aleksander: Kleopatra
Lumley Brian: Zemsta Khai
Moran Michelle: Nefertiti*, Heretycka królowa*, Córka Kleopatry
Nowacka Ewa: Śliczna Tamit* [Egipt]
Oden Scott: Spiżowi wojownicy* [Egipt, VI w. p.n.e.]
Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander): Faraon*
Rolleczek Natalia (Rolleczek-Korombel Natalia): Trzy córki króla* [Syria, Egipt, II w. p.n.e.], Świetna i najświetniejsza* [Egipt, Aleksandria], Selene córka Kleopatry* [Egipt, Rzym, I w. p.n.e.]
Smith Wilbur: Bóg Nilu (Bóg Nilu*, Czarownik*, [Siódmy papirus* - współczesna], Zemsta Nilu*, Ognisty bóg, Faraon)
Stack John: Władcy mórz (Okręt Rzymu, Kapitan Rzymu, Władca Rzymu)
Sujkowski Bogusław: Rydwany bojowe [Egipt]
Tarr Judith: Pan Górnego i Dolnego Egiptu, Tron Izydy
Tyldesley Joyce Ann: Hatszepsut: Kobieta faraon*
Waltari Mika: Egipcjanin Sinuhe* [Egipt]

BLISKI WSCHÓD (PALESTYNA, BABILON, ASYRIA, PERSJA):
Edigey Jerzy (właśc. Korycki Jerzy): Strzała z Elamu*, Król Babilonu*, Szpiedzy króla Asarhaddona* [Niniwa]
Gallo Max: Jezus: Człowiek, który był Bogiem
Krawczuk Aleksander: Herod król Judei*, Tytus i Berenika, Rzym i Jerozolima
Milczarek Krzysztof: Tylko bogowie żyją wiecznie (Tylko bogowie żyją wiecznie, Boski plan, Ostatnia uczta)
Nowacka Ewa: Ursa z krainy Urartu* [Asyria], Szubad żąda ofiary* [Sumer]
Oden Scott: Memnon*
Stancu Horia: Asklepios* [Grecja, Egipt, Sumer, Asyria, Troja]

DALEKI WSCHÓD (CHINY, INDIE, JAPONIA):
Frèches José: Talizman z nefrytu (Niebiańskie konie*, Złota Ryba, Wyspy Nieśmiertelnych), Ja, Budda*
Nowacka Ewa: Biały koń bogów* [Indie]

Gautier Théophile (Gautier Teofil) (1811-1872): Romans mumii [Mojżesz]
Kosidowski Zenon: Rumaki Lizypa*, Gdy słońce było bogiem*, Opowieści biblijne*
Mann Thomas (Mann Tomasz): Józef i jego bracia
Ormesson Jean d': Historia Żyda Wiecznego Tułacza*
Rivers Francine: Synowie pocieszenia (Arcykapłan, Wojownik, Książę, Prorok, Skryba), Rodowód łaski (Tamar, Rachab, Rut, Batszeba)

EPOKA KAMIENIA ŁUPANEGO:
Auel Jean M.: Dzieci ziemi (Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego*, Dolina koni*, Łowcy mamutów*, Rzeka powrotu*, Wielka wędrówka*, Kamienne sadyby*, Kraina Jaskiń)
Golding William: Spadkobiercy*
Harrison Harry (właśc. Dempsey Harry Maxwell), Stover Leon: Stonehenge: Zagłada Atlantydy: Opowieść o Atlantydzie i dawnej Brytanii*
Kurtén Björn: Czarny tygrys*
Paver Michelle: Kroniki Pradawnego Mroku* (Wilczy brat, Wędrujący duch, Pożeracz Dusz, Wyrzutek, Złamana przysięga, Tropiciel duchów)
Rosny Aine Joseph Henri (właśc. Boex Joseph Henri Honoré): Walka o ogień, Kot olbrzymi
Sutcliff Rosemary: Szkarłat wojownika*
_________________________________________________

Na koniec kilka powieści, w których czasy współczesne lub przyszłe przeplatają się z historycznymi:
Badacze czasu: Odkupienie Krzysztofa Kolumba (Card Orson Scott)
Linia czasu (Crichton Michael (pseud. Lange John lub Hudson Jeffrey))
Trzecia cywilizacja (Wiśniewski-Snerg Adam)
Ptak Słońca (Smith Wilbur)
Jankes na dworze Króla Artura (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))
Labirynt (Mosse Kate)
Księga Sądu Ostatecznego (Willis Connie (Willis Constance Elaine Trimmer))
Nie licząc psa (Willis Connie (Willis Constance Elaine Trimmer))
Prywatne życie entu Szubad (Nowacka Ewa)
Brzydki mały chłopiec (Asimov Isaac, Silverberg Robert)
Strażnik piramidy (Edigey Jerzy (właśc. Korycki Jerzy))
Rydwan Bogów (Kowarz Aleksander)
Byk Apis pozdrawia kotkę Pusię (Nowacka Ewa)
Proszę bilet na wieżę Babel (Nowacka Ewa)
Rogi Minotaura (Nowacka Ewa)
Wieczny Grunwald: Powieść zza końca czasów (Twardoch Szczepan)
Operacja "Dzień Wskrzeszenia" (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz))
Czerwień rubinu (Gier Kerstin)
Błękit szafiru (Gier Kerstin)
Zieleń szmaragdu (Gier Kerstin)
Cylinder van Troffa (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej))
Przeklęta bariera (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))
Wehikuł czasu (Wells Herbert George (Wells H. G.))
Więźniowie Skalnego Grodu (Pagaczewski Stanisław)
Koniec Wieczności (Asimov Isaac)
Godzina pąsowej róży (Krüger Maria)
Małgosia contra Małgosia (Nowacka Ewa)
Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (Kosik Rafał)
www.1939.com.pl (Ciszewski Marcin)
www.ru2012.pl (Ciszewski Marcin)
Dallas '63 (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
Powrót do Nałęczowa (Bancarzewska Wiesława)
Stalowy Szczur ocala świat (Harrison Harry (właśc. Dempsey Harry Maxwell))
Dziwna sprawa Skaczącego Jacka (Hodder Mark) i następne tomy
Droga do Nidaros (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) i następne tomy
Obca (Gabaldon Diana) i następne tomy

Użytkownik: Kaoru 18.11.2007 16:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
I chwała Ci za to! ;-)) Ja nigdy nie wiem, które powieści będą dobre. Twój spis jest genialnym pomysłem! :-))
Użytkownik: nutinka 18.11.2007 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: I chwała Ci za to! ;-)) J... | Kaoru
Dziękuję za uznanie. Od dawna nosiłam się z zamiarem wyszukania jak największej ilości powieści z tłem historycznym. Nie wszystkie wymienione przeczytałam, nawet nie wszystkie mam w planach, ale dobrze mieć je w jednym miejscu. :)
Użytkownik: Kaoru 18.11.2007 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za uznanie. Od d... | nutinka
Otóż to! :-) Ja też kiedyś chciałam zrobić coś takiego, ale nie było kiedy... A tu proszę, po kłopocie :-))
Użytkownik: Andaluzja 18.11.2007 17:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Dziękuję bardzo za to zestawienie Nutinko! Dzięki niemu mój schowek powiększył się o 4 książki ;-)
Użytkownik: nutinka 18.11.2007 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję bardzo za to zes... | Andaluzja
Mój w trakcie poszukiwań zwiększył się o wiele więcej. ;)
Użytkownik: kurt1985 18.11.2007 17:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Dziękuję za bardzo przydatne zestawienie.
Użytkownik: labeg 18.11.2007 18:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Popieram przedmówców - przydatne. Leci do obserwowanych, skoro przeznaczone do wiecznej edycji :)
Użytkownik: nutinka 18.11.2007 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Popieram przedmówców - pr... | labeg
Mam nadzieję, że wiele osób coś dorzuci, żebym miała co edytować. :)
Użytkownik: misiak297 18.11.2007 18:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
To już dorzucę Ci coś do tej listy "Saga rodu z Lipowej" Rawinisa rozgrywa się w średniowieczu. Bardzo ciekawa.
Użytkownik: labeg 18.11.2007 18:34 napisał(a):
Odpowiedź na: To już dorzucę Ci coś do ... | misiak297
Przecież "Saga" jest na liście misiaku:) Przeczytaj dokładniej.
Użytkownik: misiak297 18.11.2007 18:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Przecież "Saga"... | labeg
Ajajaj! Biję się w misiakowe piersi i zamawiam sobie wizytę u okulisty!:)

do Autorki: jak oceniasz sagę? Dla mnie jest to takie całkiem przyjemne czytadło przygodowe. Jestem po szóstym tomie i wiem, że przeczytam wszystkie inne:)
Użytkownik: nutinka 18.11.2007 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Ajajaj! Biję się w misiak... | misiak297
Jeszcze nie czytałam, ale mam w planach. Włączyłam do zestawienia po przeczytaniu, co o Rawinisie napisałeś. :)
Użytkownik: Aquilla 18.11.2007 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Jeśli wpisujesz tu też fantastykę to polecam serię Paver Michelle - Kroniki Pradawnego Mroku - seria fantasy dziejąca się w prehistorii.
Użytkownik: nutinka 18.11.2007 20:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli wpisujesz tu też fa... | Aquilla
Dzięki. Zrobione. :)
Użytkownik: Kaoru 18.11.2007 21:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Co do Noaha Gordona, to nie tylko Medicus z Saragossy, ale też wszystkie trzy z cyklu Medicus (Medicus (Gordon Noah), Szaman (Gordon Noah), Spadkobierczyni Medicusa (Gordon Noah)). Ten z Saragossy jest jakby poza trylogią, polecam zacząć od Medicusa jako takiego.

Ale naplątałam... :))
Użytkownik: nutinka 18.11.2007 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do Noaha Gordona, to n... | Kaoru
Nie wiedzieć czemu "Medicus" znalazł się nie tam, gdzie powinien. Już poprawiłam. :) Pozostałe części trylogii nieco wykraczają poza ramy czasowe, które mnie interesują, dlatego nie były ujęte. Uzupeniłam tylko informację, że takowe istnieją.
Użytkownik: Aquilla 22.11.2007 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
To ja jeszcze pododaję ;)

Bidwell George Chandos - facet pisze biografie m.in. sporej ilości władców
Użytkownik: anuuszka 22.11.2007 20:25 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja jeszcze pododaję ;)... | Aquilla
ale, jesli kogos interesuje starożytnosc i historia Polski to polecam Pradzieje Polski, Kaczanowskiego o Kozłowskiego. wydane w kilku tomach.Wszystkie dostepne w empiku. To podstawa!
Użytkownik: anuuszka 23.11.2007 15:57 napisał(a):
Odpowiedź na: ale, jesli kogos interesu... | anuuszka
wogole nie che by zabrzmialo to jak kryptoreklama, ale jestem historyczką ;) najwiekszy wybor ksiazek historycznych jest w empiku i bellonie. Ostatnio weszla nowa ksiazka Goci, nigdzi ejejnie bylo procz empiku! Oczywiscie tez antykwariaty, al etam zawrotne ceny i biblioteki specjalistyczne, gdzie nie kazdy ma dostęp niestety.
Użytkownik: nutinka 26.11.2007 09:21 napisał(a):
Odpowiedź na: wogole nie che by zabrzmi... | anuuszka
Wezmę pod uwagę każdy trop. Zależy mi jednak najbardziej na powieściach, wyjątkowo dopuszczam książki takie jak Jasienicy, pisane dla każdego, nie ma jednak sensu umieszczanie tu książek typowo naukowych. Jeśli więc trafiasz na powieści z interesujących mnie okresów, to pisz proszę, bardzo chętnie się z nimi zapoznam. Z góry dziękuję. :)
Użytkownik: Chilly 26.11.2007 09:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Tak mi się jeszcze nasunęło:
Renault Mary (właśc. Challans Mary)
Salambo (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw)) Flaubert Gustave
Użytkownik: nutinka 26.11.2007 09:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak mi się jeszcze nasunę... | Chilly
Dzięki, już wprowadziłam. A czy coś jeszcze Flauberta się nada? Może "Herodiada"?
Użytkownik: Chilly 26.11.2007 10:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, już wprowadziłam.... | nutinka
Nie czytałam, ale po tytule wydaje mi się, że tak. ;)
Użytkownik: Sherlock 26.11.2007 11:16 napisał(a):
Czasy starożytne:
"Gesta Romanorum: Historie rzymskie" (autor anonimowy).

Średniowiecze w Polsce:
Deotyma (właśc. Jadwiga Łuszczewska)"Branki w jasyrze" ;
Bolesław Mrówczyński - dylogia:
"Miecz kagenowy; opowieść o Kryście, nie koronowanej królowej Zachodniego Pomorza" (tom pierwszy: "Armia milcząca", tom drugi:"Dni chwały").

I jeszcze ewentualnie siedemnasty wiek:
Wiktor Gomulicki ("Cudna mieszczka", "Miecz i łokieć") ;
Deotyma (właśc. Jadwiga Łuszczewska) "Panienka z okienka".

Użytkownik: nutinka 27.11.2007 11:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Czasy starożytne: "... | Sherlock
Sherlocku, czy mógłbyś przybliżyć "Gesta Romanorum"? Bo w katalogu jest jako popularnonaukowa, a nie wszystko z tego działu się nadaje.

Czy Deotyma to pisała bardziej dla młodzieży czy dla dorosłych? Obawiam się, że nic nie czytałam. ;)

O Mrówczyńskim w pewnym momencie myślałam, a potem mi umknął. Dzięki za przypomnienie.
Użytkownik: Sherlock 27.11.2007 18:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Sherlocku, czy mógłbyś pr... | nutinka
Deotyma pisała dla młodzieży.
"Gesta Romanorum" to łaciński zbiór anegdot i opowieści - głównie (ale nie tylko) z życia starożytnych Rzymian. Kompilacja została dokonana pod koniec trzynastego lub na początku czternastego wieku. Te krótkie opowieści mają wyraźny wydźwięk moralizatorski - zatem ta kompilacja mogła służyć na przykład ówczesnym kaznodziejom.
Użytkownik: veverica 10.12.2007 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Dziękuję za to zestawienie, jest imponujące:)
Przychodzi mi jeszcze do głowy trochę, niekoniecznie bardzo ambitnych, propozycji:
Dwuksiąg fantasy Gemmela - "Opowieści greckie" (Lew Macedonii (Gemmell David), Książę Mroku (Gemmell David)).
Chiny starożytne - Jose Freches, dwa cykle - "Talizman z nefrytu" (Niebiańskie konie (Frèches José), Złota Ryba (Frèches José), Wyspy Nieśmiertelnych (Frèches José)) oraz "Jedwabna cesarzowa" (Nefrytowy księżyc (Frèches José), Oczy Buddy (Frèches José), Uzurpatorka (Frèches José))
Średniowiecze - Rafael Abalos Grimpow: Sekret ośmiu mędrców (Ábalos Rafael). Nie polecam, ale tak dla porządku;)
Książka, która w połowie rozgrywa się w średniowieczu - Labirynt (Mosse Kate) Kate Mosse. I bardzo podobna Tracy Chevalier - Błękitna sukienka (Chevalier Tracy).

Przychodzi mi do głowy jeszcze kilka książek z tłem historycznym, ale późniejszych. Wymienię tylko kilka:
Rose Tremain Powrót (Tremain Rose) - Anglia, XVII wiek. Tej samej autorki Muzyka i cisza (Tremain Rose) - Dania.
XIX-wieczna Japonia w cyklu Takashi Matsuoka "Chmara wróbli" (Chmara Wróbli (Matsuoka Takashi), Honor Samuraja (Matsuoka Takashi))
Cykl Haliny Popławskiej "Szpada na wachlarzu" (Szpada na wachlarzu (Popławska Halina), Jak na starym gobelinie (Popławska Halina), Na wersalskim trakcie (Popławska Halina)).
Użytkownik: nutinka 21.12.2007 20:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za to zestawieni... | veverica
Wreszcie mam chwilę, żeby pouzupełniać. Dzięki za wiele tytułów. I mam pytania. :D

Gemmel: z opisów sądząc "Lew Macedonii" wygląda mi na bardziej historyczną niż fantasy, natomiast "Książę Mroku" odwrotnie. I zastanawiam się, czy to włączać, bo wolałabym, żeby były tu książki jak najbardziej historyczne. Jeśli fantasy to tylko marginalnie, bez dużego naginania rzeczywistości historycznej. Jak to oceniasz z tego punktu widzenia? Nada się?
To o Chinach wygląda interesująco - włączyłam. :)
"Labirynt" czeka na przeczytanie. Zdecyduję potem, czy taki miszmasz włączać.
Przypomniałaś mi o T. Chevalier - nada się od razu "Dama z jednorożcem".
XIX to już zbyt młoda historia. ;)
Czy Popławska to taka powieść płaszcza i szpady? Bardziej dla młodzieży? Tylko pierwsza część łapie się jeszcze w ramy czasowe.
Użytkownik: veverica 22.12.2007 21:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Wreszcie mam chwilę, żeby... | nutinka
"Lew Macedonii" rzeczywiście jest dosyć historyczny, fantastyka się pojawia, ale nie jest kluczowa. W końcówce może tak, ale całość dość interesująca właśnie historycznie. "Księcia mroku" nie czytałam, więc nie wiem:) ale tez swoja drogą o tamtych czasach wiem niewiele, więc ciężko mi ocenić na ile rzeczywistość jest naginana:(
Popławska czytałam lata temu, więc nie pamiętam jej szczególnie dobrze. Dla młodzieży, ale podejrzewam, że teraz też mogłabym ją przeczytać bez bólu. Bohaterowie - Ci główni - są fikcyjni, ale z tego co kojarzę w tle jest wielka polityka, dwór francuski, ważną postacią jest Maria
Leszczyńska... wydaje mi się, że mogłoby się nadać:)
Użytkownik: Tinu_viel 10.12.2007 20:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
A ja bym dodała jeszcze książki Natalii Rolleczek, np. "Trzy córki króla" albo "Świetna i najświetniejsza", których akcja ma miejsce w starożytności i są to książki dla młodzieży.
Użytkownik: nutinka 21.12.2007 20:11 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja bym dodała jeszcze k... | Tinu_viel
Super, Rolleczek znałam tylko "Kubę znad Morza Emskiego". Oprócz wymienionych przez Ciebie dołączyłam jeszcze "Selene córkę Kleopatry". Fajnie, że dział młodzieżowy się rozrasta, bo mam wrażenie, że powinnam znać duuużo więcej tytułów - pamięć dziurawa.
Użytkownik: nutinka 21.12.2007 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: A czy z kryminalno-młodzi... | Vemona
Łał, nie wiedziałam, że Edigey pisał o starożytności. :) Z opisów sądząc nadają się. Dzięki.
Użytkownik: Vemona 21.12.2007 20:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Łał, nie wiedziałam, że E... | nutinka
Mnie też zaskoczył, notabene stało to na półce z kryminałami w mojej bibliotece, co absolutnie nie jest odpowiednim miejscem, ale widać nazwisko mówiło samo za siebie. :-)
Użytkownik: Edycia 21.12.2007 20:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Łał, nie wiedziałam, że E... | nutinka
Nutinko, książka "Morderstwo Tutanchamona" Brier Bob też jest godna uwagi. Wprawdzie to jest literatura popularnonaukowa, ale z wieloma elementami historii Egiptu.
Użytkownik: nutinka 27.12.2007 11:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Nutinko, książka "Mo... | Edycia
Dopisałam z adnotacją, że popularnonaukowa. :)
Użytkownik: Edycia 27.12.2007 14:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Dopisałam z adnotacją, że... | nutinka
Naprawdę warto przeczytać.:)
Opowiada o tym okresie Egiptu, gdzie cały czas rozwijała się wiara w życie pozagrobowe, a faraonowie głosili, że są dziećmi boga.
Książka w ciekawy sposób przedstawia życie Tutanchamona od pra przodków, do jego urodzin i aż do śmierci.

A ja byłam w szoku czytając o mumifikacji zwłok. Nie chodzi tylko o zawijanie zwłok w bandaże. Egipcjanie krok po kroku dochodzili, że ciało lepiej zachowuje się, gdy usunie się z niego wnętrzności i to w tej książce jest bardzo szczegółowo opisane. Raz nawet jeden fragment doprowadził mnie prawie do omdlenia, chodziło o usunięcie mózgu z pod czaszki.
Ciekawie opisywane są też badania naukowców na odkrytą mumią Tutenchamona i śledztwo dotyczące jego tajemniczego morderstwa.:)
Użytkownik: Tinu_viel 21.12.2007 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Super, Rolleczek znałam t... | nutinka
A ja "Selene..." jeszcze nie znam, dzięki za tytuł, poszukam jej w bibliotece, może znajdę i uda mi się przeczytać... Kto wie...
A czy ty znasz ową "Selene"? Jeśli tak, to jaka jest?
Użytkownik: nutinka 27.12.2007 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja "Selene..."... | Tinu_viel
Nie znam właśnie. Z Biblionetki się o niej dowiedziałam, ale można wziąć pod uwagę. :)
Użytkownik: Tinu_viel 27.12.2007 12:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie znam właśnie. Z Bibli... | nutinka
Użytkownik: Gusia_78 27.12.2007 11:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Nutinko - chapeau bas :-)
Użytkownik: eliot 09.02.2008 20:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Myślę, że do zestawienia możesz dodać książki takich autorów, jak: Kay Guy Gavriel, Gregory Susanna, Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary) i Farmer Nancy.
Użytkownik: nutinka 19.06.2008 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Myślę, że do zestawienia ... | eliot
Mam spore wątpliwości co do Kaya. Przeczytałam właśnie Sarantyńską mozaikę i stwierdziłam, że tylko pozornie mieści się to w założonych ramach. Na razie wyrzuciłam też inne tytuły, może wrócą, gdy przeczytam.
Pozostałych nie znam z autopsji. ;) Dzięki za tropy.
Użytkownik: Kuba Grom 19.07.2008 12:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam spore wątpliwości co ... | nutinka
można by jeszcze dodać "Zakończeniem jest śmierć" A. Christie - czasy starożytnego Egiptu.
i "Bizancjum" Lawheada - coś koło VIII - IX wieku
no i jeszcze Berent - "Żywe kamienie" to średniowiecze a dalej ma jeszcze na koncie coś z czasów polski szlacheckiej.
Użytkownik: nutinka 25.07.2008 22:07 napisał(a):
Odpowiedź na: można by jeszcze dodać &q... | Kuba Grom
Dzięki za Christie. Spore zaskoczenie, podobnie jak z Edigeyem, że i ta autorka kryminałów popełniła coś starożytnego. Wprawdzie za nią nie przepadam, ale mnie zainteresowałeś. :)
Lawheadowi trzeba będzie się przyjrzeć bliżej, bo wygląda na to, że więcej tytułów się nada.
"Żywe kamienie" dałam do średniowiecza - reszta świata - dobrze?
Użytkownik: krasnal 09.02.2008 20:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Można by dopisać jeszcze Mgły Avalonu (Bradley Zimmer Marion) i pozostałe książki z tego cyklu. "Mgły" to wersja sagi arturiańskiej, pozostałe książki dzieją się jeszcze wcześniej, za czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Użytkownik: Jarl Bronisz 19.07.2008 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Sława! Chylę czoła Nutinko! Strasznie przydatne zestawienie. Szczególnie w mojej sytuacji :D Moja skromna osoba chciałaby zaproponować książki napoły historyczne, lecz z nutką fantazy. Seria książek Jacka Komudy. Poczynając od „Galeonów Wojny” poprzez „Bohuna” a skończywszy na „Czarnej Szabli”. Książki są osadzone w realiach historycznych XVI i XVII wieku. Historycznie udokumentowane wydarzenia i postaci w połączeniu z lekkością pióra Komudy nadają książką specyficzny klimat. Pozdrawiam serdecznie.
Użytkownik: nutinka 25.07.2008 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Sława! Chylę czoła Nutink... | Jarl Bronisz
Dziękuję! :) Bardzo się cieszę, że ktoś z tego korzysta. Przyznam, że ja też czytam więcej powieści historycznych, odkąd robiąc zestawienie odkryłam mnóstwo nieznanych tytułów. Wczoraj skończyłam świetną powieść "Król musi umrzeć", chociaż za kiksy tłumaczy, brak redakcji i korekty gotowam zrobić winnemu coś strasznego. ;)
Komudzie się przyjrzę, ale to w wolnej chwili, bo jestem między jednym wyjazdem a drugim i sporo innych zajęć mi się nawarstwiło.
Czy Ty, Jarlu, zamierzasz bywać na spotkaniach w okolicach Torunia? Razem z Kalais? :)
Użytkownik: Jarl Bronisz 25.07.2008 23:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję! :) Bardzo się c... | nutinka
Oczywiście, że mam zamiar "pokazywać" się na spotkaniach. Niestety obecnie muszę wysługiwać się Kalais (nie, żeby jej to przeszkadzało :D ), gdyż spotykanie się w środku tygodnia i to jeszcze o 17 jest dla mnie a wykonalne :D No chyba, że spotkanie odbędzie się na "naszej" toruńskiej ziemi :D Wtedy stawię się niezawodnie :D Na 30 lipca mogę życzyć jedynie przyjemnej zabawy :D a relacji wysłucham w domu :D Pozdrawiam :D Jarl Bronisz :D
Użytkownik: nutinka 25.07.2008 23:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Oczywiście, że mam zamiar... | Jarl Bronisz
W takim razie mam nadzieję, że zobaczymy się wszyscy pod koniec sierpnia, bo tak jesteśmy wstępnie umówieni na toruńskie spotkanie. A odbywają się one zawsze w soboty. ;) :) Środek tygodnia przeważnie i mnie nie pasuje.
Użytkownik: Aquilla 25.07.2008 22:24 napisał(a):
> Wilbur Smith: Bóg Nilu, Czarownik

To trylogia, dochodzi jeszcze Siódmy papirus (Smith Wilbur) :)
Użytkownik: nutinka 25.07.2008 22:49 napisał(a):
Odpowiedź na: > Wilbur Smith: Bóg Ni... | Aquilla
Owszem, ale ta część to już raczej współczesność. A jak ktoś znajdzie w Biblionetce początek to i tytuł ostatniej części pozna. Zawsze mam dylemat z powieściami, które dzieją się jednocześnie w interesującym mnie okresie i poza nim.
Użytkownik: Sherlock 26.11.2008 18:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Halszka Szołdrska napisała dwie powieści historyczne dla młodzieży (akcja toczy się w dziesiątym wieku na Pomorzu):
W wolińskiej strażnicy (Szołdrska Halszka)
Wędrowcy mimo woli (Szołdrska Halszka)
(druga powieść jest kontynuacją pierwszej).
Użytkownik: nutinka 04.12.2008 10:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Halszka Szołdrska napisał... | Sherlock
Dopisane. Dzięki. :)
Użytkownik: Aquilla 12.12.2008 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Wkradł się błąd do listy - książka Agathy Christie ma tytuł Zakończeniem jest śmierć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Użytkownik: nutinka 12.12.2008 19:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Wkradł się błąd do listy ... | Aquilla
Racja. Dzięki. :)
Użytkownik: Aquilla 12.12.2008 19:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Racja. Dzięki. :) | nutinka
To jeszcze pozwolę sobie dodać - White Terence Hanbury (White T. H.) seria "Był sobie raz na zawsze król". Tom pierwszy: Miecz dla króla (White Terence Hanbury (White T. H.)). Zaliczyłabym chyba do dziecięcej.
Użytkownik: Rbit 30.09.2011 13:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Proponuje dodać jeszczedwie pozycje z pogranicza historii starozytnej i fantasy, czyli:
Żołnierz z mgły (Wolfe Gene)
Żołnierz Arete (Wolfe Gene)
Właściwie to fantastyczności tu mało - poza tym, że główny bohater widzi greckich bogów, a nazwy historyczne zmieniono (coś jak w książkach Kay'a).

Pisząc o umiejętności widzenia bogów przypomniała mi sie jeszcze jedna, bardzo ciekawa pozycja, gdzie główny bohater również ma taką zdolność, tyle że rzecz dzieje się w przedpiastowskiej Polsce:
Bogumił Wiślanin (Rochala Paweł)
Użytkownik: Rbit 30.09.2011 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuje dodać jeszczedw... | Rbit
Ale ze mnie gapa, "Bogumił" już jest na liście i to oceniony na 5 :)
Użytkownik: nutinka 30.09.2011 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuje dodać jeszczedw... | Rbit
Jeżeli jak u Kaya to się wstrzymam. Chodzi mi bardziej o realia historyczne z ewentualną małą domieszką fantasy, a u Kaya jest to głównie fantasy nieco zbyt luźno oparte na historii.

Jak coś jeszcze skojarzysz to pisz, ostatnio mało uzupełniałam. :)
Użytkownik: benten 12.12.2011 11:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Genialna czytatka. Uwielbiam, że w Biblionetce można po latach odkryć ciekawe tematy. Z pewnością będę tu zaglądać. A na razie, chciałabym jeszcze od siebie dodać lekko romantyczną powieść Ostatnie dni Pompei (Bulwer-Lytton Edward (pseud. Owen Meredith)). O czym jest chyba nie trzeba dokładniej mówić ;>
Polecam też Inés, pani mej duszy (Allende Isabel), mojej ulubionej autorki. Jest to historia kobiety, która brała udział w zakładaniu pierwszej kolonii w Chile, również mocno zbeletryzowana.
I tej samej autorki, ale mniej ulubione - Zorro: Narodziny legendy (Allende Isabel).
Użytkownik: nutinka 08.02.2012 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Genialna czytatka. Uwielb... | benten
Najgorzej odłożyć coś na chwilę - nigdy nie wiadomo, kiedy ta chwila się skończy. ;)
Pompeje dodałam, Inez też, chociaż to już na styku interesujących mnie czasów. Zorro natomiast jest zbyt młody, nie załapał się. ;)
Dzięki za tropy.
Użytkownik: Czajka 08.02.2012 17:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Najgorzej odłożyć coś na ... | nutinka
Ale jaki przystojny. :) Żeby nie robić całkiem off topicu, wklejam Odyseusza, nie wiem czy się nada:
Fale przyboju (Johnson Eyvind)
Użytkownik: cysiau 03.11.2012 15:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Bardzo przydatne zestawienie - dodaję do obserwowanych, żeby nie zapomnieć.
Cherezińską na liście widziałam, ale nie przy Polsce, a tu dwa tytuły: Gra w kości (Cherezińska Elżbieta) i Korona śniegu i krwi (Cherezińska Elżbieta).
Użytkownik: Rbit 06.02.2013 08:26 napisał(a):
Proponuję dodać do listy:
Czarny Wilk (David Kurt)
Tenggeri, syn Czarnego Wilka (David Kurt)

W dzieciństwie zaczytywałem się tymi książkami związanymi z Mongolią Czyngis-chana. I nie zwracałem uwagi, ze autor pochodzi z NRD :)
Użytkownik: nutinka 06.02.2013 10:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję dodać do listy:... | Rbit
Zrobione. Dalsze sugestie mile widziane. :)
Użytkownik: zahara 12.02.2014 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
Piękne i pożyteczne. Z przyjemnością dorzucę do puli kilka moich ulubionych :).

Starożytność:
Ja, chrześcijanin, zabiłem (Rosseels Maria)
Syn konsula (Posteguillo Santiago)
Wojna w Italii (Posteguillo Santiago)

Średniowiecze - krucjaty:
Nie oczekujcie poranka (Rosseels Maria)
Templariusz z Jeruzalem (Barret Pierre, Gurgand Jean-Noël)
Grosz ubogich (Barret Pierre, Gurgand Jean-Noël)
I my pójdziemy na kraniec świata (Barret Pierre, Gurgand Jean-Noël)

Dynastia Tudorów:
W komnatach Wolf Hall (Mantel Hilary)
Na szafocie (Mantel Hilary)

A i pani Gregory Philippa już teraz ma u nas dużo większy dorobek.

Użytkownik: nutinka 13.02.2014 18:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Piękne i pożyteczne. Z pr... | zahara
Barret jest obecny, resztę zaraz pouzupełniam. :)
Użytkownik: nutinka 13.02.2014 18:25 napisał(a):
Odpowiedź na: STAROŻYTNOŚĆ Pamiętnik... | elwen
Dzięki, gotowe. :)
Użytkownik: nutinka 13.02.2014 18:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, jeszcze mi się przypo... | zahara
Uff, uzupełnione. Proszę o jeszcze. :)
Użytkownik: Rbit 13.02.2014 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Uff, uzupełnione. Proszę ... | nutinka
Samuraj (Endō Shūsaku)
O misji dyplomatycznej z Japonii do Europy w XVIIw.

Milczenie (Endō Shūsaku)
Prześladowania Chrześcijan w XVIIw. w Japonii.

Pliniusz Młodszy (Hajduk Jacek)
Jak w tytule :)
Użytkownik: nutinka 21.02.2014 10:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Samuraj O misji dyplomat... | Rbit
Coraz więcej dochodzi tytułów traktujących o XVII i XVIII wieku. Chyba zmieniają się założenia czytatki. ;)
Użytkownik: nutinka 21.02.2014 11:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeszcze przypomniane/ wys... | zahara
Zrobione. Książki dotyczące wieków po średniowieczu zaczynają się rozrastać. Wcześniej traktowałam je marginalnie, ale widzę, że sporo ciekawych tytułów pojawia się o tych czasach, więc pewnie będzie ich coraz więcej. Przy okazji pozaznaczałam, co już przeczytałam. :)

Myślę nad większymi zmianami w strukturze czytatki, żeby było przejrzyściej. Ale to wymaga nieco dłuższej chwili niż uzupełnianie.
Użytkownik: zahara 21.02.2014 15:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Zrobione. Książki dotyczą... | nutinka
No tak, aż się prosi o wydzielenie historii nowożytnej :). Dużo pozycji by tam przeszło, i Włochy od renesansu, i Anglia Tudorów, i inne bardzo inspirujące literacko zakątki historii.

O wilku mówiąc jeszcze dorzucę:

Katarzyna Aragońska (Hibbert Burford Eleanor (pseud. Carr Philippa lub Holt Victoria lub Plaidy Jean))
Matthew Shardlake
Imprimatur Secretum Veritas Mysterium
Użytkownik: Anna Ściężor 16.05.2015 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
A może Dzieje wojny trojańskiej (Stabryła Stanisław) ? Co prawda już dawno czytałam, ale kiedyś mi się podobało :)
Użytkownik: nutinka 17.05.2015 13:26 napisał(a):
Odpowiedź na: A może Dzieje wojny troja... | Anna Ściężor
Jak najbardziej. Dzięki, nie znałam. :)
Użytkownik: Rbit 13.05.2016 08:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści z tłem historycz... | nutinka
W ramach uzupełnienia polecam listę "1050 dzieł piśmiennictwa polskiego na 1050-lecie Chrztu Polski" stworzoną przez uczniów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku:

<<Celem zebranie dzieł literackich na temat historii Polski, głównie powieści historycznych i opowiadań, rzadziej dzieł sztuki dramatycznej, aby pokazać, że można poprzez dzieła „literatury pięknej” opowiedzieć „naszą historię”>>