Dodany: 10.02.2013 14:00|Autor: mac

Amerykańska historia z fajerwerkami

To drugi tom historii amerykańskiej cywilizacji i drugie dzieło, które, poza objętością, nie ma nic wspólnego z nużącymi wywodami akademickimi, do jakich przyzwyczaili nas historycy. Najbardziej charakterystyczną cechą nie tylko tej części, ale i całej serii jest to, że serwując wspaniałą ucztę dla umysłu, najwykwintniejsze dania zachowuje dla zmysłów.

W serii "Historia cywilizacji amerykańskiej" wybitny polski amerykanista prof. Zbigniew Lewicki opisuje dzieje Kontynentu, ale ze szczególnym naciskiem na człowieka - najpierw poszukiwacza przygód, potem niepokornego poddanego Korony, wytrwałego pioniera, poszukującego własnej tożsamości twórcę, aż po rozbitego wewnętrznie buntownika (tom II kończy się wojną secesyjną). Tu żywy człowiek stanowi centrum opowieści; historia jest tłem dla jego ewolucji i przewodniczką na wyboistych, nieznanych szlakach Nowego Świata. Samo życie opisywane jest z najdrobniejszymi szczegółami, które wywołują żywe emocje - śmiech, podziw, niedowierzanie, a czasem zgrozę - i uczynią z całej (w co nie wątpię) serii pasjonującą przygodę. Całość uzupełniają wyjątkowo liczne fotografie, szkice i obrazki umieszczone wszędzie tam, gdzie - czasem nienadążająca za rzeczywistością - wyobraźnia czytelnika potrzebuje wsparcia.

Każdemu pasjonatowi historii Stanów Zjednoczonych Ameryki z ogromną trudnością będzie przychodziło gaszenie nocnej lampki dla zyskania odrobiny snu, który od momentu zagłębienia się w "Historię cywilizacji amerykańskiej" stanie się dlań towarem mocno deficytowym, a sama lektura - portalem przenoszącym w fascynujący świat historii "Dreamlandu".