Dodany: 09.02.2013 21:19|Autor:

Książka: Emigracja
Mateo José Manuel, Pedro Javier Martinez
Notę wprowadził(a): wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Na "papel amate", tradycyjnym roślinnym "płótnie", zapisywano w Meksyku rzeczy ważne! Książka "Emigracja" powstała, by nie zapomnieć, że emigrujące dzieci istnieją i często żyją niezauważane tuż obok nas. Co roku setki tysięcy ludzi na całym świecie są zmuszone opuścić swoje domy, ale nie robią tego dobrowolnie. W "Emigracji" narratorem jest chłopiec, który prostym, dziecięcym językiem opowiada historię swojej rodziny, natomiast ilustracje dopowiadają szerszy kontekst.

Książka składa się w harmonijkę i przewiązana jest wstążką, a po rozłożeniu tworzy obraz - nawiązujący w formie do "papel amate".

"Emigracja" otrzymała New Horizons Award na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 r. Polskie wydanie jest tłumaczeniem z języka hiszpańskiego. Autorami tekstu i ilustracji są Meksykanie. Javier Martinez Pedro, ilustrator, jest Indianinem z Xalitla – miejscowości słynącej z tradycji tworzenia "papel amate".

Książka ukazała się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[Widnokrąg, 2013]