Dodany: 16.11.2007 01:05|Autor: Jagnas

Książka: Piąte dziecko
Lessing Doris

Niepojęte

Bohaterowie powieści, Harriet i David Lovattowie poznają się, biorą ślub i pragną mieć kilkoro dzieci. Choć dziwi to ich bliskich, szybko realizują swój plan. Kupują wielki dom niedaleko Londynu, w którym jedno po drugim pojawiają się dzieci. Dom Lovattów tętni życiem. Odwiedzają go krewni i przyjaciele. Szczęśliwe chwile przerywa pojawienie się tytułowego piątego dziecka - Bena. Ben jest inny i ta odmienność powoli zaczyna niszczyć rodzinę.

Ta książka jest tak nierealna, tak odlegla od mojego życia, że nie była w stanie poruszyć mnie do głębi. A jednak, mimo pozornej obojętności, zasiała jakiś niepokój. Czy mój spokojny, dobry, przyjacielski śwat zależy ode mnie? Gdzie są granice mojego sprawstwa? Co zależy od moich chęci, a co dyktuje los? Harriet poświęciła dla Bena wszystko, ale czy zrobiła wszystko? Dlaczego Dawid stał z boku? Wszyscy wydają się tkwić w jakiejś niemożności, spowolnieniu. Rodzina nie próbuje rozwiązać problemu. Pozbywa się go. I tak to trwa, a dla mnie jest niepojęte. Czułam się tak, jakbym czytała powieść sciente fiction.

Warto przeczytać i zmierzyć się z tematem.