Dodany: 15.11.2007 13:36|Autor: krzyniu

Książki i okolice> Pisarze> Bratny Roman (właśc. Mularczyk Roman)

7 osób poleca ten tekst.

"Dlaczego Roman Bratny jest twardy?"


Zobaczyłem gdzieś w sieci takie pytanie rzucone mimochodem i kompletny brak odpowiedzi na nie... Może to dobry temat tego wątku?

Nazwisko Romana Bratnego zna mnóstwo osób, większość z nich właśnie z tego dość znanego cytatu: "Twardy bądź jak Roman Bratny" z piosenki Kuby Sienkiewicza. Ale kto wie na prawdę kim jest Bratny? I dlaczego miałby być twardy?

Nie podoba mi się, że tak mało wiem o Romanie Bratnym i nie podoba mi się, że tak mało można się o nim dowiedzieć z sieci. Na pewno są w Biblionetce ludzie, którzy znają jego twórczość, bardzo Was proszę, powiedzcie o nim kilka słów. Albo chociaż powiedzcie mi, dlaczego o nim tak cicho. Przecież nie dlatego, że wciąż żyje, bo nie ma chyba nic niestosownego w mówieniu czy nawet ocenianiu twórczości żyjących, nawet jeśli są pomnikami!

Co o nim wiadomo?
Wiadomo, że napisał mnóstwo książek, a wiele z nich zekranizowano. Wiadomo, że wcześniej był powstańcem w Warszawie, AK-owcem, że przewidział że jeśli wybuchnie w Warszawie powstanie, to Ruskie staną nad Wisłą i poczekają. Wiadomo, że stworzył pojęcie "Kolumbowie" i jako pierwszy opisał losy Powstańców Warszawskich w pełni. Wiadomo, że po wojnie ukończył Akademię Nauk Politycznych, a potem był oklaskiwanym pisarzem...

I tu przychodzi mi pewne przypuszczenie. Czy fakt, że tak wiele publikował, że otrzymywał nagrody państwowe w PRL-u, jest tym czynnikiem, który powoduje, że teraz się o nim milczy? Może został zaszufladkowany do kategorii literatów "zależnych", "umoczonych"? Dlaczego tylko "Kolumbowie" są znani, a ich autor już nie?

Kilka lat temu wpadłem na chodniku (sic!) na książkę "Losy" Bratnego. Kupiłem ją, bo nie znałem Bratnego, a chciałem się dowiedzieć, dlaczego jest twardy. Przeczytawszy ją miałem jedno skojarzenie - serial "Dom". No i faktycznie. Dowiedziałem się, że serial powstał na podstawie jego powieści, nawet podobno pod tym samym tytułem (choć nigdzie nie znalazłem informacji, aby taką książkę wydał). Zdecydowanie mówię, że Bratny nie jest jednostronny, to nie jest książka, która wysławia socjalizm. Autor ma bardzo zręczny styl, niemal reportażowy, a przy tym doskonałe, pełne życia dialogi i akcja, ale najważniejsze - wnikliwość w przedstawianiu bohaterów, którzy reprezentują całą gamę postaw. Książka, można powiedzieć, kontrowersyjna jak na owe czasy.

Więc jak to było z Bratnym?
Wyświetleń: 42707
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: katerina09232 08.05.2011 18:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Zobaczyłem gdzieś w sieci... | krzyniu
Na pytanie postawione w wątku odpowiedzi może być kilka: bo nie dał się złamać żadnej władzy, nie dał się porwać ani czerwonej fali, ani nie uwierzył w nieomylność ruchu "solidarnościowego", zawsze zachowywał obiektywne spojrzenie na rzeczywistość, starał się ukazać ją wielopłaszczyznowo (co widać w opowiadaniach o wojnie na Bałkanach w "Dzieciach Ojca Świętego"). Myślę, że trafne byłoby też odniesienie się do anegdoty o próbie zwerbowania go przez SB ("Pamiętnik moich książek", o ile pamięć mnie nie myli - tom I).
Niestety sieć jest oszczędna w informacjach na jego temat, a to dlatego, że jest już człowiekiem starszej daty i nie lansuje się w mediach, nie odbiera nagród, nie odsłania pomników i, co przykre i niesprawiedliwe, został po części zapomniany. Z drugiej strony wydaje mi się, że sam nie goni za sławą i wybrał spokojne życie w swoim domu pod Warszawą.
Jeśli wpadły ci w ręce "Losy" to polecam sięgnięcie do wspomnianych "Kolumbów", których "Losy" są kontynuacją.
No i na koniec - Roman Bratny jest autorem wielu scenariuszy ( serial "Kolumbowie" reż. Morgenstern, "Powrót" z A. Łapickim w roli głównej), ale akurat "Dom" (zarówno scenariusz jak i książka) jest autorstwa jest brata - Andrzeja Mularczyka ( tego samego, który wymyślił Pawlaka i Kargula, oraz współpracował z Wajdą przy tworzeniu "Katynia").
Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat twórczości tego genialnego polskiego pisarza, napisz : siedmiu.krasnoludkow@wp.pl, służę pomocą.
pasjonatka-amatorka
k.
Użytkownik: krzyniu 11.06.2011 19:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pytanie postawione w w... | katerina09232
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Już zdążyłem o tym wątku zapomnieć. Historia scenariusza do domu jest frapująca. Skąd w takim razie to podobieństwo? Dzięki za ciekawy temat do poszukiwań :-)
Użytkownik: katerina09232 01.08.2011 22:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za odpowi... | krzyniu
Nie mam pojęcia skąd to podobieństwo, może po prostu podobne przeżycia jak wszystkich z tego smutnego pokolenia, w każdym razie jestem w posiadaniu dwunastu części opowieści filmowej "Dom", która bezsprzecznie jest autorstwa Andrzeja Mularczyka i Jerzego Janickiego:)
Użytkownik: dizzy1972 08.09.2015 19:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie mam pojęcia skąd to p... | katerina09232
Roman Bratny naprawdę nazywa się Roman Mularczyk i jest bratem Andrzeja Mularczyka. Ot i cała zagadka.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: