Dodany: 26.01.2013 16:46|Autor:

John Gribbin to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy popularnonaukowych, autor bestsellerów, między innymi "W poszukiwaniu Multiświata" i "Podróży do granic Wszechświata". Słynie ze zdolności upraszczania złożonych zagadnień. W twórczości pisarskiej stawia sobie za cel dzielenie się z czytelnikami swoim zachwytem nad osobliwościami Wszechświata. John Gribbin studiował astrofizykę w Cambridge, obecnie odbywa staż naukowy jako stypendysta Katedry Astronomii w University of Sussex.

"Dlaczego jesteśmy" to nowa, przełomowa i prowokacyjna książka, wyjaśniająca znaczenie Ziemi i pozycję naszej planety w kosmosie.

Czy pojedyncza planeta naprawdę liczy się w bezkresie Wszechświata? John Gribbin przekonuje nas, że tak. Autor twierdzi, że nasze istnienie zawdzięczamy zderzeniu "superkomety" z Wenus 600 milionów lat temu oraz całej serii niezwykłych zdarzeń astronomicznych i geofizycznych, które wpłynęły na losy Ziemi i dały początek naszej cywilizacji rozumu, stanowiącej - jak przekonuje autor - niepowtarzalne zjawisko w Galaktyce. Nawet jeśli inne światy przypominające nas własny, a także samo życie, występują powszechnie, to taki rodzaj cywilizacji opartej na inteligencji i technologii, który pojawił się na Ziemi, istnieje tylko tutaj.

John Gribbin jest najlepszym przewodnikiem w świecie doniosłych problemów naukowych. Na kartach niniejszej książki autor rozważa fundamentalne, najbardziej frapujące, a przy tym najmocniej nurtując pytania: dlaczego istniejemy, jakie jest nasze miejsce we Wszechświecie i czy mamy przed sobą jakąś przyszłość.

[Prószyński i S-ka, 2013]