Dodany: 09.11.2007 11:13|Autor: actagaudi

Przepowiednia nudy

"Przepowiednia" to zbiór, jak tytuł serii ujawnia, polskiej noweli fantastycznej, co prawda bardziej są to opowiadania, niektóre bardzo krótkie, ale powiedzmy, że nie należy czepiać się nomenklatury. Prezentowany jest zbiór opowiadań powstałych w latach 1958-1984, które wcześniej nie były publikowane w antologiach bądź autorskich zbiorach.

"Opowiadania przedstawione w niniejszym tomie można zasadniczo podzielić na trzy grupy:

- do pierwszej należą wczesne lub nawet debiutanckie próby literackie uznanych autorów (Boruń, Wnuk-Lipiński), istniejące dotąd wyłącznie w swych prasowych pierwodrukach;
- grupę drugą stanowią utwory autorów, którzy nie dorobili się jeszcze własnego zbioru opowiadań, a publikowali dotychczas na łamach prasy i w antologiach. Należą do nich: Gajewski, Lipka, Oramus, Sawwa, Stoff, Toruń - w tym wypadku również korzystaliśmy z tekstów zamieszczonych w prasie;
- trzecia grupa to utwory nowe, dotychczas jeszcze nie publikowane, autorstwa Baranieckiego, Drzewińskiego i Zajdla oraz, do pewnego stopnia, Strattona, jako że nowa wersja »Hobby doktora Travena« wydatnie przerasta pierwszą, drukowaną kilka lat temu przez tygodnik »Przekrój«"*.

Najwyżej oceniłam "Krzysia" Edmunda Wnuka-Lipińskiego (o robocie, który ulega przemianie po przeczytaniu książek; stąd też zaczerpnęłam cytat do mojej czytatki dotyczącej "mikrofilmoteki publicznej" - ocena 6), Darosława J. Torunia "Test 54812" (6), Marka Baranieckiego "Teatr w Dolinie Ciszy" (6), Janusza A. Zajdla "Chrzest bojowy" (6+) i Konrada Fiałkowskiego "Telefon wigilijny" (5,5). Niestety, sporo opowiadań oceniłam na 1 i 2.

Polecam ten zestaw opowiadań tylko z sentymentu i dla tych kilku fajnych opowiadań. Na końcu antologii zostały zamieszczone informacje o bibibliografii autorów.

* Od Wydawcy, [w:] "Przepowiednia", zebrał Stefan Otceten, wyd. "Alfa", Warszawa 1986.