Dodany: 03.11.2007 16:03|Autor:

Książka: Czarna skrzynka
Oz Amos
Notę wprowadził(a): vinga9

Kiedy rozbija się samolot, ostatnie chwile zostają zapisane w czarnej skrzynce. Kiedy rozpada się małżeństwo, ofiarom katastrofy pozostają wspomnienia, gniew, perwersyjna pasja szukania przyczyn.

Aleks Gedeon i Ilana są takimi ofiarami małżeńskiej katastrofy. Teraz, po siedmiu latach milczenia, Ilana pisze do swojego byłego męża pierwszy z serii listów, które otworzą ich własną czarną skrzynkę i odsłonią kulisy walki o duszę ich krnąbrnego syna.

Erotyczne, komiczne, patetyczne, pełne rozpaczy i nadziei listy opisują namiętność, która nie umiera, oraz układy osobistych powiązań odzwierciedlające socjalną, polityczną i religijną złożoność współczesnego życia w Izraelu.

"Czarna skrzynka" to nieodparty argument przeciwko destrukcyjnemu fanatyzmowi i na rzecz wiary w przyszłość, a także porywająca historia, mistrzowsko opowiedziana przez jednego z najlepszych pisarzy współczesnych, autora drukowanego w Polsce "Mojego Michała", laureata prestiżowej nagrody niemieckich księgarzy.

"»Czarna skrzynka« wibruje echem żydowskiej literatury, od Biblii aż po Bellowa".
"Times Literary Supplement"

"Głęboka, pasjonująca, zaangażowana… W »Czarnej skrzynce« Oz porusza imponująco bogatą tematykę i błyskotliwie komponuje niezwykły amalgamat jadu, idei oraz lirycznych opisów przyrody…".
"New York Times"

[Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA, Warszawa 1995]