Dodany: 15.01.2013 00:31|Autor: domi.p

Książka: Glina
Cea Robert

Bez świateł, bez syren

Czy jest coś gorszego, niż kiedy stróż prawa staje się przestępcą? Kiedy zaburzona zostaje równowaga i nikomu nie można już ufać? Kiedy człowiek z powołaniem i misją zamienia się w potwora?

Robert Cea w autobiograficznej książce "Glina" odkrywa przed czytelnikami najciemniejszą stronę Nowego Jorku. Wyciąga na światło dzienne całe zło, które skrywa się w cieniu Statui Wolności. A co najważniejsze - wszystko to, z czym często zmagać muszą się funkcjonariusze nowojorskiej policji.

Rob to młody chłopak, który wchodzi w dorosłe życie i ma jedno marzenie - chce zostać policjantem, z dumą nosić mundur i sprawiać, aby jego ukochane miasto było choć trochę bezpieczniejszym miejscem. Od początku swojej edukacji chłonie wszystko i stara się jak najlepiej przygotować do służby, znajduje wzorce, które chce powtarzać i idoli, których pragnie naśladować. Szybko okazuje się, że praca, o której marzył nie jest zupełnie taką, jaką wydaje się w teorii. Chcąc jak najlepiej wykonywać swoją misję, Robert zaczyna naginać prawo. Z czasem, pracując w najbardziej zakazanych częściach miasta, zaczyna stawać się częścią tych ulic, ludzi, do których nie można mieć za grosz zaufania, bo za działkę heroiny sprzedaliby własną rodzinę. Strażnik porządku przeistacza się powoli w takiego jak ci, których ściga i nie potrafi się zatrzymać przed subtelną granicą dzielącą prawo od bezprawia.

"Glina" to wciągająca opowieść o ludzkiej psychice. Choć przypadek autora jest dość drastyczną wersją możliwych wydarzeń, to jednak daje do myślenia - z czym zmagać muszą się ludzie, którzy na co dzień widzą śmierć i patologię. Jak wpływa to na ich psychikę i jak trudno wyczuć, w którym miejscu zawrócić. Robert Cea za swoje błędy zapłacił wysoką cenę; po latach wycofał się ze służby, by wrócić do normalnego życia. Książka, którą postanowił napisać pokazuje, że dookoła nas mogą rozgrywać się rzeczy, o których nie mamy pojęcia, dramaty, których nawet sobie nie wyobrażamy. Oczywiście "Glina" przedstawia brutalne realia Stanów Zjednoczonych... ale czy wiemy, co kryje się w naszych miastach?

[Tekst zamieszczony wcześniej na moim blogu]