Dodany: 20.10.2004 19:20|Autor: noreczka

Książka irytująco-aktualna

Niedawno przeczytałam "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Jest to cudowna opowieść o młodości, dorastaniu, buncie, miłości, ojczyźnie, rewolucji.

Zasadą jej budowy jest kontrast (Polska "szklanych domów" - Polska praw; Nawłoć - Chłodek; Gajowiec - Lulek itd.).

Książka podzielona jest na trzy części:

I - "Szklane domy" - ma ona charakter powieści edukacyjnej napisanej stylem gawędziarskim, opowiada genealogię społeczną i ideową bohatera. To obraz komunizmu i rewolucji - totalnej, skierowanej przeciwko wszystkim wartościom; obraz dorastania na tle gwałtownych przemian dziejowych. Cezary jest zafascynowany ideami głoszonymi przez bolszewików, nie zdaje sobie początkowo sprawy ze zła, jakie niesie rewolucja, ale czy młody i niedojrzały jeszcze człowiek może nie ulec pięknym hasłom?

Druga część - "Nawłoć" - mogłaby stanowić autonomiczną nowelę. Opisuje półtora roku z życia Baryki, który przeżywa tu swoje romanse. Po długim okresie osamotnienia, czuje się znowu kochany. Młody chłopak poznaje tu sielankowe życie rodziny szlacheckiej i zestawia je z beznadziejną sytuacją chłopów otaczających posiadłości dworu.

"Wiatr od wschodu" - trzecia część powieści - charakteryzuje się dialogiem między przedstawicielami ugrupowań, toczonym za pośrednictwem bohatera. Ta część zawiera formy zbliżone do gatunków publicystycznych.

"Przedwiośnie" to potępienie rewolucji jako największego kataklizmu na świecie. Jest to próba odnalezienia dróg odbudowy Polski. To także opowieść o dojrzewaniu, skomplikowanym okresie, który przechodzi każdy człowiek. Młody bohater szuka odpowiedzi na pytanie: "Jak żyć w świecie, w którym sprawiedliwość jest akceptowaną normą, a próba walki z niesprawiedliwością kończy się przemocą i zbrodnią?".

"Przedwiośnie" to książka niezwykle irytująco-aktualna. Aktualna, bo dotyczy problemów dotyczących człowieka niezależnie od epoki, w której żyje. Irytująca, bo stawia pytania, nie dając odpowiedzi, ponieważ tak naprawdę każdy musi dać ją sobie sam.

Powieść czytało mi się lekko, co sprawiły ciekawa fabuła i interesujące postaci. Polecam każdemu, bez względu na wiek!

Użytkownik: sylwija 07.11.2004 08:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Niedawno przeczytałam "Pr... | noreczka
Nie wiem, czemu zamiast napisać wlasną recenzję, stosujesz praktykę: Kopiuj-Wklej. Recenzja trzech części powieści "Przedwiośnie" jest szeroko dostępna na Internecie, wystarczy wpisać w Google hasło: przedwiośnie.
Użytkownik: dorocinska 07.11.2004 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem, czemu zamiast n... | sylwija
Podajcie proszę adres strony, z której recenzja została przeklejona.
Użytkownik: noreczka 07.11.2004 18:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem, czemu zamiast n... | sylwija
Dziwne by było gdybym zauważyła inną budowę tej powieści. Myślę, że konstrukcja książki od dnia jej powstania pozostanie zawsze taka sama i raczej na ten temat nic odkrywczego się nie napisze.
W tej recenzji są 4, góra 5 zdań zapożyczonych skąd indziej. Reszta jest moja. Nawet fragment o podziale na 3 części zawiera MOJE słowa i MOJĄ opinię, więc nie wiem czy tak do końca to NIE JEST MOJA recenzja.
Co do zarzutu, że robię to dla punktów, to niech Panie wiedzą, że mam w głębokim poważaniu ranking. Pisze sobie MOJE grafomańskie opinie o książkach oraz różne noty wydawnicze (co zaznaczam przy tekście) z nadmiaru wolnego czasu i po to, aby podzielić się z innymi co sądzę o danej pozycji i zachęcić ich lub wprost przeciwnie- zniechęcić do czytania danej książki.
Pozdrawiam