Dodany: 04.01.2013 22:36|Autor: Magi

Z dwóch perspektyw

Książka „Materia autyzmu” przybliża założenia teoretyczne i filozofię rozumienia funkcjonowania osób z autyzmem, które leżą u podstaw metody HANDLE. Nie jest to jednak zwykły podręcznik będący zbiorem zadań i ćwiczeń: jest to książka nasycona własnym doświadczeniem autorki, zarówno jako osoby z autyzmem, jak i jako terapeutki. Judith Bluestone opisuje problemy sensoryczne i zachowania określane przez zewnętrznych obserwatorów jako „trudne” z perpektywy osoby, która sama się z nimi zmaga, co jest niezwykle cenne i pozwala na lepsze zrozumienie osób z autyzmem.

Metoda HANDLE (Holistic Approach to NeuroDevelopment and Learning Efficiency, czyli Holistyczne Podejście do NeuroRozwoju i Efektywności Uczenia się) jest metodą nastawioną na usprawnianie układów neurologicznych. Opiera się na wykonywaniu starannie dobranego zestawu ćwiczeń w domu, przy udziale rodziców. Ćwiczenia obejmują m.in. opukiwanie głowy i twarzy, naciskanie stawów, co pozwala na stymulowanie przetwarzania w danej modalności zmysłowej. W książce omówione są podstawowe problemy związane z zaburzeniem przetwarzania zmysłowego, problemami z odżywianiem, stresem oraz snem – autorka pokazuje, jak wszystkie te aspekty łączą się, powodując obserwowane u osób z ASD objawy związane z zachowaniami trudnymi i zaburzeniami w zakresie komunikacji i relacji z innymi ludźmi. W książce znajduje się dużo przykładów dotyczących konkretnych pacjentów uczestniczących w programie HANDLE, wiele z nich wiąże się ze spektakularnymi efektami.

Bez względu na to, czy książka przekona nas do stosowania metody HANDLE, warto ją polecać rodzicom i terapeutom ze względu na wielki szacunek, z jakim pokazuje i wyjaśnia trudności i zachowania osób z ASD.