Dodany: 2007-10-29 14:35|Autor: veverica

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z października:)


To z powrotem ja:) Wpisywać się proszę tak jak zwykle, wszelkie (kulturalne) chwyty dozwolone.
Zapraszam:)
Wyświetleń: 45229
Dyskusja została zamknięta.
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 130
Użytkownik: veverica 2007-10-29 14:37 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
W październiku:

-> (Antoni Gołubiew - Puszcza. Przez pół miesiąca próbowałam przeczytać, nie czytając prawie nic innego, w końcu dałam spokój po około stu stronach. Podoba mi się, ale nie jestem w stanie teraz jej dokończyć. Kiedyś wrócę.)

-> Neal Stephenson - Żywe srebro: Tom I (4)
Kolejna "długoterminowa" lektura, ale jednak skończona. Czyta się niezbyt łatwo, bo to bardziej zbiór epizodów, poszczególnych wydarzeń niż fabuła, na dodatek prowadzony dwutorowo, w odstępie prawie pół wieku - jeden, bardziej rozbudowany wątek to właściwie wspomnienia i retrospekcje. Dodatkowo - dla mnie - sytuację komplikuje fakt, że nie mam odpowiedniego wykształcenia (nie uważało się na fizyce) i nazwiska postaci - siedemnastowiecznych naukowców - są dla mnie w większości przypadków znane głównie ze słyszenia. No i jeszcze do tego tło historyczne, ze wszystkimi intrygami i wojnami... A mimo to książka jest napisana na tyle dobrze, że przeczytałam ją z zainteresowaniem, zagłębiając się w prywatne życie i dziwaczne zainteresowania naukowców takich jak Newton, Boyle, Huygens czy Leibniz.

-> Guy Gavriel Kay - Ysabel (5)
Bałam się tej książki - bałam się, że zmiana klimatu, miejsca akcji, czasów nie posłuży Kayowi. Wszystkie książki które do tej pory czytałam - Sarantyńska mozaika, "Lwy Al-Rassanu", "Ostatnie promienie słońca" - były pięknymi, poetyckimi niemal wariacjami na temat historii, okraszonymi z lekka magią. A w "Ysabel" miało być współcześnie, blisko i na dodatek młodzieżowo... Jaki efekt? No cóż, na początku okropnie denerwował mnie "młodzieżowy" język dialogów i wtykanie na siłę "atrybutów młodości" we wszystkie opisy, potem przywykłam. Fabuła ciekawa, poprowadzona lekko, z zakończeniem nie tak znowu bardzo szczęśliwym - czyli jak zwykle u autora. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to wielkie dzieło, ale przeczytałam z przyjemnością.

-> Joyce Carol Oates - Bestie (4)
Książka objętościowo równie skromna jak "Gwałt", jedyna znana mi wcześniej książka Oates. Napisana równie oszczędnie - na niewiele ponad stu stronach mieści si ę cała tragedia, wszystkie motywy, psychologiczne niuanse, wszystko. A jednak "Bestie" trochę rozczarowały - wydały mi się jakby... Niewiarygodne, trochę miałkie, bez znaczenia? Cztery chyba tylko za lekkość czytania i niektóre lepsze momenty.

-> Anita Diamant - Czerwony namiot (5)
Kolejna książka której się bałam. Spodziewałam się, że może to być kolejne "babskie czytadło", z gatunku tych niestrawnych dla mnie. Czy tak jest? I tak, i nie. To na pewno bardzo wyraźnie książka pisana przez kobietę i obawiam się, że jednak bardziej dla kobiet (nie wiem czy mężczyzna zniesie tyle stron poświęconych porodom, połogom i poronieniom) - chociaż nie tylko kobietom polecam:) Nie jest to jednak czytadło. Napisana zgrabnie, obejmuje kilka pokoleń biblijnej w końcu rodziny, widzianej rzeczywiście raczej oczyma kobiet. Ich spojrzenie na znaną nam historię jest inne, bardziej intymne, jednostkowe, emocjonalne. Ich tragedie i triumfy rozgrywają się gdzieś na uboczu "dziejów", a jednak to właśnie one są tu najważniejsze. Dina, bohaterka i narratorka, zaczyna od opowiedzenia historii swoich czterech matek, by skończyć na własnej śmierci. Nie wiem na ile wierne historii są opisy życia na pustyni, ale wydają się wiarygodne. Kobiety tworzą jakby swój mały świat wewnątrz większego, ważniejszego, męskiego. Jego ośrodkiem jest czerwony namiot, do którego chronią się gdy krwawią, rodzą, chorują. Zwyczaj "chowania się" podczas menstruacji był mi znany, ale kojarzył sie z odrzuceniem, rodzajem kary; tutaj jest to święto, czas odpoczynku, celebracji własnego ciała, czas na plotki i dogadzanie sobie.

-> Grażyna Plebanek - Dziewczyny z Portofino (5)
Kolejna świetna książka. Podobało się właściwie wszystko - od bardzo skrupulatnie opisanego tła (historia, obyczajowość, życie codzienne, wyzwania), poprzez poprowadzenie fabuły po postaci bohaterek. Wiarygodnie, ciekawie, momentami wzruszająco. Warto.

-> Paolo Barbaro - Dzienniki z klasztoru w Padwie (4)
Nie potrafię pisać o tej książce. Znaleziona w Bnetce, wrzucona do schowka pod wpływem recenzji, i do recenzji właśnie odsyłam.

-> Amos Oz - Nagle w głębi lasu (5)
To bajka, pięknie wydana opowieść nie tylko dla tych młodszych. Historia dwójki dzieci, które postanowiły wyjść z wioski, przerwać zaklęty krąg milczenia i kłamstw, i sprawdzić co jest w lesie i czy odnajdą tam zwierzęta, które kiedyś, kiedy nie było ich jeszcze na świecie, opuściły wieś. Jest oczywiście przesłanie i sporo słów o nietolerancji, odrzuceniu, inności - podane tak, żeby dziecko zrozumiało a dorosły nie odszedł od lektury zniesmaczony. No i te rysunki...;)

-> Kurt Vonnegut - Galapagos (4)
Bardzo Vonnegutowska książka. Nie jest to Kocia kołyska, ale i tak podobała się. Współczesna zagłada widziana z perspektywy o milion lat późniejszej, wizja specyficznego rozwoju ludzkości - nieco odmienna od powszechnie lansowanej, związanej z rozwojem techniki itd. Cała książka jest jakaś taka... sympatyczna (głupie określenie, wiem, ale to moje subiektywne poczucie. Może przez futerkową Akiko?)

-> Michaił Bułhakow - Psie serce (5)
Zjadliwa satyra w fantastyczno-naukowej otoczce, klimat bardzo rosyjski. Lubię Bułhakowa, a do "Psiego serca" byłam zachęcana już od dawno - nie żałuję. Przeważył fakt, że znalazło się na liście lektur z dwudziestowiecznej literatury rosyjskiej.

-> Jay Rayner - Przepraszam za wszystko (3)
Pomysł był niezły i w gruncie rzeczy sama nie wiem, co nie zagrało. Nadmiar wydarzeń? Próba pogodzenia wielkich wydarzeń z "analizą" uczuć bohatera? Sam bohater, niebudzący mojej sympatii? Przez większość czasu całość przewidywalna, z wyjątkiem dość idiotycznego i pojawiającego się ni stąd ni zowąd zakończenia. Czyta się lekko, ale bez większego zainteresowania. 3 za motywy kulinarne:)

-> Doris Lessing - Piąte dziecko (5)
Wrażenia w całkowitym oderwaniu od Nobla - książka dobra. Oszczędny, charakterystyczny język który na początku denerwował, odpowiednie poprowadzenie fabuły, nieuchronnie zbliżającej się do katastrofy (małej, lokalnej i zupełnie niespektakularnej), nieźle nakreślone postaci. Książka z naszej rodzinnej kategorii "okropna" - dobra, ale bardzo, bardzo nieprzyjemna w czytaniu.

Aktualnie czytam Hrabala - "Postrzyżyny", serbską książkę być może do pracy magisterskiej i kusi mnie bardzo odkładany z miesiąca na miesiąc Irving - "Zanim Cię znajdę".
Użytkownik: Kaoru 2007-10-29 14:47 napisał(a):
Odpowiedź na: W październiku: -> ... | veverica
A widzisz! Dla mnie cały Cykl Barokowy jest na szóstkę :) Mimo, że fizyk też ze mnie kiepski, ale uważam, że Stephenson napisał to wszystko genialnie. I właśnie te skoki czasowe były tym, co mnie urzekło najbardziej (poza stylem Autora oczywiście :)).
Użytkownik: jakozak 2007-10-30 14:44 napisał(a):
Odpowiedź na: W październiku: -> ... | veverica
Spróbuj "Oni" Oates. Pamiętam ją, jako bardzo dobrą książkę. Czytałam dawno.
Użytkownik: veverica 2007-10-30 21:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Spróbuj "Oni" O... | jakozak
Spróbuję. Nie zniechęciłam się do Oates, chętnie jeszcze coś przeczytam - "Gwałt" zrobił na mnie duże wrażenie...
Użytkownik: veverica 2007-10-31 23:10 napisał(a):
Odpowiedź na: W październiku: -> ... | veverica
Dopisuję "Postrzyżyny" - bardzo misię, 5. Muszę poczytać coś więcej Hrabala, bo widzę że warto... Pasuje mi taki sposób opowiadania.
Użytkownik: Agis 2007-11-01 13:07 napisał(a):
Odpowiedź na: W październiku: -> ... | veverica
Brawo, zaintrygowałaś mnie tytułem "Nagle w głębi lasu", że od razu ląduje w merlinowej przechowalni.
Użytkownik: veverica 2007-11-01 17:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Brawo, zaintrygowałaś mni... | Agis
Gdybyś nie kupowała, mogę Ci pożyczyć. Miałam nadzieję, że książka będzie jeszcze lepsza, ale i tak podobała się, i to bardzo.
Użytkownik: Panterka 2007-11-08 08:18 napisał(a):
Odpowiedź na: W październiku: -> ... | veverica
Ale ja ci pisałam, veverico, że "Puszczę" możesz trzymać jak długo zechcesz, bo faktycznie, książkę smakuje się powoli, jak krople miodu w lipcowe popołudnie:-)
Użytkownik: veverica 2007-11-08 11:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale ja ci pisałam, veveri... | Panterka
Ale są różne "długo";) Kiedyś na pewno jeszcze do "Puszczy" wrócę, ale ostatnio mam problem z czytaniem nawet zwykłych książek - a co dopiero takich... To chyba nie jest dobry czas:(
Użytkownik: Kaoru 2007-10-29 14:45 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
"Letni deszcz. Kielich" Anna Brzezińska
"Wody głębokie jak niebo" ta sama Brzezińska
"2586 kroków" Andrzej Pilipiuk - już nie mogę doczekać się biblionetkowego spotkania :)
Aktualnie kończę "Memnocha Diabła" Anne Rice, ale wolo mi idzie bo czytam tylko w tramwajach i pociągach. Jutro jadę do domu, więc myślę, że skończę akurat :)
Użytkownik: Jean89 2007-10-29 16:45 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
"Nemezis" Agatha Christie (4)
"Jądro ciemności" Joseph Conrad (3)
"Podatek" Milena Wójtowicz (5)
Użytkownik: JERZY MADEJ 2007-10-29 17:07 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Przeczytałem w PAŹDZIERNIKU:
1. Stefania Grodzieńska "Żabka oraz Kieszonkowe tragedie" (4)
2. Karol May "Grabieżcza wyprawa Bakkarów" (po bułgarsku) (6)
3. Andrzej Pilipiuk "2586 kroków" (5)
4. James Hadley Chase "To tylko kwestia czasu" (4)
5. Erskine Caldwell "Blisko domu" (6)
6. Zbigniew Nienacki "Pan Samochodzik i... Skarb Atanaryka" (5)
7. Tadeusz Konwicki "Rojsty" (4)
8. Francis Durbridge "Nieznajoma" (4)
9. Karol May "Old Surehand" t. 2 (po bułgarsku) (6)
10. Graham Masterton "Geniusz" (5)
11. Józef Ignacy Kraszewski "Dola i niedola" (4)

Jestem w trakcie czytania:
Wojciech Cejrowski "Gringo wśród obcych plemion"
Bernard Shaw "Pigmalion"
Rex Staut "Czarne orchidee" (po bułgarsku)
Użytkownik: illerup 2007-10-29 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Czas i śmierć: Antologia czeskich opowiadań grozy z XIX i początków XX wieku (antologia; Kolár Josef Jiří, Arbes Jakub, Hloucha Joe i inni) (5)
Aleja Słoneczna (Brussig Thomas) T. Brussig (4)
Karnawał (Hauptmann Gerhart (Hauptmann Gerhard)) G. Hauptmann (4)
Cudowne życie Edgara Minta (Udall Brady) B. Udall (5)
Życie to nie bajka (Greenberg Joanne) J. Greenberg (5)
Niewidzialne miasta (Calvino Italo) I. Calvino (5)
Opowieści kosmikomiczne (Calvino Italo) I. Calvino (5)
Pewnej nocy w parku: Opowiadania baskijskie (antologia; Mirande Jon (Mirande Ayphasorho Jon), Atxaga Bernardo (właśc. Irazu Garmendia Joseba), Saizarbitoria Ramón i inni) (6)
Namalowane okno (Somoza José Carlos) J.C. Somoza (5)
Harry Angel (Hjortsberg William) W. Hjortsberg (5)
Zabójcze tożsamości (Maalouf Amin) A. Maalouf (6)
Dzień szarańczy (West Nathanael (właśc. Weinstein Nathen)) N. West (5)
Z powrotem na Ziemię: Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich (Ziółkowski Mariusz, Boruń Krzysztof, Niwiński Andrzej, Artymowski Jan Daniel, Lech Jacek, Reiche Andrzej, Słuszkiewicz Eugeniusz, Wróblewski Andrzej Kajetan (ur. 1933)) (6)
Żółty deszcz (Llamazares Julio) J. Llamazares (6)
Księga jesiennych demonów (Grzędowicz Jarosław) J. Grzędowicz (5)
Niemcy: Baśń zimowa (Heine Heinrich (Heine Henryk, Heine H.)) H. Heine (3)
Szkatułka z kości słoniowej (Somoza José Carlos) J.C. Somoza (4)
Użytkownik: helwecja_blech 2007-10-29 20:45 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
och troszke się pospieszyłas :) wszak jescze pare dni na czytanie:)
pażdziernik minął mi wśród lektur przyjemnych, które moge z czystym sercem polecić na zimowe dni:
1. "Królestwo Złotego Smoka" I. Allende - 4
ale tylko dlatego, zem juz stoszke starsza pani, a jednak to literatura młodziezowa, dała bym więcej 18 lat temu - goraco polecam całą trylogię, zatrzymam ją i będe za 3 lata czytała swojemu już nie niemowlakowi:)
2."Muzyka duszy" T. Pratchetta - 4
oj ocena tylko przez sentyment, trochę mnie znudział ta część, co nie zmienia faktu, ze zabawa jak zawsze przednia
3."Patrząc z ciemności" M. Galina - 5
doskonałą lektura, pisarka udawania że literatura SF może nadal byc swieża i zaskakująca
4. "Uczeń skrytobójcy" R. Hobb - 5
cos mi sie w tej książce podoba ale nie umiem tego załapać:) taki lżejszy fantastyczny Falstaff :)
5. "Wspólnicy" P.J. Tracy - 4
niby sensacyjna, a jednak mnie ujęła; szczególnie chyab to, że pod pseudonimem kryje się matka i córka, a w ogólnie nie czuć dwoistości autora:0 nawet mnie zaskoczyła w jednym miejscu, a to już coś :)
6. "Zadziwiające i niezwykłe przygody Horacego Lyle'a" C. Webb - 4
zadziwiające i niezwykłe spojrzenie na XIX wiek :) polecam na smutne zimowe wieczory

w trakcie:
"Ósemka" K. Neville i tej kobyłki raczej nie skończę
"Koralina" Neil Gaiman - oj na pewno skończę jescze dzisiaj - polecać chyba nie trzeba :)****
Użytkownik: veverica 2007-10-30 12:35 napisał(a):
Odpowiedź na: och troszke się pospieszy... | helwecja_blech
E tam, zawsze tak zakładam temat, jak kiedyś czekałam do ostatniego dnia, zaczęłam otrzymywać na gg i w czytatkach ponaglenia i zaniepokojone pytania czy wszystko ze mną w porządku;)
W końcu nie trzeba się wpisywać od razu, można zaczekać...
Ten Webb wygląda intrygująco.
Użytkownik: helwecja_blech 2007-10-30 17:14 napisał(a):
Odpowiedź na: E tam, zawsze tak zakłada... | veverica
no i muszę dorzucic do klisty:)
7. "Koralina" (4) sama nie wiem.. . ale jestem pewna jednego - dziecku dam do przeczytania, szczególnie jak będę kiepską mamą, niech się potomek przekona, ze może byc gorzej:)
8. "Kapelusz pełen nieba" Pratchetta (5) znowu pełen uśmiech w tramwaju :)***

Co do "Skrytbójcy.." to nie odnajdziesz w niej atmosfery Falstafa... tuat tez mamy do czynienia z opowieścią sterego pryka, który snuje historię życia według swojego rytmu i widzimisię, skoki czasowe, lekkie dłużyzny gdy watek wydaje się narratorowi arcyciekawy. Fajnie stworzony świat, fajnie w sposób pelny i bez potknięć stworzona biografia, tylko pamietaj jest to fantastyka.. .

pozdrawiam serdecznie:)
Użytkownik: Szreq 2007-10-30 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Przeczytane w październiku:
1.Sekretne życie pszczół(Kidd Sue Monk)5
2.Kafka nad morzem(Murakami Haruki)5
3.Autostopem przez Galaktykę(Adams Douglas)4
4.Opowieść podręcznej(Atwood Margaret)4
5.Dziecko piątku(Musierowicz Małgorzata)4
6.Imieniny(Musierowicz Małgorzata)5
7.Tygrys i Róża(Musierowicz Małgorzata)4
8.Kalamburka(Musierowicz Małgorzata)4
Użytkownik: Nimue Grafell 2007-10-30 10:23 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
1. autor nieznany "Sagi islandzkie" (4)

Wreszcie dopadłam. :) Całkiem fajne się czyta, choć pod koniec nuży. IMO warto.

2. Christie Agatha "Dwanaście prac Herkulesa" (3)

Fajny pomysł, gorzej z wykonaniem. Chyba robię się za stara na kryminały.

3. Kierkegaard Søren "Dziennik uwodziciela" (5)

Moje pierwsze, niezmiernie udane spotkanie z tym pisarzem. Naprawdę dobrze,poetycko napisane. Polecam!

4. Pavelkova Alexandra "Opowieści o Vimce" (4)

Hmm....mam mieszane uczucia. Lekkie czytadło, nawet niezłe pomysły na opowiadania, ale znowu gorzej z wykonaniem. I ten wątek miłosny...
Ogólnie nic ciekawego.

5. Rowling Joanne Kathleen

- Harry Potter i więzień Azkabanu (4)
- Harry Potter i Komnata Tajemnic (4)

Całkiem nieźle. Dużo lepiej się czytało od tomu pierwszego. A następne są podobno lepsze...zobaczę w listopadzie.

7. Stephenson Neal "Ustrój świata: Tom I" (5)

Bardzo przyjemna lektura, choć książkę czyta się niełatwo. Niezwykła wędrówka po XVII wieku. Polecam.

8. Antologia "Kochali się, że strach" (4)

Całkiem niezła antologia. "Miód z moich żył" to najlepsze opowiadanie, jakie czytałam ostatnio. Polecam szczególnie fanom fantastyki, choć może i innym się spodoba.

Obecnie jeszcze czytam:

1. Christensen Lars Saabye "Herman" - po norwesku. Nie jest źle.

2. Orbitowski Łukasz "Tracę ciepło" - naprawdę bardzo dobre, jak na razie. Jeśli się nie "popsuje" to ładnie zacznę listopad. ;)

3. Dukaj Jacek "Czarne oceany" - ciężkie, ale zapowiada się na najlepszą książkę Dukaja, jaką dotychczas przeczytałam. No,zobaczymy...
Użytkownik: helwecja_blech 2007-10-30 17:16 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. autor nieznany "S... | Nimue Grafell
zaintrygowałam sie Stephenson Neal "Ustrój świata: Tom I" obiektywnie oceniając dobra lektura czy ocena wypływa z głebi duszy twojej?
:)

Użytkownik: Nimue Grafell 2007-10-31 17:48 napisał(a):
Odpowiedź na: zaintrygowałam sie Stephe... | helwecja_blech
"Ustrój świata: Tom I" to naprawdę dobra lektura. Bardzo dobrze odmalowane realia historyczne, a dokładny opis Londynu po prostu zachwyca. Minusem tej książki jest brak nieco żywszej akcji. Nie oznacza to, jednak że nic się nie dzieje, wręcz przeciwnie. Tyle, że czasem brakuje tych scen, przyśpieszających bicie serca. ;) No i, książka jest naprawdę dobrze napisana, przetłumaczona i wydana. Nic, tylko przeczytać. ;)
Użytkownik: helwecja_blech 2007-11-02 02:06 napisał(a):
Odpowiedź na: "Ustrój świata: Tom ... | Nimue Grafell
a dziękuję bardzo, zapisuję sobie na podaju:)
Użytkownik: helwecja_blech 2007-11-02 02:08 napisał(a):
Odpowiedź na: "Ustrój świata: Tom ... | Nimue Grafell
ach no i z nadmiaru ekscytacji zapomniałam zapytać: czy można czytać Zamęt, a teraz Ustrój Świata niezaleznie?
czy jednak Cykl Barokowy zobowiązuje? pytam bo mam pierwsze tomy i nie wiem co dalej, czy jednak przebrnąć przez Zamęt pierwej?
Użytkownik: ma-ruda 2007-11-04 13:54 napisał(a):
Odpowiedź na: ach no i z nadmiaru ekscy... | helwecja_blech
Zdecydowanie należy czytać całość po kolei, najpierw "Żywe srebro" (w polskim wydaniu trzy tomy), następnie "Zamęt" (dwa), a na końcu "Ustrój świata". I jakkolwiek na początku byłoby trudno - warto!
Użytkownik: Akrim 2007-10-30 11:46 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
"Białe na czarnym" R.Gallego (6)
"Moskwa-Pietuszki" W.Jerofiejew (6)
"Outsiderzy" S.E.Hinton (4)
"Sztorm stulecia" S.King (4)
"Moje pierwsze samobójstwo" J.Pilch (5)
"Opactwo Northanger" J.Austen (4)
"Wilt" T.Sharpe (5)
"Szalone dni Wilta" T.Sharpe (5)
"Odjazd według Wilta" T.Sharpe (5)
"Pociąg do życia wiecznego" J.Pilch (5)
Użytkownik: chen 2007-10-30 15:23 napisał(a):
Odpowiedź na: "Białe na czarnym&qu... | Akrim
Co tak bardzo podobało Ci się w Moskwie-Pietuszki?
Użytkownik: Anna 46 2007-10-30 12:50 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
J. Chmielewska Krętka Blada (1)
W. Szostak Poszarpane granie (5)
Z. Nienacki Pan samochodzik i złota rekawica (powtóreczka)
I. Matuszkiewicz Salonowe życie
W. Abarinow Oprawcy z Katynia (5)
B. Erskine Mroki dnia (4)
i sterta romansideł Jadwigi Courths-Mahler :-)
Użytkownik: Vemona 2007-10-30 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: J. Chmielewska Krętka Bla... | Anna 46
Aleś się przejechała po Krętce. :-)))
Użytkownik: Anna 46 2007-10-30 13:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Aleś się przejechała po K... | Vemona
No, bo mało, że nielogiczne i jakieś takie niezborne to wszystko, to jeszcze "małochmielewskie".
Nie chcę być złośliwa, bo kocham panią Joannę, ale chyba już nie powinna pisać, bo ma niewiele do powiedzenia. Niewiele sensownego.
Użytkownik: Vemona 2007-10-30 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: No, bo mało, że nielogicz... | Anna 46
A na połowę listopada jest planowana premiera kolejnej książki - "Rzeź bezkręgowców"... Sama nie wiem, czy się zdecyduję na zakup, bo jest coraz gorzej. :(
Użytkownik: jakozak 2007-10-30 14:46 napisał(a):
Odpowiedź na: J. Chmielewska Krętka Bla... | Anna 46
Mroki dnia tylko czwórka? Ja bym jej siódemkę dała za nastrój. :-) Ty miałaś, Anno, złe okulary!
Użytkownik: Anna 46 2007-10-30 16:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Mroki dnia tylko czwórka?... | jakozak
Dobre miałam! Już dobre. Wiesz, czemu tylko czwórka? Bo mi się końcówka nie podoba - z założenia lubię wiedźmy i wszelkie czarownice i te zwłoki na końcu są niepotrzebne; jedne, te męskie, bo babie się należało. :-)
Użytkownik: MaTer 2007-10-30 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
A oto moje przeczytane... w końcu przełamałam niemoc czyteniczą ;)

- "Maigret zastawia sidła" G.Simenon
- "Dziewczyna w hiacyntowym błękicie" S.Vreeland
- "Mity Greckie" T.Deary
- "Powtórka ze śmierci" N.Roberts
- "Asteriks legionista" R.Goscinny & A.Uderzo
- "Asteriks u Helwetów" R.Goscinny & A.Uderzo
- "Asteriks na Korsyce" R.Goscinny & A.Uderzo
- "Groźni rycerze w ponurych zamczyskach" T.Deary
- "Atramentowa krew" C.Funke
- "Fantastyka" B.Akunin
- "Wielka przeprawa" R.Goscinny & A.Uderzo
- "Asteriks w Hiszpanii" R.Goscinny & A.Uderzo
- "Niezgoda" R.Goscinny & A.Uderzo
- "Autostopem przez Galaktykę" D.Adams
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 16:54 napisał(a):
Odpowiedź na: A oto moje przeczytane...... | MaTer
Napisz coś proszę o tych książkach Simenona. Wiesz, że uwielbiam kryminały, a z książkami tego autora spotkałem się na razie tylko w księgarniach, a nigdy nie osobiście.
Użytkownik: MaTer 2007-11-05 15:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Napisz coś proszę o tych ... | misiak297
Kryminały Simenona czyta się szybko i przyjemnie tak jak Gardnera. Najbardziej przypadł mi do gustu cykl o komisarzu Maigret :) to taki opanowany i dystyngowany detektyw. Zachęcam cię, byś sięgnął po jakiś. Na prawdę przyjemna lektura.
Oprócz tego cyklu czytałam też "Czerwone światła", ale ta książka bardziej zalatywała mi psychologią niż kryminałem ;)
Użytkownik: Żółwik 2007-10-30 14:28 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Biała bluzka (Osiecka Agnieszka) 5
Duma i uprzedzenie (Austen Jane) 5
List do nieznanego poety (Wojaczek Rafał) 6
Maska Arlekina (Kowalewska Hanna) 6
Pamiętnik róży (Saint-Exupéry Consuelo de) 5
Trzy opowieści z życia Knulpa (Hesse Hermann) 5
Wilk stepowy (Hesse Hermann) 6
Złoty gościniec (Montgomery Lucy Maud) 5
Użytkownik: Irish Dream 2007-10-30 14:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Biała bluzka (Osiecka Agn... | Żółwik
No niestety, co miesiąc coraz mniej :-(
!. Monika Szwaja "Klub mało używanych dziewic"
2. Krzysztof Petek "Wszystko w swoim czasie"
3. Klementyna Sołonowicz - Olbrychska "Zielona dziewczyna"
4. Agnieszka Nożyńska - Demaniuk "Klub muszkieterek, czyli Iga w tarapatach"
5. Janusz Domagalik "Zielone kasztany"
6. Henryk Sienkiewicz "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".
Użytkownik: empe 2007-11-04 03:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Biała bluzka (Osiecka Agn... | Żółwik
I co, Tobie też brakowało "uroczego człowieka" u Kowalewskiej? :) "Białą bluzkę" mam na półce, ale koleżanka zdążyła mi zdradzić całą fabułę... Więc czekam, aż jakimś cudem zapomnę...;)
Użytkownik: jakozak 2007-10-30 14:40 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
- Jej portret - Rose Tremain (5)
- Namiętność - Lisa Cleypas (3)
- Naiwny super - Erlend Loe (4)
- Powrót nad rozlewiskiem - Małgorzata Kalicińska (5)
- Ukradziony sen - Aleksandra Marinina (3)
- Pięcioro dzieci i coś - Edith Nesbit (4)
- Całe zdanie nieboszczyka - Joanna Chmielewska (6)
- Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera (5)
- Anna In w grobowcach świata - Olga Tokarczuk (4)
- Tajemnica Brokeback Mountain - Annie Prolux (3)
- Białe zęby - Zadie Smith (4) byłaby piątka, gdyby nie ten wulgarny język.

W trakcie:
----------------
- Saga rodu z Lipowej - Miłość i wróżby - M.P. Prawinis
Użytkownik: AnnRK 2007-10-30 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
James Clavell "Król szczurów" - 6
Anne Rice "Wywiad z wampirem" - 5
Haruki Murakami "Po zmierzchu" - 6
Lucy Maud Montgomery "Ania z Avonlea" - 4
Stanisław Grzesiuk "Pięć lat kacetu" - 5
Zoë Heller "Notatki o skandalu" - 4
Lucy Maud Montgomery "Ania na uniwersytecie" - 5
Viginia Woolf "Pani Dalloway" - 4
---
Jutro do listy będę mogła też dopisać: "Studium w szkarłacie" A. C. Doyla.
Użytkownik: Gusia_78 2007-10-30 18:25 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Miesiąc, ku mojemu ubolewaniu, skromny. I tak już chyba będzie :-(


102. Kultura kłamstwa: Eseje antypolityczne (Ugrešić Dubravka) Dubravka Ugresic (4) – nie wiem, spodziewałam się czegoś lepszego, Dubravka jątrzy swoje narodowe rany jak po ospie bez żadnej konkluzji. Czyta się gładko, zachwycają mnie niezwykle trafne spostrzeżenia autorki.
103. Los utracony (Kertész Imre) Imre Kertesz (4) – to był dobry zabieg odautorski, gdzie bohater postrzegał rzeczywistość obozową jako normalną, do której trzeba się dostosować. Chyba taki sposób interpretacji odczuć bohatera czynił tę powieść bardziej wstrząsającą.
104. Wiersze (Twardowski Jan) Jan Twardowski (5) – a co ja tu mogę mądrego napisać; prostota i piękno tych wierszy mówią same za siebie.
105. Na plebanii w Haworth (Przedpełska-Trzeciakowska Anna) Anna Przedpełska-Trzeciakowska (6) – jestem zauroczona. W tej biografii sióstr Brontë można poczuć atmosferę wiktoriańskiej Anglii, a na policzkach wiatr hulający na wrzosowiskach Haworth. Chyba tak klimatycznej biografii jeszcze nie czytałam. Zresztą Misiak napisał już piękną recenzję :-)
106. Zapiski na pudełku od zapałek 1986-1991 (Eco Umberto) Umberto Eco (4) – błyskotliwe, aczkolwiek niespecjalne odkrywcze felietony.
107. Nie mów noc (Oz Amos) Amos Oz (4+) – dobra, chociaż nie porywająca powieść tego znakomitego pisarza, jak zwykle esencję stanowi „droga jednego człowieka do drugiego”
108. "Lux in tenebris" Grzegorz Łęcicki (3) – zarys życia i fragmenty Kronik Bolesława Prusa, biografia zbyt powierzchowna, Kroniki nieaktualne.
Użytkownik: Bacia 2007-10-30 18:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Miesiąc, ku mojemu ubolew... | Gusia_78
1.Zagubieni w Tokio - Bruczkowski Marcin/5/
2.Dwie głowy anioła - Cygler Hanna/3/
3.Był dom.Wspomnienia - Szatkowska Anna/5/
4.Pamiętniki - Fałat Julian/5/
5.Singapur, czwarta rano - Bruczkowski Marcin/4/
6.Siostra - Saramonowicz Małgorzata/4/
7.Podróż ludzi Księgi-Tokarczuk Olga/jeszcze nie skończyłam, myślę, że będzie 5/.
Użytkownik: Sophie7 2007-10-30 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: 1.Zagubieni w Tokio - Bru... | Bacia
Diane Armstrong - "Podróż zimowa" (4)
Richard Dawkins - "Bóg Urojony" (5)
Olga Tokarczuk - "Bieguni" (6)
Albert Camus - "Dzienniki z podróży" (4)
Agata Tuszyńska - "Ćwiczenia z Utraty"{5)
Milan Kundera - "Nieśmiertelność" (5)
Użytkownik: Vemona 2007-10-30 18:52 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Moja niemoc czytelnicza zażyczyła sobie lżejszych utworów, stąd taki miesiąc, bardzo skądinąd sympatyczny
Klara S. Meralda – Sąsiadka kapitana Kotowicza (4)
Sympatyczny kryminał z dawniejszych czasów, przyjemnie przypomnieć sobie, jak się zamawiało międzymiastową.
Zofia Kaczorowska – Cocktail nad Zalewem (2)
Słabiutkie, kiepściutka fabułka, nic szczególnego.
Monika Szwaja – Jestem nudziarą (okazjonalne przypomnienie)
Cezary Leżeński – Miłość i zbrodnia w Soplicowie (3)
Myślałam, że przerobienie eposu na prozę będzie ciekawsze, ale że przy okazji autor szalenie spłycił treść i zlikwidował wszystkie opisy - nie spodobało mi się.
Jeremi Bożkowski – Zbrodnia na eksport (5)
Klasa sama dla siebie, autor wspaniały, a sierżant Fidybus zalicza się do moich ulubionych bohaterów.
Eliza Skrok – Impotent (4+)
Bardzo sympatyczny debiut bardzo sympatycznej autorki, podobała mi się szczególnie postać matki narratorki, jej życiowa mądrość i umiejętność akceptowania poczynań córki, wspierania jej.
Hanna Muszyńska-Hoffmannowa – Kwitnące floksy (4) Historia rodzin Rzędzianów i Glogerów.
Tu się odzywa mój bzik historyczny, lubię czytać tego typu literaturę, o żyjących niegdyś ludziach, o dawnych czasach. Autorka bardzo udatnie opisuje historię rodzin Rzędzianów (notabene nestorka rodu nie lubiła kuzyna zaprzyjaźnionego z Sienkiewiczem i będącego pierwowzorem literackiego Rzędziana i kiedy czytano jej "Ogniem i mieczem" omijano co poniektóre fragmenty dotyczące jego przygód) i Glogerów na tle wydarzeń historycznych.
Saki – Małomówność lady Anny (5)
Wspaniałe. Nic więcej nie dodam.
Lilian Jackson Braun – Kot który czytał na wspak (4)
Przyjemnie napisany, staroświecki kryminałek, w którym dziennikarze piszą na maszynie, artyści tworzą ze spawanego metalu, a tytułowy kot przyczynia się do schwytania zabójcy.
Bożena Krzywobłocka – O mieszkańcach zamku warszawskiego (4)
Kolejna z cyklu historycznego, tym razem jak wynika z tytułu dotycząca zamku, począwszy od piastów mazowieckich, na przedwojennym prezydencie kończąc.
Józef Hen - Błazen - wielki mąż: Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim
W trakcie. Będzie wysoka ocena, doskonale napisana biografia niezwykle ciekawego człowieka, który w dodatku od dziecka obracał się wśród najciekawszych ludzi swoich czasów. Już w pierwszym rozdziale jest Narcyza Żmichowska, później bliska rodzina Kasprowiczów, Wyspiański, wspomnienie o powstawaniu "Wesela", Przybyszewski, Dagny... Ilekroć czytam wspomnienia dotyczące przełomu XIX i XXw. i dwudziestolecia międzywojennego, mam nieodparte przekonanie, że urodziłam się za późno, bo mój czas był wtedy.
Użytkownik: Marylek 2007-10-30 19:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Moja niemoc czytelnicza z... | Vemona
A skąd miałaś te Klarę S. Meraldę? Ja mam tylko jedna jej pozycję - "Starsza pani w Holandii", nie wiedziałam, że ona jeszcze coś napisała! Kiedyś nawet myślałam, że to Chmielewska pod pseudonimem.
Użytkownik: Vemona 2007-10-30 19:06 napisał(a):
Odpowiedź na: A skąd miałaś te Klarę S.... | Marylek
Przyniosłam sobie chyba jako jeden z łupów z Pałacu. Chcesz? Jeszcze mam otwarte pudełko. :-)
Użytkownik: Marylek 2007-10-30 19:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyniosłam sobie chyba j... | Vemona
Tak, tak, tak! Jeśli się nie zechce zmieścić, to upchnij kolanem. ;-)
Użytkownik: Vemona 2007-10-30 19:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, tak, tak! Jeśli się ... | Marylek
Zechce, zechce. Mój mały żonek przyniósł bardzo twarzowy kartonik, elegancko się upcha.:-)
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Moja niemoc czytelnicza z... | Vemona
Dobrze zatem zrobiłam, że zaopatrzyłam się w tę książkę Hena :) - dzięki Ci za ten opis.
Użytkownik: Vemona 2007-10-31 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze zatem zrobiłam, że... | adrianna
Mam nadzieję, że spodoba Ci się tak samo bardzo jak mnie. :-)
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że spodoba ... | Vemona
Na pewno. Tylko najpierw przeczytam Wesele ;P
Użytkownik: Vemona 2007-10-31 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno. Tylko najpierw ... | adrianna
I też mam nadzieję, że Ci się spodoba, kocham Wesele. :-)
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: I też mam nadzieję, że Ci... | Vemona
Liczę na to - uwielbiam międzywojnie :-)
Użytkownik: Vemona 2007-10-31 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Liczę na to - uwielbiam m... | adrianna
Jak miło, że ktoś podchodzi do Wesela z nadzieją, a nie przymusem. :-)
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 21:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak miło, że ktoś podchod... | Vemona
Grunt do odpowiednie podejście :-) i ten Hen... cieszy mnie ogromnie, narobiłaś mi apetytu!
Użytkownik: Vemona 2007-10-31 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Grunt do odpowiednie pode... | adrianna
To dobrze, bo jest naprawdę bardzo, bardzo, szczególnie dla kogoś, kto lubi tamtą epokę. :-)
Użytkownik: Tinu_viel 2007-10-30 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
"Kaźń" (Diaczenko Marina i Diaczenko Siergiej) (5) - Interesujące, lecz dziwne.
"Dzieje Tristana i Izoldy" (4) - Paradoksalnie, podobał mi sie język utworu, ale przedstawienie i tematyka, nie.
"Księżniczka" (Pilipiuk Andrzej) (4) - Taka sobie.
"Bezpieczne miejsce" (Cabot Meg) (2) - Właściwie nie warto o tym czymś mówić.
"Siewca Wiatru" (Kossakowska Maja Lidia) (6) - Miałam szczęście trafiając na tę książkę w Empiku. Kupiłam i nie pożałowałam, świetna fabuła, postacie, odrobinka humoru, ale bez przesady, dosyć lekkie w czytaniu. Świetne.
"Imię róży" (Eco Umberto) (5) - Skomplikowane słownictwo, ale dużo ciekawych informacji, książka właściwie trudna do sklasyfikowania, troszkę kryminału, dużo więcej powieści przygodowo-historycznej.
"O psie, który jeździł koleją" (Pisarski Roman) (4) - Dobrze jest od czasu do czasu wrócić do lektury z dzieciństwa i odkryć w niej coś nowego, ale za ostatnie zdania tej książki miałam chęć udusić autora, tak bardzo zepsuły mi radość z jej czytania.
"Miasto Śniących Książek: Powieść z Camonii autorstwa Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter) (4) - Książka bardzo dobra, ale coś mi się w jej stylu nie podobało, drażniło niepomiernie i dlatego oceniłam ją tak, a nie inaczej, żeby system nie polecał mi w przyszłości podobnych książek.
"Rok 1984" (Orwell George) (5) Dodałabym nawet plusa do tej oceny, gdyby nie to, że nie ma takiej możliwości. Ogólnie mówiąc, bardzo mi się podobało, chociaż książka uważana jest za trudną, a ja zazwyczaj takich nie toleruję. Na szczęście ta okazała się wyjątkiem od reguły. Najbardziej z całej książki wzruszyła mnie scena, w której odkrywa, jak schudł i jaki się stał po pobycie w "Ministerstwie Miłości", wręcz zakręciła mi się łezka w oku.
"Trzy córki króla" (Rolleczek Natalia) (5) - Z tym, że była to jedynie jedna z trzech części, a samą książkę traktuję jako przypomnienie dzieciństwa, całkiem ciekawa.
"Czerwień na czerwieni" (Kamsza Wiera) (5) - W gruncie rzeczy nie jest to książka idealna i wiele jej do tego brakuje, ale jednak polecam na długie, jesienna wieczory jako ucieczkę od rzeczywistości. Przy czytaniu dziwiło mnie na początku to, że autorka zdecydowała się wydać książkę, na jej miejscu poważyłabym się najwyżej na zamieszczenie jej na blogu. W książce drażni główny bohater, z którego perspektywy jest opowiadana historia, Richard Ockdell, młody chłopak, jego poglądy na różne sprawy są dla mnie odległe o całe lata świetlne, zaś postać nie jest, według mnie, zbyt ciekawa, zdecydowanie lepiej czytało mi się o pierwszym marszałku królestwa Taligu, Roke Alvie, postaci wprawdzie mrocznej, ale interesującej, i Samotnym, o którym była mowa tylko w prologu. Mimo wszystko, chętnie kupiłabym i przeczytała drugą część cyklu, "Od wojny do wojny".
"Śmierć urzędnika i inne opowiadania" (Czechow Antoni) (5) - To jest lektura, ale całkiem ciekawa. Do zapamiętywania jednak beznadziejna.
I inne, których nie warto i wstyd tutaj przytaczać.
Użytkownik: melassa 2007-10-30 22:29 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
'Ludzie bezdomni' Żeromskiego
opowiadania Żeromskiego
'Kochankowie z Marony' (moja miłosc do Iwaszkiewicza właśnie się rozpoczęła)
'Dzika kaczka' Ibsena
Użytkownik: melassa 2007-10-30 22:32 napisał(a):
Odpowiedź na: 'Ludzie bezdomni' Żeromsk... | melassa
ah i jeszcze 'Myszy i ludzie' Steinbeck'a, są na wykończeniu do jutra ;)
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: ah i jeszcze 'Myszy i lud... | melassa
Polecam również to Twojej uwadze:)

www.biblionetka.pl/...

Pozdrawiam!
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 13:34 napisał(a):
Odpowiedź na: 'Ludzie bezdomni' Żeromsk... | melassa
Jej co ja widzę!!!! Kolejna ziwaszkiewiczowana!!!! U mnie też miłość do Iwaszkiewicza zaczęła się od Kochanków z Marony. Polecam Ci również: "Panny z Wilka", "Tatarak", tryptyk "Ogrody", "Nauczyciela". Na razie wystarczy. Mam nadzieję, że Michotka dorzuci też swoje 3 grosze do tej listy. Jak pewnie zauważyłaś oboje dzielnie recenzujemy naszego Mistrza:)
Użytkownik: Kaoru 2007-10-30 22:33 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Tak jak przewidywałam - Memnoch skończony :)
Użytkownik: librarian 2007-10-31 05:59 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Przeczytane w październiku:
---------------------------
- "Księżniczka". Andrzej Pilipiuk (4)
- "Milczące między nami". Józef Hen (5)
- "Wszystko jest możliwe". Magda Papuzińska (5)
- "Kuzynki". Andrzej Pilipiuk. (4)
- "Stillness speaks". Eckhart Tolle. (6)
- "Miłość to wybór: O terapii współuzależnień". Hemfelt Robert & Minirth Frank & Meier Paul. (6)
- "Przyjaciele". Marta Madera. (4)
- "Bunt ciała". Alice Miller. (5)
- "Dziewczyny z Portofino". Grażyna Plebanek. (4)
- "Madame Sinobroda". Renata Bożek. (3)
- "Jutro wzejdzie słońce: Jak przetrwać depresję". Rosellini Gayle & Worden. (5)
- "Gwiezdny pył". Neil Gaiman. (5)
- "Córka rzeźbiarza". Tove Jansson Tove. (6)
- "Zbrodnia Sylwestra Bonnard". Anatole France. (5)

Zaczęłam autobiografię Doris Lessing "Under my skin" zapowiada się bardzo ciekawie.
Użytkownik: Gusia_78 2007-11-04 18:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytane w październik... | librarian
Librarianko, poproszę słów kilka o Córce rzeźbiarza.
Użytkownik: librarian 2007-11-05 19:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Librarianko, poproszę słó... | Gusia_78
Witaj Malutka Czarownico :)
To śliczne wspomnienia z dzieciństwa, a raczej ze świata przeżyć wewnętrznych małej Tove, w klimacie bardzo muminkowe. Są to wspomnienia z wakacji spędzanych w letnim domu na wyspie w zatoce fińskiej, taki obraz swiata widziany oczami dziecka, kiedy świat wydaje się trochę magiczny i często straszny, gdzie trudno oddzielić rzeczywistość od przeżyć własnej wyobraźni. Postać ojca zdecydowanie dominuje we wspomnieniach, jest trochę o towarzyszach zabaw. Nad wszystkim unosi się krajobraz, woda, burze i sztormy, zabawy nad brzegiem morza, trochę w tym wszystkim Tajemnicy. Bardzo klimatyczne. Polecam tę nastrojową książkę.
Użytkownik: nisha 2007-10-31 12:08 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
*** PAŹDZIERNIK ***
- Ursula K. Le Guin, "Lewa ręka ciemności" (5)
- Mollie Gillen, "Maud z Wyspy Księcia Edwarda" (-5)
- Roald Dahl, "Charlie i fabryka czekolady" (3)
- Lucy Maud Montgomery, "Pat ze Srebrnego Gaju" (3+)
- Lucy Maud Montgomery, "Pani na Srebrnym Gaju" (-4)
- John Grogan, "Marley i ja" (6)
- Ewa Białołęcka, "Tkacz Iluzji" (4/5)
- Jay Kopelman & Melinda Roth, "Misja szczeniak: Pozdrowienia z Bagdadu" (5)
- Karen-Susan Fessel, "Moja mama jest wśród gwiazd" (3)

Niewiele, jak we wrześniu, ale rezultat lepszy. Psy, fantastyka i Montgomery, czyli humor wzrasta o sto procent. :)
Użytkownik: katiezzz 2007-10-31 12:13 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
- 25 godzina (Benioff David) D. Benioff (4)
- Święto Kozła (Vargas Llosa Mario) M. Vargas Llosa (5)
- Lala (Dehnel Jacek) J. Dehnel (powtórka na spotkanie DKK) (6)
- Wywiad z wampirem (Rice Anne (pseud. Roquelaure A. N. lub Rampling Anne)) A. Rice (4)
- Dzienniki 1950-1962 (Plath Sylvia) S. Plath (5)
- Ćwiartowanie (Cioran Émile Michel (Cioran Emil)) E. M. Cioran (5)
- Tańcz, tańcz, tańcz (Murakami Haruki) H. Murakami (4)
- Na Zachodzie bez zmian (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul)) E. M. Remarque (4)
- Rosario Tijeras (Franco Jorge) J. Franco (5)
Użytkownik: exilvia 2007-10-31 12:33 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
"Wściekłość i duma" Oriana Fallaci (5) podoba mi się najbardziej w tej książce temperament Fallaci, bo literacko to nie ma tu za bardzo czego oceniać.

"Jabłko" Michel Faber (4) powrót do faberowskiego XIX-wiecznego Londynu nie był bynajmniej rozczarowaniem, trwał jednak zbyt krótko.

"Imperium znaków" Roland Barthes (6) po lekturze tej książki muszę przeczytać inne prace Barthes'a. Lubię teoretycznych rewolucjonistów.

"Wielki Gatsby" F. S. Fitzgerald (6!) przeczytałam książkę, obejrzałam film z Mią Farrow i Robertem Redfordem - jestem zachwycona! Tak samo jak autorka "Czytając Lolitę w Teheranie". Marzenia, które obracają się przeciwko spełniającemu je - jak w hinduskim (albo chińskim) przysłowiu.

"Derrida: od podstaw" (5) zachęciła mnie ta książka do zmierzenia się z dziełami Derridy. Przewiduję trudność, ale może najpierw poszukam książki Markowskiego o Derridzie.

"23 000" Sorokin (4) to już nie to samo co dwa poprzednie tomy. Gdzieś wyparował mój entuzjazm.

"Japoński wachlarz" Joanna Bator (6) okiem antopologa ale nieformalnie, nieoficjalnie o współczesnej Japonii. Autorka nie jest nawrócona na Japonię, jak sama pisze. Widzi wady i zalety, ale w Japonii się zakochała.

"Ćwiczenia stylistyczne" Queneau Raymond (5) zabawa stylami i formami. Świetne!

"Apokryf Agłai" Jerzy Sosnowski (5)bardzo się cieszę, że przeczytałam tę książkę, która z pozoru, z początku Metzlowsko-Pilchowska przekształca się w Lemowo-Dickową :)

"Lapidarium" R. Kapuściński (6) po "L." odkryłam dla siebie Kapuścińskiego. Teraz będę czytać jego wszystko co mi w ręce wpadnie.
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 13:31 napisał(a):
Odpowiedź na: "Wściekłość i duma&q... | exilvia
U mnie chyba Gatsby miał 5. Historia świetna, ale wydała mi się nieco niedopracowana. To był materiał na znacznie dłuższą powieść. Podobał mi się za to język.
Użytkownik: Gusia_78 2007-11-04 18:23 napisał(a):
Odpowiedź na: "Wściekłość i duma&q... | exilvia
Ja za temperament mogłam dać Orianie tylko czwórkę. A tak na marginesie podoba mi się Twój trafny komentarz do Apokryfu :-)
Użytkownik: exilvia 2007-11-05 15:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja za temperament mogłam ... | Gusia_78
Popatrz, co się dzieje teraz we Włoszech. Oni są zwariowani - ten naród! Ale idzie w stronę, którą pochwaliłaby Oriana.
Kompletnie się z nią w pewnych kwestiach nie zgadzam, ale mam słabość do takich ludzi jak ona - silna, nieskrępowana niczym osobowość.
Użytkownik: Chilly 2007-10-31 13:28 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
"Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze" Veteranyi (5)
"Biegnąca z wilkami" Estes (5)
"Okrążanie ciszy" Górska (4)
"Niebo ma kolor zielony" Januszewska (5)
"Cena miłości. U źródeł zachowań godowych" Droscher (5)
"Dziennik z Paltinisu" Liiceanu (6)
Użytkownik: Monika.W 2007-10-31 13:34 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
1. Tajemne serce zegara, Elias Canetti, 4 - mój pierwszy Canetti. No i jestem lekko rozczarowana. Spodziewałam sie wspomnień - tak wynikało z opisu. Tego nie ma na pewno. Oderwane od siebie myśli i cytaty - coś w stylu "Lapidarium". Ale "Lapidaria" da się czytać normalnie, a tego nie. Takie stężenie przemyśleń, że to właściwie nie powieść czy esej - a zbiór aforyzmów. A książek w stylu zbiorów aforyzmów nie znoszę. 4 za to, że jednak bardzo mądre to, co pisze Canetti. Tylko - nieczytalne:)


2. Pamiętnik, Stanisław Brozowski, 6 - baardzo długo czytałam tę cieniutką książeczkę. Momentami zupełnie dla mnie niezrozumiała - ale momentami genialna. I dlatego 6. Poczytałam też w innych źródłach trochę o tragicznej postaci samego Brzozowskiego.


3. Patrząc, Józef Czapski, 6 - genialne eseje o malarstwie (i nie tylko). Dozowałam sobie, czytając codziennie tylko 1 esej.

4. Traktat o łuskaniu fasoli, Wiesław Myśliwski, 5 - dobre, ale na kolana nie rzuciło. Muszę sięgnąć po "Widnokrąg"

5. Nie od razu Kraków zbudowano, Karol Estreicher, 5 - trop z Bnetki, bardzo ciekawe wspomnienia, dobrze napisane. Stara dobra szkoła.

6. Lapidarium, Ryszard Kapuściński, 6
7. Lapidarium II, Ryszard Kapuściński, 6
8. Lapidarium III, Ryszard Kapuściński, 6
Nic dodać, nic ująć - po prostu rewelacja i klasa sama w sobie. I można czytać wciąż i od nowa...

9. Gabinet osobliwości, Preston Douglas & Child Lincoln, 4 - pomysł może i ciekawy, realizacja średnia. Ale nie nudzi - a to już sukces w przypadku sensacji
10. Sędzia Di i złote morderstwa, Robert van Gulik, 4 - całkiem poprawny kryminał, duży plus za pokazanie "innego świata", jakim są Chiny.
11. Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, Lisa See, 4 - poprawne czytadło, ale spodziewałam się czegoś duzo lepszego - sądząc po ocenach i opiniach w Bnetce. Główna bohaterka w ogóle mnie nie przekonała - ale pewnie dlatego, że nie jestem w stanie zrozumieć duszy XIX wiecznej Chinki:)
12. Na południe od Jawy, Alistair MacLean, 4 - czytałam z zapartym tchem, bo chciałam bardzo się dowiedzieć, jakim kolejnym cudem wyjdą z kolejnej sytuacji bez wyjścia i w jaki sposób paru dzielnych Brytyjczyków pokona całą armię japońską:)

13. Władysław Bartoszewski: Skąd Pan jest? Wywiad rzeka, Michał Komar, Władysław Bartoszewski, 6 - "jeśli nie, jak się zachować - zachowaj się przyzwoicie" - ten cytat ze Słonimskiego wystarczająco opisuje ten na prawdę dobry wywiad.

14. Elmer, David McKee, 5 - słodka bajka o słoniu w kratkę.

Użytkownik: Gusia_78 2007-11-04 18:25 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Tajemne serce zegara, ... | Monika.W
A o czym jeszcze traktują eseje Czapskiego?
Użytkownik: Monika.W 2007-11-04 18:41 napisał(a):
Odpowiedź na: A o czym jeszcze traktują... | Gusia_78
W "Patrząc" są eseje o malarstwie. Oprócz 2 nie-malarskich - o Brzozowskim oraz o Marcelu Proust.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2007-10-31 16:55 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
- T.Konatkowski "Przystanek śmierć" (4) - jest recenzja
- D.Purcell "Ostatnie lato w Arkadii" (4)- chyba też wrzuciłam recenzję
- A. Kozłowska "Trzy połówki jabłka" (4) - jest recenzja
- J.Compton "Odrobina ludzkich uczuć" (3) - mam napisaną, wrzucę przy okazji
- J.Baran "KOncert dla nosorożca" (5)- jest recenzja
- R.A.Salvatore "Bezgłośna klinga" (powtórka)
- " "Grzbiet świata" ( " )
- " "Morze mieczy" ( " )
- " "Sługa reliktu" ( " )
- " "Obietnica Króla-Czarnoksiężnika" (4)
- praca zbiorowa "Kultura literacka dzieci i młodzieży u progu XXI wieku" (4) - jest recenzja
- M.Czubaszek "Pytania tendencyjne i jeszcze jedno" (4)
- T.Torańska "Byli" (5)
- V. Havel "Tylko krótko, proszę" (5)
- praca zbiorowa "Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści 13 tłumaczy" (4) - recenzja w poczekalni
- J.R.R. Tolkien "Władca Pierścieni" (powtórka)
- D.Bieńkowski "Biało-czerwony" (4)- jest recenzja
- S.E. Miano "Samotnik z ulicy Rosengracht" (4)- recenzja w poczekalni
- H.Mankell "Mężczyzna, który się uśmiechał" (4 - za samego komisarza Wallandera, ale intryga mniej finezyjnie rozwiązana, niż w pozostałych częściach cyklu)
- S.Draga, Ł. Gołębiewski "Meksyk, kraj kontrastów" (4) - ładny reportaż z mnóstwem zdjęć
- K. Gałczyńska "Zielony Konstanty" (5) - recenzja w poczekalni
- G.Steiner "Nauki mistrzów" (5) - diabelnie trudna rzecz. Jeśli ktoś nie ma w małym palcu porządnego podręcznika filozofii i nie zna kilku języków (niestety po francusku znam tylko garść słówek z zakresu terminologii turystycznej i kucharskiej, a po włosku jeszcze mniej), to się pomęczy...
Użytkownik: exilvia 2007-10-31 17:09 napisał(a):
Odpowiedź na: - T.Konatkowski "Prz... | dot59Opiekun BiblioNETki
Mam straszną ochotę na tego Havla. Już dziś go nawet wzięłam do ręki w księgarni.. :)
A Steinera, wnioskując po Twojej ocenie, - warto?
Użytkownik: verdiana 2007-10-31 17:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam straszną ochotę na te... | exilvia
Steinera bardzo warto - wszystko. "Naukom" postawiłam 6. To nie jest trudna książka w tym sensie, że potrzeba jakiejś specjalistycznej wiedzy, żeby ją zrozumieć, nie. Inne książki Steinera są dużo bardziej wymagające, ale ta akurat nie. Laik nie będzie miał z nią problemu. Ona jest trudna emocjonalnie, szczególnie jeśli ktoś relację mistrz-uczeń miał, albo ma, w swoim życiu. Trudna i ważna - jak "Dziennik" Liiceanu.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2007-11-01 13:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam straszną ochotę na te... | exilvia
Bardzo warto. Chociaż nie dysponując zbyt szerokim zakresem wiedzy filozoficznej i nie znając wszystkich języków, z których cytaty gęsto zdobią tekst, namęczyłam się porządnie i nie ukrywam, że znaczenie paru użytych przez autora fraz (takich jak "lacanowsko-derridiańskie dekonstrukcyjne gry słowne") pozostało dla mnie tajemnicą. I pewnie pozostanie, bo wątpię, bym przed emeryturą znalazła czas na dokształcanie w zakresie najnowszych doktryn filozoficznych, a potem pewnie już mi się nie będzie chciało.
Ale pomijając te trudności, rzecz jest tak mądra i głęboka, że choćby się z niej miało zrozumieć tylko jedną trzecią, nadal zasługuje na przeczytanie.
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Październik z pewnych względów skromniutki... aż wstyd!

1 Marian Piotr Rawinis Saga rodu z Lipowej tom 5 - "Porwanie" - 4
2 Aleksander Wat "Ja z jednej strony i ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka" (lektura) - 4
3 Raymond Chandler "Wysokie okno" - 5 to była moja pierwsza przygoda z Chandlerem, ale już wiem, że na pewno nie ostatnia! Może nie jest to Agatha Christie czy Erle Stanley Gardner, ale na pewno ktoś wart uwagi! Odkrycie miesiąca!
4 Jolanta Stefko "Możliwe sny" - 6, gdybym mógł dałbym siódemkę. Rewelacja miesiąca, jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem w tym roku. Jest recenzja.
5 Jarosław Iwaszkiewicz "Opowiadania 1918-53" - dokończyłem. - 5
6 Danielle Steel "Pięć dni w Paryżu" - durne. Absolutny kiczol miesiąca. Ocena 2
7 Victor Hugo "Katedra Marii Panny w Paryżu" - no, też Paryż jak w poprzedniej wersji, ale dużo lepiej. - 5
(mogłaby być 6 jak przy "Nędznikach", ale jak dla mnie za dużo niepotrzebnych i rozwlekłych opisów).

Aktualnie czytam:

"Dzienniki" Iwaszkiewicza - dzięki Michotce:)
"Sól ziemi" - Wittlina - to lektura, ale jak na razie pozytywnie mnie rozczarowuje
"Śmierć w darkroomie" Pasewicza - coś mnie wzięło na kryminały. Ten zapowiada się niestandardowo i ciekawie.
Użytkownik: exilvia 2007-10-31 17:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Październik z pewnych wzg... | misiak297
Skromnie ale za to proszę bardzo i Hugo, i Wat, i Iwaszkiewicz :)
Dzienniki Iwaszkiewicza już są w moim posiadaniu.. ach!
A napiszesz coś o Soli ziemi?
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 19:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Skromnie ale za to proszę... | exilvia
Nie wiem na razie za dużo... Miałem duże opory co do tej książki... ale jak przebrnąłem przez prolog... Ten poetycki opis! Dzieło zaczyna się w dzień wybuchu 1szej wojny światowej... opis świata pogrążającego się w wojnie. A co mi tam, przepiszę fragment... Opis reakcji na wieść o wojnie. Przypomina mi lepiej dopracowaną "Dżumę".

"Nawet pary kochanków przytulone na ławkach miejskich ogrodów lub odurzone sobą w zaroślach Prateru, nagle oderwały się od siebie. Miłość spłoszona mroźnym powiewem śmierci, opuściła swe naperfumowane i cuchnące zacisza i wyszła na rojne bulwary. Stary dziad - Dunaj szumiał za Praterem jak zwykle zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodię, która już nie wróci jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytłoczona z ludzi".

Druga część prologu jest utrzymana właśnie w tej poetyckiej, poruszającej tonacji. Mam nadzieję, że podobnie jest napisana cała powieść.
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 22:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Październik z pewnych wzg... | misiak297
Napisz coś proszę o książce Wata :)
Użytkownik: Gusia_78 2007-11-04 18:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Październik z pewnych wzg... | misiak297
Hugo oceniłam identycznie. Dla mnie opis Paryża z Nędzników jest arcydoskonały.
Użytkownik: Filemonka 2007-10-31 19:18 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Rafa (Wharton Edith) 3 (rozczarowanie)
Jak kochać dziecko (Korczak Janusz (właśc. Goldszmit Henryk)) 5
Zmącony spokój Pani Labiryntu (Słomczyński Maciej (pseud. Alex Joe lub Kwaśniewski Kazimierz)) 4
Wszystkie poranki świata (Quignard Pascal) 4
Sprawa samotnej dziedziczki (Gardner Erle Stanley) 5
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 19:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Rafa (Wharton Edith) 3 (r... | Filemonka
O, Sprawa samotnej dziedziczki to moim zdaniem jedna z najlepszych pozycji Gardnera dostępnych na polskim rynku. On ma naprawdę niesamowite pomysły! Za to Alexa nie trawię... Nie sięgnę po niego po lekturze "Gdzie przykazań brak dziesięciu"... A aktualnie czytam kryminał polski "Śmierć w darkroomie", chociaż to bardziej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym...
Użytkownik: Filemonka 2007-10-31 20:59 napisał(a):
Odpowiedź na: O, Sprawa samotnej dziedz... | misiak297
"Sprawa samotnej dziedziczki" to dopiero mój drugi Gardner i na pewno nie ostatni. Wcześniej czytałam "Sprawę fałszywego biskupa", która jakoś niezbyt przypadła mi do gustu, dlatego z następnym podejściem czekałam rok. Za to "Dziedziczka" bardzo mi się podobała. Co do Alexa to nie wiem, niby nie była zła ta "Pani Labiryntu" a jednak...w każdym razie spróbuję jeszcze coś innego tego autora przeczytać.
A dlaczego tak bardzo zniechęciło cię "Gdzie przykazań brak dziesięciu"?
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: "Sprawa samotnej dzi... | Filemonka
Oj to Ci coś Gardnera polecę, bo ten biskup to faktycznie taka... tylko "dobra". "Sprawa bigamisty"(z dostępnych), "Sprawa podzielonego domu", "Sprawa nieostrożnego kotka" (przed sądem staje Della Street), "Sprawa wynajętej brunetki", "Sprawa zakochanej ciotki", "Sprawa pięknej żebraczki":)
Wiesz, dłużył mi się strasznie, napisany bez polotu, a ten Alex to taka ciamajda, szybciej odgadłem kto to zrobił niż on. Jednym słowem ble.
Użytkownik: Filemonka 2007-10-31 21:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj to Ci coś Gardnera pol... | misiak297
Dzięki, będę szukać tych lepszych Gardnerów:-)
Masz rację z tym Alexem, w "Labiryncie" też zbyt szybko wiedziałam kto zabił, żadnego zaskoczenia.
Użytkownik: empe 2007-10-31 19:22 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
I.Karpowicz - Cud - 4
K.Biedrzycki - Małgorzata Musierowicz i Borejkowie - 4
A.Gavalda - Po prostu razem - 4
F.Fannie - Smażone zielone pomidory - 4

Jest dobrze. ;) (A kolejność alfabetyczna...)
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 19:26 napisał(a):
Odpowiedź na: I.Karpowicz - Cud - 4 K.... | empe
Napisz proszę coś więcej o tej książce Biedrzyckiego:)
A to określenie: jest dobrze, jak najtrafniejsze:D
Użytkownik: empe 2007-10-31 20:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Napisz proszę coś więcej ... | misiak297
Hmm... Nazwałabym to opracowaniem Jeżycjady. Jest i o języku, i o bohaterach, i o narratorze, i o świecie przedstawionym... Ale cudowne jest to, że jest to książka o Jeżycjadzie. Czuć klimat... Czasu na ponowne przeczytanie Jeżycjady aktualnie nie mam, a dzięki Biedrzyckiemu poczułam ten klimat...
:) To tak w skrócie, a gdybyś miał ochotę kiedyś osobiście się zapoznać - to książka stoi u mnie na półce. ;)
Użytkownik: Hypnos 2007-10-31 20:52 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Przeczytane w październiku 2007:
- Dawkins R. "Bóg urojony" (6)
- Austen J. "Duma i uprzedzenie" (6)
- Aronson E. "Psychologia społeczna. Serce i umysł" (6)
- Sun Tzu "Sztuka wojny" (6)
- Shakespeare W. "Sen nocy letniej" (6)
- Christie A. "Zatrute pióro" (5)
- Cezar "O wojnie galijskiej" (5)
- Hass L. "Świat wolnomularski: Konkrety" (5)
- Ábalos R. "Grimpow" (4)
- Diamond J. "Dlaczego lubimy seks?" (4)
- Petersen J. "Playboy radzi, czyli Seks na 365 sposobów" (4)
Użytkownik: krasnal 2007-10-31 20:52 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
A u mnie październik wyglądał tak:

Lemony Snicket Koniec końców (Snicket Lemony (właśc. Handler Daniel)) (5)
Starhawk Piąty święty żywioł (Starhawk (właśc. Simos Miriam)) (6)
Jan Guillou Zło (Guillou Jan) (5)
Rani Manicka Matka Ryżu (Manicka Rani) (5)

Snicket - wiadomo;) Troszkę żal, że już ostatni.
Za to w "Piątym świętym żywiole" się zakochałam. Szkoda, że nic więcej tej autorki w Polsce nie wydano.
"Zło" było dla mnie lekturą dość ciężką psychicznie - mam trudność w zaakceptowaniu i zrozumieniu takiej kultury przemocy (bohater trafia do szkoły z internatem, w której obowiązuje system "koleżeńskiego samowychowania", sprowadzający się do stosowania przemocy starszych uczniów wobec młodszych). A książka pokazuje, jak bardzo trudno uniknąć wciągnięcia w taki system, kiedy już się człowiek w nim znajdzie. Przeraża mnie to.
Natomiast po "Matce ryżu" nabrałam ochoty na nieco dłuższą znajomość z panią Manicką (pewnie się nie odmienia, wiem, ale jakoś tak to bardziej swojsko brzmi).
Użytkownik: Agis 2007-11-04 21:02 napisał(a):
Odpowiedź na: A u mnie październik wygl... | krasnal
Cieszy mnie właściwa postawa wobec "Piątego świętego żywiołu" :-).
Użytkownik: krasnal 2007-11-04 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszy mnie właściwa post... | Agis
:) Nawet sobie sprawdziłam w necie - po angielsku wyszło sporo książek Starhawk, ale obawiam się, że skoro "Piąty święty żywioł" zdobył tak małą popularność w Polsce, nie ma co zbytnio liczyć na wydanie innych... Bardzo szkoda. Coś takiego jest w jej sposobie pisania, że naprawdę urzeka. Ciekawe, czy pozostałe są równie dobre.
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 21:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Październik: Dom nad r... | gajda
Tego Wertera Damianku to Ci nie wybaczę:p:)
Użytkownik: empe 2007-11-04 02:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Tego Wertera Damianku to ... | misiak297
A ja w pełni popieram, i Wertera, i Giaura. ;)
Użytkownik: ewa_86 2007-10-31 22:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Październik: Dom nad r... | gajda
Ja się z oceną Wertera zgodzę - nie przebrnęłam przez niego...
A część IV Dziadów jest moim zdaniem najlepsza. Więc również popieram :)
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 21:15 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Anioł Stróż (Sparks) 4
Bestia (Omilianowicz) 4 (!)
Dziady IV (Mickiewicz) 4
Fabula rasa: Rzecz o egoizmie (Stachura) 6
Faust (Goethe) 4
Giaur (Byron) 3
Kłopoty to moja specjalność czyli Kroniki socjopaty (Koziarski) 4
Konrad Wallenrod (Mickiewicz) 5
Kordian (Słowacki) 4
Krucjata Bourne'a (Ludlum) 4
Tożsamość Bourne'a (Ludlum) 4
O bibliotece (Eco) 3
Poradnik dla leni, czyli Jak robić, żeby zrobić, a się nie narobić (Wieczerska) 5
Sprawa sztucznego oka (Gardner) 4

W trakcie "Mistrz i Małgorzata". Bez zachwytu.
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 21:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Anioł Stróż (Sparks) 4 ... | adrianna
Oooo o tego Gardnera to jestem zazdrosny, bo akurat tego tytułu nie mogę nigdzie zdobyć:). A książka Wieczerskiej naprawdę pomaga leniom??:)
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 21:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Oooo o tego Gardnera to j... | misiak297
Niestety, mam go z biblioteki.
Poradnik w niektórych przypadkach pomaga na pewno. Co mi się w książce podobało: swobodny styl autorki i klasyfikacja poszczególnych typów ludzi. Osobiście zaliczam się do półleniów. :)
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 21:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Oooo o tego Gardnera to j... | misiak297
jeśli chcesz, to mam ebooka.
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 21:54 napisał(a):
Odpowiedź na: jeśli chcesz, to mam eboo... | adrianna
e-booka Gardera czy e-booka dla półlenia takiego jak ja?:)
Użytkownik: adrianna 2007-10-31 21:55 napisał(a):
Odpowiedź na: e-booka Gardera czy e-boo... | misiak297
e-booka dla półlenia :) Podesłać?
Użytkownik: anndzi 2007-10-31 21:37 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
"Tajfun" Jamesa Conrada- za tą książką przemawiało wiele:
- trwa rok Jamesa Conrada
- zachęcił mnie ciekawy program na TVP Kultura
- miała to być jedna z lektur na studia
- Józef Korzeniowski to imię i nazwisko mojego dziadka;)

Niestety, rozczarowanie było duże, jak zresztą w przypadku "Jądra ciemności". Nie przekonuje mnie Conrad. Jego książki mnie nudzą, język jest tak toporny, że dla mnie nie do przebrnięcia.

"Opowiadania o Leninie" Michaiła Zoszczenki. No tak, to jest hit:)

"Sanditon" Jane Austen. Nazwisko autorki mówi samo za siebie. Niestety Austen książki nie dokończyła, a ciąg dalszy innej pisarki jest kiepski.

"Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Kesey'a- bardzo dobra, poruszająca powieść z genialnymi postaciami.
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: "Tajfun" Jamesa... | anndzi
Jezu, nie strasz, że Conrada będziemy omawiać na studiach... wystarczy mi "przyjemność" omawiania "Jądra ciemności" w liceum... brrr!
Użytkownik: anndzi 2007-10-31 21:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Jezu, nie strasz, że Conr... | misiak297
Nie, nie bój się! Nie chcę siać paniki:D Napisałam, że to miała być lektura. Ale nie jest, bo wybraliśmy literaturę grecko - rzymską, a nie anglo - amerykańską:)
Użytkownik: stock 2007-10-31 21:47 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Oj, wyraźny regres w porównaniu z poprzednim miesiącem:( I tak już zapewne zostanie. Niestety, kiedyś trzeba było pójść do pracy, a zacząłem od takiej, w której siedzę średnio 9,5 godziny. Za to ilość zrekompensowana jakością:):

167.„W stronę Swanna” M. Proust.(5)
168.„W cieniu zakwitających dziewcząt” M. Proust.(5)
169.„Strona Guermantes” M. Proust.(6)
170.„Chrystus z karabinem na ramieniu” R. Kapuściński.(5)
171.„Żywot człowieka poczciwego” M. Rej.(3)
172.„Anhelli” J. Słowacki.(3)

W listopadzie wyproustowania ciąg dalszy.
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, wyraźny regres w poró... | stock
Ha, niby mało, ale za to jakie pozycje! Proust! Ja średnio jeden tom czytam w miesiąc-dwa:) choć bardzo go lubię.
Użytkownik: stock 2007-10-31 22:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha, niby mało, ale za to ... | misiak297
Ale widzę, że różnimy się nieco ocenami Prousta. Ty "Stronę Guermantes" oceniłeś niżej niż dwie poprzednie części, ja - przeciwnie - wyżej. I odnoszę wrażenie, że dopiero w tym tomie rozsmakowałem się w Prouście na dobre:) Dlatego też po zaczętej dziś "Sodomie i Gomorze" wiele sobie obiecuję...
Użytkownik: misiak297 2007-10-31 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale widzę, że różnimy się... | stock
Wiesz dla mnie czytanie Prousta to jest takie, że na 4 stronach się wynudzę, a na piątej znajdę jakąś frazę myśl, od której pieję z zachwytu o geniuszu Marcela. Ale poważnie. Jak to ktoś kiedyś tu napisał - Proust pisał o tym co go interesowało, a to nie zawsze pokrywa się z zainteresowaniami czytelnika. W trzeciej części było dla mnie za dużo roztkliwiania się nad obrazami... no ale przy tym mnóstwo pięknych scen, jak choćby Robert skaczący przez krzesła... Poza tym narrator-Marcel wkurza mnie coraz bardziej z części na część...:) Dlatego tylko piątka. A przeczytałem już prolog Sodomy i Gomory i już wiem, że jej lektura to będzie coś wielkiego dla mnie...:)
Użytkownik: vinga9 2007-11-01 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
A to mój październik:
Jodi Picoult - Dziesiąty krąg (Picoult Jodi) (3)
Harlan Coben - Niewinny (Coben Harlan) (5)
Richard North Patterson - Wyrok ostateczny (Patterson Richard North) (3)
Patrick Süskind - Pachnidło (Süskind Patrick) (4)
Truman Capote - Inne głosy, inne ściany (Capote Truman (właśc. Streckfus Persons Truman)) (4)
Majgull Axelsson - Daleko od Niflheimu (Axelsson Majgull) (5)
Majgull Axelsson - Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull) (5)
Richard Adams - Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) (5)
Harlan Coben - Błękitna krew (Coben Harlan) (4)
Użytkownik: Agis 2007-11-01 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Przeczytane przy karmieniu ;-):

Rojkowska: "Naucz małe dziecko myśleć i czuć"
Eichelberger: "Zatrzymaj się"
Eichelberger & Forthomme & Nail: "Quest: Twoja droga do sukcesu"
Papuzińska: "Dziecięce spotkania z literaturą"

Ciekawe kiedy uda mi się poczytać jakąś powieść.
Użytkownik: Ayame 2007-11-01 14:56 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Ja nadrobiłam trochę zaległości w literaturze dziecięcej :). I nie żałuję.

J. Irving: „Świat według Garpa” (5)
L. Carroll: „Alicja w Krainie Czarów” (5)
A. Frossard: „36 dowodów na istnienie diabła” (4)
D. Adams: „Autostopem przez Galaktykę” (4)
T. Jansson: „Tatuś Muminka i morze” (5)
Użytkownik: martini_rosso 2007-11-01 20:27 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Mój październik:
- Manuela Gretkowska "Na dnie nieba" (4) - małe rozczarowanie, niepotrzebna "powtórka z rozrywki" - czyli powielanie tego, co niekoniecznie uważam u Gretkowskiej za wartościowe. Ale kilka felietonów mnie zachwyciło, znalezienie ich i powtórna lektura dały mi radość.
- Thomas Bernhard "Mróz" (5) - czytałam zdecydowanie zbyt długo, końcówka już mnie męczyła. Są książki, które nie lubią długoterminowego czytania w małych fragmentach. I melancholijność jesieni też nie wszystkim lekturom sprzyja. A czytanie Bernharda to trochę jak przechadzanie się na skraju przepaści, mimo przerażeniam jest w tym wszystkim coś hipnotyzującego. O ile pamiętam, "Mróz" był jego pierwszą powieścią - może dlatego podobał mi się mniej niż inne książki.
- Italo Calvino "Niewidzialne miasta" (5) - znów zaskoczenie, tym razem miłe. Oderwanie od rzeczywistości i zanurzenie się w tajemniczość, w wyobraźnię. Marzenia o dalekich podróżach - u schyłku jesieni.
- Franz Kafka "List do ojca" (4) - objętościowo tak krótki, a niełatwy do przeczytania. Mieszane uczucia.
Użytkownik: pilar_te 2007-11-01 22:50 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
Mało. Zawsze ten sam brak czasu :-(

Skok w dobrą książkę, Jasper Fforde (4/5, tom 2 lepszy od 1)
Jedwab, Alessandro Barrico (mmm)
Splendor, Vladimir Nabokov (spodziewałam się więcej)
Z miłości do mojego króla: wspomnienia, Farah Diba Pahlavi (nawet nie chciało mi się skończyć)
Pies Baskerville'ów, Arthur Conan Doyle (kryminał jak kryminał, cieszy i wciąga a po miesiącu ledwie pamiętam fabułę)
Charlie and the Great Glass Elevator, Roald Dahl (audiobook, mniej udana część przygód Charliego)
Dafne znikająca, Jose Carlos Somoza
Użytkownik: krasnal 2007-11-01 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Mało. Zawsze ten sam brak... | pilar_te
Fforde'a drugi tom lepszy? Czyli jednak trzeba będzie przeczytać:) Na razie jestem w połowie jedynki i co prawda bardzo mi się podoba, ale zastanawiałam się, czy się bawić w kontynuowanie.
A dlaczego nie chciało Ci się kończyć wspomnień pani Pahlavi? Nieciekawe czy kiepsko napisane? Bo po "Szachinszachu" ciekawa byłam innego spojrzenia.
Użytkownik: Cora 2007-11-02 14:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Fforde'a drugi tom lepszy... | krasnal
Aż wstyd się przyznać, ale w październiku przeczytałam tylko i wyłącznie dwie książki. Ale to wina mojej pani od polskiego, która zmusiła mnie do czytania "Syzyfowych prac", które niezbyt przypadły mi do gustu, więc męczyłam je prawie cały miesiąc.

"Syzyfowe prace" S. Żeromski(2) - nie jestem zwolenniczką zbyt długich i szczegółowych opisów. Na dodatek postać Borowicza nie przypadła mi do gustu.
"Nie żyję, więc jestem" K.Byzia(4) - książka lekka i przyjemna, nie trzeba się zbytnio wysilać aby zrozumieć o co chodzi.

Trzeba wziąć też pod uwagę godziny spędzone nad podręcznikami. Przede wszystkim nad historią:/.
Użytkownik: pilar_te 2007-11-02 15:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Fforde'a drugi tom lepszy... | krasnal
Na temat wspomnień pani Pahlavi gorąco polecam recenzję Carmanioli :-)

Czytałam tę książkę bardzo długo i strona po stronie miałam wrażenie, że cały czas przeżuwam to samo. Nie zapamiętało mi się nic istotnego (po Szachinszachu - owszem). Najbardziej jednak irytował mnie patos, którym epatuje ta książka. Brrr.
Użytkownik: bacteria 2007-11-03 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
1.P Simons: "Jeździec miedziany" (5), mocno wciągająca, jeśli nie masz czasu (3dni mniej więcej), nie zaczynaj!
2.J.K.Jerome: "Trzech panów w łódce..." (3), jakoś angielski humor na mnie nie działa:/
3.A Sapkowski: "Boży bojownicy" (4), trochę rozczarowuje, miejscami ziewałam:/
4. W.S. Maugham: " Malowany welon" (3), raczej bez komentarza...
No i na koniec: trzy pierwsze części "Sagi o ludziach lodu";)
Użytkownik: Jakolinka 2007-11-04 17:36 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
PAŹDZIERNIK:
96. Maud z Wyspy Księcia Edwarda: Biografia L. M. Montgomery (Gillen Mollie) (3)
97. Dziewczyna z pociągu (Wójcik Mikołaj) (6)
98. Astrid Lindgren: Opowieść o życiu i twórczości (Strömstedt Margareta) (5)
99. Przygody Astrid – zanim została Astrid Lindgren (Björk Christina) (6)
100. Kometa nad Doliną Muminków (Jansson Tove) (5)
101. Wszystko w czekoladzie (Polakowa Tatiana) (4)
102. Osobowość ćmy (Grochola Katarzyna) (5)
103. "Ewa i złoty kot" (4) - biblionetka tu źle odtwarza link
104. Na Gwiazdkę (Musierowicz Małgorzata) (6)

Całkiem nieźle, biorąc pod uwagę fakt, że zupełnie nie miałam czasu na czytanie. :)
Użytkownik: nisha 2007-11-04 18:25 napisał(a):
Odpowiedź na: PAŹDZIERNIK: 96. Maud z ... | Jakolinka
Nie podobała Ci się biografia Montgomery? Mnie przypadła do gustu, choć arcydziełem raczej nie jest. Po prostu musiała przypaść. Chwilami czułam się, jakbym czytała o sobie samej. :)

I jeszcze jedno - co powiesz o "Musierowicz na Gwiazdkę"? Jak myślisz, nadaje się na prezent pod choinkę?
Użytkownik: madame seneka 2007-11-04 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie podobała Ci się biogr... | nisha
"Bartleby i spółka" Vila - Matas (5)
"Liv Ullmann : Linie życia" Bjornstad (4)
"Mogę odejść, gdy zechcę" Kim (4)
"Przytulać kamienie" Januszewska (4)
"Zagubieni w mroku dusz" Hill (4)
"Ptak nocy" Hill (5)
"Trochę śpiewu i tańca" Hill (5)
"Rudzielce" Buziak (3)
"Śmietankowy pociąg" Carlo (3)
"To, co zostaje" Duncan (5)
"Underdog" Flygt (5)
"Z ciała i z duszy" Cunningham (4)
Użytkownik: Panterka 2007-11-05 09:45 napisał(a):
Odpowiedź na: "Bartleby i spółka&q... | madame seneka
Ten "Śmietankowy pociąg" ma tak sympatyczną nazwę, a jednocześnie tu widzę ocenę zaledwie przeciętną, że proszę o snop światła na tę lekturę.
Użytkownik: misiak297 2007-11-05 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: "Bartleby i spółka&q... | madame seneka
Madame, mogę prosić o napisanie czegoś na temat książki Kim? oraz "Przytulać kamienie"? Tak na marginesie Cunningham to jeden z moich ulubionych pisarzy. U mnie "Z ciała i z duszy" ma 6kę:).
Pozdrawiam:)
Użytkownik: Jakolinka 2007-11-05 11:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie podobała Ci się biogr... | nisha
Biografia Montgomery była po prostu źle (i denerwująco) napisana. Dlatego taka ocena. Przynajmniej biografie pisarzy powinny pisać osoby, które same potrafią pisać.
Ech, osoby, które nie umieją pisać - niech się za to nie biorą, albo niech wezmą sobie kogoś uzdolnionego do współpracy.

"Musierowicz na Gwiazdkę" jak nabardziej nadaje się na bożonarodzeniowy prezent. Ładnie wydana, a treść nie ustępuje formie. Dobrze się czyta, polecam jak najbardziej.
Użytkownik: Panterka 2007-11-05 09:41 napisał(a):
Odpowiedź na: To z powrotem ja:) Wpisyw... | veverica
A mnie właśnie OLBRZYMIA niemoc czytelnicza chwyciła, tak że zdołałam przeczytać tylko dwie książki (nie licząc Erykowych bajeczek na dobranoc):
Carlos Maria Dominguez "Dom z papieru" (4) - dla miłośników książek. Czytając, sięgnęłam nawet po "Eugenię Grandet" by się dowiedzieć, czy faktycznie prawda z tymi korytarzami...
Martin George R. R. "Starcie królów" (5) - następny tom "Pieśni Lodu i Ognia". Znowu zachwycił, wprowadził zamęt w głowie, część tematów uporządkował, jednocześnie gmatwając inne, pod koniec to już chyba nie byłam zdolna zamknąć ust z wrażenia i zdumienia. Jeden wątek zdecydowanie podupadł, kto czytał skojarzy Daenerys, a kto nie czytał, temu nic więcej nie powiem:-).
Użytkownik: agnes.t 2007-11-06 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: A mnie właśnie OLBRZYMIA ... | Panterka
"Eugenią" byłam zachwycona. Balzac ogólnie ma u mnie Oscara za całokształt :-)

A mój październik tak wyglądał:
Dom nad rozlewiskiem (Kalicińska Małgorzata) 3
Jedenaście godzin (Simons Paullina) 3
Karuzela (Pilcher Rosamunde ) 3
Lindy i szeryf (Leabo Karen) 1 - potrzebowałam czegoś małego do pociągu (okazuje się, że warto czasem wysilić mięśnie, żeby nie tracić wzroku na darmo)
Messalina (Obermeier Siegfried) 2
Miłosierdzie gminy (Konopnicka Maria) 5
Noce w Rodanthe (Sparks Nicholas) 4
Przeklęty skarb (Sandemo Margit) 4
Słownik imion własnych (Nothomb Amélie) 4
Szantaż (Lowell Elizabeth ) 4
Za jeden twój uśmiech, Joanno (Saliński Stanisław Maria ) 4

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: