Dodany: 01.01.2013 14:52|Autor: zjedzmnie

Książki i okolice> Książki w szczególe> Lód (Dukaj Jacek)

Drugi zaszyfrowany list.

Czytając drugi raz "Lód" Jacka Dukaja zacząłem się zastanawiać czy zaszyfrowany list do ojca Benedykta z przećmieczonej pamięci da się rozszyfrować. Okazało się, że tak a oto jak tego dokonałem.

I. List znajduje się na 249 stronie i ma następującą postać:

mkwywncokkxyvbxowege
wtkwopkxsuzjlvuezzka
wfwdczqmamodyznfdiue
em

II. Z treści książki (sposób rozszyfrowania pierwszego listu) wywnioskowałem, że użyto szyfru Vigenère'a. Na tej stronie można szyfrować/deszyfrować informacje zakodowane za pomocą wspomnianego sposobu:
Przy jej pomocy rozkodowałem pierwszy list dzięki czemu nabrałem pewności, że także drugi list zakodowany jest tym szyfrem.

III. Aby rozkodować drugi list musiałem znaleźć klucz, który został użyty. Z treści książki wiedziałem, że posiada on 3, 7 lub 21 znaków.

IV. Tu zaczęły się schody bowiem nie mam żadnych zdolności na polu takich łamigłówek. Postawiłem na dobrą wolę Jacka Dukaja - hasło ma sens oraz występuje w książce. Bardzo optymistyczne założenie ale jak już napisałem w takich zadaniach jestem do niczego. Sprawdzałem wszelkie 3,7 oraz 21 literowe wyrazy, które mogłyby być kluczem przepuszczając treść listu przez podaną wcześniej stronę. Nie napisze ile mi to zajęło bowiem pewnie okaże się, że był jakiś prostszy sposób i będzie mi głupio:).

V. Na pasujący klucz natrafiłem na stronie 896. 7 liter - KLAMNIE. Rozszyfrowany tekst ma postać:

przeciwczerwonemuimp
ialykaukazxmitteleur
opalodxpokojzimapoko
jxstrzezsiesynaxzyje
sz

Wszytko można sprawdzić jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości. Sądzę, że dobrze trafiłem bowiem treść listu jest logiczna ale dopuszczam możliwość, że gdzieś zrobiłem błąd. Jeśli komuś także udało się dojść do zaszyfrowanej treści innym sposobem proszę o odpowiedz.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 01.01.2013 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytając drugi raz "Lód" ... | zjedzmnie
Brawo!
Ten wpis przypomina mi, że znów muszę to przeczytać i się ponapawać. :-)
Użytkownik: Negatywnie_wypiety 05.01.2014 14:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytając drugi raz "Lód" ... | zjedzmnie
Ja to zrobilem w następujący sposób:

Wypisałem znalezione powtórzenia:
KNK - 21 znaków
AW - 120 znaków
CZQ - 203 znaki
RS - 21 znaków
EX - 7 znaków
BTW - 91 znaków

Prócz AW każde inne powtórzenia są odległe od siebie o liczbę podzielną przez 7, więc założyłem, że hasło ma właśnie taką długość. Następnie rozpisalem tekst na 7 wierszy, w taki sposób, że pierwsza litera szyfru znajdowała się w pierwszym, druga w drugim, trzecia w trzecim, ósma znów w pierwszym, dziewiąta w drugim, itd.

I. ZMOBJDJSKSSKZMDCKZDUVLBKKOKUZDOI
II. CKXJJPPPMLLEFSLFXCHLWTLWKWWZZCDU
III. ZEUUMXWTURGABIKDOUAJOAIYXEOJKZYE
IV. QDUYMNUGXGDWXZJEEEBMZXZWYGPLAQZE
V. PJZKWBPETZRKVFCXXLBTBNNNVEKVWMNM
VI. QWXBTTGKICKZSSQQETTQECJCBWXUFAF
VII. ARIVYWRNVRNIEEPRIMWIBOMOXTSEWMD

Jeśli więc hasło bylo 7-literowe- litery w każdym z wierszy były poprzesuwane o tą samą wartość.

Następnie założyłem, że w tekście nie występują litery Q oraz V - jako nieużywane w języku polskim (choć znając język Dukaja wszystko możliwe, jednak sądziłem, że nawet jeśli- to wystąpi raz i nie wpłynie to znacząco na trudność rozwiązania zagadki, a jedynie danego wiersza). Litera X, jak wiadomo z pierwszego listu- występuje w nim, więc ją pominąłem.

Wychodząc z powyższego założenia- żadna z liter nie może zostać przesunięta o taką wartość, by w efekcie dać Q bądź V.
Wypisałem więc wszystkie "zabronione" przesunięcia- tak więc dla litery Z - o 17 oraz 22 znaki (tak wiem, przesuwałem znaki w niewłaściwą stronę- ktoś inteligentniejszy zrobiłby to odwrotnie i dla niego przesunięcia byłyby równe odpowiednio 9 oraz 4;-)), litera K o 6 oraz 11 znaków, itd dla każdego z wierszy. Przesunięcia których nie wypisałem, były więc jedynymi możliwymi dla danego wiersza:

I. 16, 23, 25
II. 0, 8, 15, 21
III. 0, 3, 5, 14
IV. 2, 11, 14
V. 13, 18
VI. 4, 9, 18
VII. 5, 10, 11, 14 oraz 22 znaki.

Wypisałem więc odpowiadające danym przesunięciom litery licząc, że znajdę hasło

1 2 3 4 5 6 7
Q A A C N E F
X I D L S F K
Z P F O J L
V O S O
W

Jednak nic sensownego nie wychodziło- założyłem, więc, że jest to jakaś liczba bądź dziwaczne słowo których nie zauważyłem w książce i zacząłem podstawiać możliwe przesunięcia pod każdą z liter sprawdzając ich kombinacje:

1 2 3 4 5 6 7
P C Z S C U F
W K C B H Z K
Y R E E I L
X N O
W

Słowo PRZECIW nie mogło być przypadkiem, więc przesuwałem kolejne litery o podana liczbe przesunięć:
I-16, II-15, III-0, IV-14, V-13, VI-18, VII-22. Tekst otrzymałem identyczny jak twórca tematu- jednak nadal nie mogłem rozszyfrować hasła- QPAONSW. Jak już wspomniałem- przesuwałem litery w niewłaściwą stronę- czyli dla mnie litera A przesunięta o 1 znak to było B- podczas, gdy wg właściwego przesunięcia powinno być to Z. Tak więc przesunięcia o:

I. 26-16=10 - K
II. 26-15=11 - L
III. 26-0=26 - A
IV. 26-14=12 - M
V. 26-13=13 - N
VI. 26-18=8 - I
VII. 26-22=4 - E

Dają właściwe hasło potrzebne do rozszyfrowania listu.

Dodam, że dwa dni straciłem nad listem w którym (przepisując go na kacu) połknąłem jedną literę. Hahaha "a gdyby tak dało się rozszyfrować także ten list?" ;-)

Pozdrawiam wszystkich miłośników Dukaja i mam nadzieję, że traficie tu po samodzielnym złamaniu szyfru- daje ogromną satysfakcję:)