Dodany: 31.12.2012 20:34|Autor:

"Fida'i? To słowo spada na mnie jak grom z jasnego nieba. Bo fida'i [fedain] jest kimś więcej niż zwykłym sobowtórem. Fedain jest wszystkim - sobowtórem, wojownikiem i poddanym. Fedain musi być przygotowany na śmierć dla swojego pana".

Latif Jahja, młody, pochodzący z zamożnej bagdadzkiej rodziny mężczyzna, był przez 5 lat zmuszany do pełnienia funkcji sobowtóra Udajja Husajna - syna dyktatora. Jahja miał bliski kontakt z całą rodziną Husajna, dzięki czemu bardzo dobrze poznał tajemnice systemu opierającego się na mordach, torturach, korupcji i niepohamowanemu korzystaniu z bogactwa. Zastępował Udajja na oficjalnych spotkaniach, brał udział w wyuzdanych przyjęciach w Bagdadzie, walczył za niego podczas wojny w Zatoce. Był świadkiem potwornych zbrodni. Dzięki swoim zasługom Latif Jahja awansował na "księgowego mafii irackiej".

Latif Jahja urodził się w 1964 roku w Bagdadzie. Ukończył gimnazjum, studiował na uniwersytecie i odbył służbę wojskową. W 1987 roku został zmuszony do przyjęcia funkcji sobowtóra Udajja Husajna. W trakcie wojny w Zatoce udało mu się zbiec na Zachód. Agenci Husajna wielokrotnie próbowali go zamordować.

Karl Wendl jest dziennikarzem i redaktorem naczelnym austriackiego magazynu "News". Jako ekspert od spraw irackich przebywał podczas wojny w Zatoce w Bagdadzie i przeprowadzał wywiad z Saddamem Husajnem krótko po ataku na Kuwejt. Wendl dokładnie sprawdził historię Latifa Jahji i potwierdził jego tożsamość.

[Muza SA, 2003]