Dodany: 24.12.2012 13:42|Autor: Auriga

Wolność, Równość, Przygoda

"Przygody Hucka" to powieść po którą zamierzałam sięgnąć już od czasów dzieciństwa. Na mojej drodze stanęły jednak setki innych książek, a następnie poczucie że jestem już na Hucka za dorosła.
Nic bardziej błędnego.
Jest to historia w której każdy znajdzie coś dla siebie. Młodzi czytelnicy świetnie skonstruowane przygody i zwroty akcji, starsi satyryczną panoramę życia w XVIII wiecznym USA. Na deser, wszystko okraszone dużym poczuciem humoru Twaina. To jedna z niewielu książek, przy których się tak dobrze bawiłam.
Huck i zbiegłym niewolnik Jim, podróżują tratwą po rzece Missisipi. Płyną ku wolności, dla Hucka od ojca alkoholika i społeczeństwa do którego nie pasuje, dla Jima po uznanie jego człowieczeństwa oraz osobistej godności. Po drodze młody bohater staje się coraz bardziej dojrzały, zaczyna dostrzegać w Jimie "białego". Jego postawa jest symbolem powolnych zmian w społeczeństwie. "Czy zrobisz źle, czy dobrze, sumienie zawsze cię gnębi, jakby po to tylko istniało, żeby gryźć człowieka".
Gorąco polecam wszystkim.

Przygody Hucka (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))