Dodany: 12.10.2007 01:02|Autor: Anegra

Poetycka przestępcza ballada

"»Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy« to nie tylko zbeletryzowany dokument przemytniczo-przestępczych środowisk polsko-sowieckiego pogranicza lat dwudziestych. To także - a może - przede wszystkim - kreacja świata wartości prostych, uczuć gwałtownych i czystych, świata, który jego bohaterom wydaje się pełniejszy, głębszy, prawdziwszy, i... moralnie jaśniejszy od świata normalnego. Dla narratora i bohatera »Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy« wartościami pierwszymi są wolność, solidarność, koleżeństwo, i lojalność wobec przyjaciół. Jest on przemytnikiem, przestępcą i bandytą, a równocześnie stale tęskni do ideału, do świata pozbawionego zbrodni i kłamstwa, blichtru i łajdactwa. Jest amoralny i bezwzględny, a zarazem sentymentalny, pełen poświęcenia i oddania dla najbliższych mu osób.(...)". (Fragment zaczerpnięty z "Posłowia", Świat Książki 1994)

Bardzo dobra, klimatyczna opowieść - właściwie autobiograficzna - Sergiusza Piaseckiego. Choć podobno nie należy do "wysokoartystycznej literatury" (Piasecki ukończył siedem klas rosyjskiego gimnazjum), niesamowicie wciąga, trzyma w napięciu, i posiada swoistą magię. Autor doskonale kreśli ludzkie charaktery i zachowania, a także mentalność i obyczaje kresowe. Niesamowicie naturalistyczne opisy wypraw przemytniczych sprawiają, że poczas czytania czujemy, jakbyśmy to my brali w nich czynny udział. Język książki - przestępczy żargon, a także gwara typowa dla Kresów Wschodnich, nadają jej wyjątkowy koloryt.