Dodany: 08.10.2007 11:14|Autor: cuayatl

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy

Jest to dość ciekawa książka - przez jednych zostanie odebrana jako inspirująca, przez innych jako niesmaczna w swym założeniu.

A założenie jest takie: stwórz 6 różnych opcji z jakimś działaniem (lub skorzystaj z podanych), rzuć kością i zrób to, co wypadło. Opcje pojawiają się na zakończenie każdego z 21 rozdziałów (dotyczących m.in. złudzeń, społeczeństwa, przypadku czy konfliktów). Nie trzeba ich przerabiać w kolejności, ani od początku do końca. Książka jest tak zbudowana, że można śmiało czytać ją na wyrywki, ponieważ nie stanowi ciągłego tekstu.

"Księga kości" to zbiór przypowieści (à la "Modlitwa żaby" de Mello), cytatów (Konfucjusz, Castaneda), historii "z życia wziętych", dowcipów i przemyśleń. Sporo jest też tekstów dość znanych, ale lekko przerobionych (np. kilka wierszy Zen) z myślą o przeciętnym czytelniku, który wcale nie musi być obeznany w takich sprawach jak umysł czy jaźń.

Przesłanie płynące z "Księgi kości" to: poddaj się nieprzewidywalnym konsekwencjom, zmianom, utracie starego-znanego na rzecz nowego-nieznanego, wyzwól się od wpojonego zaprogramowanego myślenia.
Skoro większość naszych działań podejmowana jest nieświadomie, dlaczego nie dać zadecydować kości?

Teksty są szczere: nie jest powiedziane, że zawsze jest to zmiana na lepsze. Przykładem jest opowieść o kobiecie, która mieszkała w jakiejś angielskiej wiosce, żyjąc swoim poukładanym, acz nudnym życiem. Pewnego dnia kości postanowiły, że ma udać się w podróż dookoła świata. Pozapożyczała się u znajomych i wyruszyła. Zobaczyła kilkanaście krajów naszego globu, trafiła w końcu do Indii, poznała przystojnego Hindusa, wyszla za niego za mąż... i żałowała tego do końca życia. Zdarza się. Wniosek był taki, że przynajmniej nie siedziała cały czas w swojej wiosce. Inne rzuty kością doprowadzały do utraty pracy, domu, rodziny, przyjaciół... ale to właśnie o zmianę chodzi w tej grze.

Jednym przypadnie to do gustu jako pouczająca rozrywka lub przygoda, inni zobaczą w tym bezmyślność i niepotrzebne narażanie się. Tak czy inaczej warto przeczytać.