Dodany: 26.11.2012 11:30|Autor:

Książka: Listy
Kerouac Jack, Ginsberg Allen
Notę wprowadził(a): agnesines

nota wydawcy


Jacka Kerouaca i Allena Ginsberga — pisarzy, ikony kultury, najbardziej znanych przedstawicieli "beat generation" — łączyła nie tylko wrażliwość artystyczna, ale także głęboka, wieloletnia przyjaźń. Dzięki ogromnemu zbiorowi korespondencji przyjaźń ta ukazuje się w swej fascynującej pełni. To barwna, intrygująca, żywa, zaskakująca niezwykłą spostrzegawczością i intensywnością przeżycia rozmowa dwóch indywidualności. Ponad dwieście opublikowanych listów, chociaż są tylko częścią wielkiego zbioru, który powstawał od 1944 roku, pozwala prześledzić kształtowanie się w ciągu prawie dwudziestu lat poglądów estetycznych, filozoficznych i politycznych dwóch niezwykłych postaci — twórców, którzy wyznaczyli kierunek artystyczny całemu pokoleniu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


"Zamierzali zostać najwybitniejszymi pisarzami na świecie, a potem w imię Buddy i twórczej wolności nawrócić miliony na anarchię. To pierwsze im się udało, w drugim przeszkodził im seks, narkotyki miękkie i twarde, wreszcie sława i indywidualne upadki. Przez lata pisali do siebie poprzez kontynenty długie listy – odważniejsze i bardziej szalone niż wszelkie normy ich konsumpcyjnej epoki. Ich korespondencja to artystyczny pożar, którego odblask wciąż rozbłyska na nowo. Ginsberg do Kerouaca: »Jeżeli do trzydziestki nie napisałeś i nie przeżyłeś całym sobą chociaż jednego genialnego wiersza, daj sobie spokój«. Dziś, z górą pół wieku później, jest pewne, że napisali trzysta genialnych listów".

Piotr Siemion


"Korespondencja Kerouaca i Ginsberga rozwija się wedle dramaturgicznej receptury Hitchcocka. Zaczyna się, gdy pierwszy z nich siedzi w areszcie, podejrzany o pomoc w zacieraniu śladów po zabójstwie popełnionym przez ich wspólnego znajomego; Ginsberg natomiast odczuwa nieodpartą potrzebę podzielenia się z nowym przyjacielem refleksjami na temat »Martwych dusz« Gogola. A potem temperatura wymiany intelektualnej między dwoma najwybitniejszymi pisarzami »beat generation« rośnie. To fascynujący – i pewnie jeden z ostatnich – dokument z tych pięknych czasów, gdy ludzie pisali do siebie listy".

Piotr Bratkowski


"Te listy bywają chaotyczne, wizjonerskie i nieprzeniknione, jak można się było spodziewać, znając twórczość ich autorów. Ale są także przenikliwe i cięte, zabawne i czułe, plotkarskie i intymne, radosne i błahe, i całkowicie szczere, gdy mówią o niebotycznych ambicjach dwóch nienasyconych pisarzy".

"The New York Times"


"Tom korespondencji Kerouaca i Ginsberga stanie się niezbędny na półce każdego fana. To kopalnia, z której czytelnicy i uczeni będą wydobywać złoto przez dziesięciolecia".

"San Francisco Chronicle"

[Wydawnictwo Czarne, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 532
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: