Dodany: 25.11.2012 18:50|Autor: gosiaa6

Świat pozbawiony czarodziejskiej różdżki

Rowling znamy przede wszystkim z jej rewelacyjnej serii o Harrym Potterze. „Trafnego wyboru” nie należy zestawiać z wcześniejszymi osiągnięciami autorki. Historia, którą teraz opowiada czytelnikom, nie rozgrywa się w magicznym świecie czarodziei, w którym rysuje się jasny, klarowny podział na dobro i zło. Człowiek w „Trafnym wyborze”, tak jak człowiek w rzeczywistości pozaliterackiej, nie jest nigdy jednoznacznie dobry lub zły, jest skomplikowany i nieprzewidywalny, skrywa mnóstwo tajemnic, grzechów przeszłości, które chroni przed wydostaniem się na światło dzienne. Nawet postać, wokół której tworzy się cała historia, choć z początku wydaje się najbardziej pozytywna, z czasem odsłania przed nami swoje drugie oblicze. Na przykładzie małej zbiorowości, mieszkańców miasteczka, autorka prezentuje wizję wszechobecnych podziałów i różnic międzyludzkich. Zestawia ze sobą bogactwo i biedę, starość i młodość, miłość i nienawiść, przemoc i troskę, chęć życia i pragnienie śmierci, demaskuje ludzką skłonność do egoizmu, hipokryzję, porusza ważne problemy współczesnego świata.

Bardzo polecam.