Dodany: 05.10.2007 14:17|Autor: bazyl3

Ten język, ach ten język.....

"Warunek" to męska historia. Opowieść o dwóch napoleońskich oficerach, którzy nie mają ze sobą zupełnie nic wspólnego, a jednak Los, jakby na przekór dzielącym ich różnicom, splata ich ścieżki. Wycinek kampanii moskiewskiej Bonapartego posłużył autorowi do odarcia z mitu żołnierki, ukazania dysonansu klasowego oraz poruszenia kwestii różnie pojmowanego honoru.

Powiem tak: zawsze trudno było mi się zgodzić z Dagą, że nie samą fabułą książka stoi. "Warunek" przekonał mnie, że jest tak rzeczywiście. Rylski skonstruował katedrę. Zbudował ją z pięknych, wielokrotnie złożonych (dziś już rzadkość) i upchanych metaforami zdań. Niestety, w tej literackiej katedrze pięknego języka wieje wiatr nudy fabularnej. Nic to jednak. Kunszt pisarski wynagrodził mi niespecjalnie mnie interesującą tematykę i brak akcji :).

Użytkownik: Stary_Zgred 17.11.2007 20:03 napisał(a):
Odpowiedź na: "Warunek" to męska histor... | bazyl3
:D Heh - pamiętam moment w którym spojrzałam na okładkę tej książki - i się w niej zakochałam - bo na okładce był mały fragment, wycięty ze środka i podrzucony czytelnikowi celem zwabienia go, do przeczytania "Warunku". Do diabła! - Rylski to mistrz zabawy językiem polsim!

Co do treści książki - dobrze ją Bazylu podsumowałeś - kunsztowny materiał słowny nie zastąpi fabuły, może być wyłącznie jej dopełnieniem.