Dodany: 05.10.2007 07:16|Autor: Pietruh

Najlepsza powieść


Jak wiadomo powszechnie, Józef Ignacy Kraszewski jest do dziś jednym z "najpłodniejszych" pisarzy na świecie. Niestety taka ilość niesie ze sobą nie zawsze najwyższą jakość. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są Wasze doświadczenia z Kraszewskim, ulubione powieści, jakiekolwiek wspomnienia związane z tym pisarzem...?

Ja bardzo lubię powieść historyczną w ogóle, a Kraszewski był płodny również w tym gatunku. Zacząłem już jakiś czas temu czytać cykl powieści z "Historii Polski". Z tych powieści, które przeczytałem, najbardziej podoba mi się "Lubonie" oraz "Bracia Zmartwychwstańcy"
Wyświetleń: 17059
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 19
Użytkownik: jakozak 05.10.2007 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Nie przepadam za Kraszewskim, bo nie lubię historii. Poczytywałam to i owo z braku czego innego. Trzy razy natomiast czytałam Starą baśń i będę do niej wracać.
Użytkownik: margie 06.10.2007 01:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Jestem już całe lata po lekturze Kraszewskiego, ale pamiętam, że powieść "Jaszka Orfanem zwanego żywota i spraw pamiętnik" zrobiła na mnie duże wrażenie. Podobał mi się "Król Chłopów", "Masław", "Semko", "Bracia Zmartwychwstańcy" i wiele innych. Będąc po raz pierwszy w Gdańsku ze wzruszeniem szłam Długim Rynkiem -"Kamienica w długim Rynku". Myślę, że perełkami w jego twórczości jest "Hrabina Cosel" i "Bruhl" choć ja wolę wcześniejsze czasy. Nie zachwycam się "Starą Baśnią".
W moim przypadku przyczynił się do usystematyzownia wiedzy o historii naszego kraju, ale nie poprzez przyswojenie dat i wojen, ale poznanie kulisów ważnych wydarzeń historycznych.
Polecam "Króla Chłopów" - jedynego Wielkiego wśród naszych władców,ostatniego Piasta, który pomimo kilku małżeństw nie doczekał się legalnego męskiego potomka. Jest i wątek romansowy z Esterką.
Użytkownik: olka76 12.11.2007 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Ano, czytało się i Kraszewskiego / niekoniecznie z braku laku /.Podobała mi się jego książka pt. "Ładny chłopiec" - lekka historyjka o cwaniaczku, który usiłuje się dobrze życiowo ustawić.
Użytkownik: fox1975 14.11.2007 22:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Mam pytanie związane z cyklem Kraszewskiego o dziejach Polski. Czy
występuje w tych książkach jakiś element łączący jeden tom z następnym np; czy została włączona do treści historia jakiegoś rodu, która ciągnie się od pierwszego do ostatniego tomu? Czy też każda książka jest odrębną historią?
Jeśli ktoś mógłby mi na to pytanko odpowiedzieć, z góry dziekuję.

Użytkownik: bogna 14.11.2007 22:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam pytanie związane z cy... | fox1975
Nie przeczytałam chyba wszystkich, ale sporo i uważam, że można czytać każdą książkę w dowolnej kolejności. Chyba, że chcesz chronologicznie poznawać dzieje Polski w wersji Kraszewskiego, to wtedy czytaj kolejno; nie mają tej samej fabuły ciągnącej się przez kolejne tomy...
Użytkownik: Anna 46 15.11.2007 00:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Historię i książki historyczne kocham, Kraszewskiego nie trawię, niestety, w żadnej postaci... tego, książce. Nawet w Starej baśni. Dla mnie to środek nasenny i tyle.
Brühla męczyłam w ogólniaku (i to nie do końca). Nawet Nad Niemnem dokończyłam, chociaż Orzeszkowej też nie znoszę.
Użytkownik: Annvina 07.12.2007 09:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Ciekawe pytanie - wlasnie mialam zadac podobne. Wiem, ze moja prababcia byla wielka wiebicielka Kraszewskiwgo i przeczytala chyba wszystko, co napisal (sic!). Ja czytalam tylko Stara Basn i bardzo mi sie podobala. Zastanawiam sie czy warto powyciagac z czelusci regalow zbiory prababci. Za historia jako przedmiotem szkolnym wprawdzie nie przepadalam, ale ksiazki historyczne uwielbiam! Zwlaszcza jesli postacie maja ciekawa kondtrukcje psychiczna.
Jak myslicie?
Użytkownik: Cirilla 11.01.2008 17:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe pytanie - wlasnie... | Annvina
Podobała mi się "Stara baśń", oczywiście w wersji książkowej, bo ekranizacja już o wiele, wiele mniej. Inne, które przeczytałam znudziły. Ale przy wykazaniu pewnego samozaparcia da się czytać Kraszewskiego. Jeśli miałabym Ci coś polecić, to może "Kordeckiego". Zabrałam się za to po "Potopie", ale okzało się, że Kordecki Kordeckiemu nierówny. No i nie było Kmicica... ;)
Użytkownik: Pingwinek 17.04.2020 07:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobała mi się "Sta... | Cirilla
Kordecki Kordeckiemu nierówny, lecz mnie obrona Jasnej Góry u Sienkiewicza wcale nie przekonuje bardziej niż u Kraszewskiego. Całościowo "Potop" lepszy - bo jest częścią "Trylogii" i ma Kmicica. Z kolei "Stara baśń" na ekranie na pewno nie tak dobra jak na papierze, jednak nawet ta książkowa mnie wydała się dość nudna (aczkolwiek z klimatem). Na samozaparcie chyba mnie stać, więc... spróbuję od czasu do czasu sięgać po powieści najpłodniejszego polskiego pisarza ;-)
Użytkownik: lachus77 26.03.2008 12:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe pytanie - wlasnie... | Annvina
Wszystko, co napisał przeczytała? wolne żarty - nie wierzę!
Użytkownik: Annvina 26.03.2008 13:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Wszystko, co napisał prze... | lachus77
Nie wiem, czy absolutnie wszystko, zauważ, że to moja prababcia, nie znałam jej, ale jeśli przez większość ze swoich 70 lat zajmowała się domem, nigdy nie pracowała zawodowo, telewizja wtedy nie była taka popularna, o komputerach nikt jeszcze nie słyszał, to teoretycznie mogła przeczytać całkiem sporą część jego twórczości...
Użytkownik: hburdon 26.03.2008 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Wszystko, co napisał prze... | lachus77
Dlaczego?
Użytkownik: lachus77 26.03.2008 12:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Kraszewski to mój ulubiony pisarz. Kilkanaście lat temu czytałem go naprawdę dużo, właściwie tylko jego. Ulubione książki? "Powieść bez tytułu", "Resurrecturi", "Przed burzą", "Zygmuntowskie czasy", "Sprawa kryminalna", "Stara baśń", "Półdiablę weneckie"... Tych ulubionych jest naprawdę wiele, dlatego trudno mi wymienić wszystkie. Polecam tego autora bardzo gorąco, zwłaszcza dlatego, że jest już trochę zapomnianym pisarzem, co wcale nie znaczy, że nie warto go czytać, wprost przeciwnie - warto, naprawdę warto!
Użytkownik: lachus77 08.05.2008 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Kraszewski to mój ulubion... | lachus77
205 KSIĄŻEK KRASZEWSKIEGO ZAPISANYCH W BIBLIONETCE!
Użytkownik: JERZY MADEJ 26.03.2008 19:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Uwielbiam powieści historyczne, a Kraszewski to jeden z moich ulubionych pisarzy i dla nas wszystkie jego powieści są historyczne, nawet te obyczajowe. Osobiście polecam tu (bardziej obyczajowe lub przygodowe niż historyczne) powieści "Macocha", "Żywot i sprawy imć pana Medarda z Gołczwi Pełki", "Herod baba", "Historia o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie" (sentyment z dzieciństwa).
Użytkownik: miłośniczka 16.05.2011 00:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
A ja kocham "Historię kołka w płocie". Dla mnie to taki bardzo rozwinięty szkic literacki - jest niesamowity. Zakochałam się w tej historii, gdy miałam jakieś dziesięć lat (naprawdę!) i do dziś wspominam ją z sentymentem. Jest po prostu cudowna!

No a "Kwiat paproci"? Wyobrażacie sobie teraz literaturę polską bez "Kwiatu paproci"?
Użytkownik: teodozja 18.05.2011 09:27 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja kocham "Historię koł... | miłośniczka
Kołek w płocie jest o tyle ciekawym utworem,że nieoczywistym. Zadziwiające jest z jakim kunsztem Kraszewski opisuje naturę ludzką niezależnie od pochodzenia społecznego-warto porównać z "Kamienicą w długim targu"
Użytkownik: izabellag 05.07.2011 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Mi bardzo podobały się "Pamiętnik panicza" i "Dziennik Serafiny", niebawem przekleję notki.
Użytkownik: lachus77 16.11.2014 13:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wiadomo powszechnie, ... | Pietruh
Ciekawe dlaczego Kraszewski swój cykl "Dzieje Polski" zakończył na panowaniu Sasów, a nie ostatniego polskiego króla - Stanisława Augusta Poniatowskiego - czyżby śmierć była przyczyną? No właśnie, wie ktoś może, które z utworów autora poświęcone są panowaniu tego króla?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: