Dodany: 04.10.2007 19:42|Autor:

Książka: Rodzinna historia lęku
Tuszyńska Agata
Notę wprowadził(a): poranna__rosa

Agata Tuszyńska wychowała się w tradycyjnym polskim domu, gdzie strojono choinkę i łamano się świątecznym opłatkiem. Była już dorosła, kiedy dopuszczono ją do tajemnicy - matka i jej rodzina to polscy Żydzi, którzy w powojennej Polsce kontynuowali życie rozpoczęte w latach zagłady, w ukryciu, na aryjskich papierach.

Efektem tego odkrycia stały się wieloletnie wędrówki Agaty Tuszyńskiej śladami jej najbliższych - matki, niezdolnej zapomnieć grozy wyznaczonej opaską z sześcioramienną gwiazdą, oraz ojca, pochodzącego z proletariackiego domu na przedmieściach Łodzi, później wybitnego dziennikarza sportowego.

"Rodzinna historia lęku" to fascynująca biografia kilku pokoleń jej polskiej i żydowskiej rodziny, pełna dramatów mających swój początek w przeszłości i tajemnic nie ujawnionych nawet po śmierci.

"Musiały minąć lata, zanim znalazłam w sobie siłę na przyjęcie tej wiadomości. Zanim dopuściłam ją do świadomości, która się przed tym broniła. Potrzebowałam czasu, żeby to przyjąć. Ciągle jeszcze nie zaakceptować, ale rozważyć w sobie taką możliwość.

Czy się stało? Czy mogę o sobie powiedzieć: jestem Żydówką?"

[Wydawnictwo Literackie, 2007]