Dodany: 21.11.2012 21:28|Autor:

Książka: Ela-Sanela
Pranić Katarzyna
Notę wprowadził(a): jaga-b

Katarzyna Pranić – ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat, z wyboru serca, związana z Sarajewem, gdzie mieszkała do 1992 roku. Kocha wieś, naturę i twórczą pracę z dziećmi. Prowadzi warsztaty literackie i teatralne w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu. „Ela-Sanela” to jej debiut literacki, za który otrzymała drugą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

„- Zawsze się bałam, że będę musiała stąd wyjechać, jeżeli kiedyś ktoś mnie odnajdzie. Że będzie chciał mnie stąd zabrać.
- Ale kiedyś mówiłaś, że chciałabyś, żeby cię znaleźli.
Ela zamyśliła się, nawijając na palec opadający na czoło lok.
- Pamiętasz, jak byłyśmy małe i bawiłyśmy się, że jesteśmy porwanymi księżniczkami? Ja kiedyś czasem myślałam, że jestem zaginioną księżniczką. No wiesz, jak w bajkach. – Ela zerknęła spod oka, czy Agata się nie śmieje. Ale Aga była poważna. – potem wyobraziłam sobie, że ktoś mnie ukradł rodzicom i porzucił. A później zaczęłam się bać, że po prostu mnie nie chcieli i że jak mnie jednak zabiorą, to nie będą mnie kochali”.

„To piękna i wzruszająca opowieść – dziękuję Autorce”.
Teresa Lipowska

Ela z pozoru jest zwyczajną dziewczyną – jak każda nastolatka ma swoje pasje, marzenia i problemy z rówieśnikami. Wciąż jednak przypomina o sobie jej pełna znaków zapytania przeszłość...

Pewnego dnia dziewczynka zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie, a w sobie samej – Sanelę, której niewyraźny obraz przez całe dzieciństwo tak bardzo starała się wymazać ze świadomości. Jej historia pokazuje, jak wojna bezlitośnie plącze ludzkie losy i jak trudno je potem rozplątać.

Książka nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, zrealizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.

Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 583 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

Informacje o książkach nagrodzonych w konkursie: www.cpcd.pl

[Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, 2011]