Dodany: 16.11.2012 14:12|Autor: Golebievicus

Komentarze autora

Bezpośrednio po przeczytaniu "Malowanego ptaka" chciałem go ocenić jako książkę przeciętną. Po zapoznaniu się jednak z komentarzami autora zmieniłem zdanie, oceniam ją teraz znacznie wyżej. Komentarze wiele mi wyjaśniły. Oczywiste jest, że to dzieło symboliczne i oniryczne, choć ten sen jest koszmarem. Przyznam jednak, że niestety dużo symboli mi umknęło, nie zrozumiałem ich. Po lekturze komentarzy, które zajmują ok. 10% objętości książki, zobaczyłem, jak spójne jest to dzieło. Uświadomiłem sobie, że wiele zarzutów (w tym o antypolskość) jest nieuprawnionych.

Dziwi mnie jednak to, że nikt na Biblionetce (ani nigdzie indziej) nie odnosi się do komentarzy, a wiele osób stawia książce zarzuty, które łatwo obalić po ich lekturze. W związku z tym rodzi się pytanie - czy komentarze autora są integralną częścią książki? Czy znajdują się w każdym wydaniu książki, czy tylko w niektórych wydaniach?

Jestem prawie pewien, że nie mogły być dodane do pierwszego wydania, wtedy wokół książki, a także jej autora, nie narosłoby tyle mitów.

Niestety nie pamiętam, w którym roku został wydany egzemplarz, który przeczytałem, wydawał się jednak stosunkowo stary, co najmniej 10 lat.

Dlatego proszę o wypowiedzi, czy Wasze wydania zawierały komentarze? Jak zmieniły one Wasz odbiór "Malowanego ptaka"?

Jeśli faktycznie nie każde wydanie je zawiera, zachęcam do ich odszukania ciekawą tezą w nich zawartą, której autor broni. Mianowicie wg niego książka ma wielu bohaterów pozytywnych, są to wszyscy, z którymi chłopiec się spotyka. Ma też jednego bohatera negatywnego - samego chłopca.
Użytkownik: Vysotsky 28.11.2012 12:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Bezpośrednio po przeczyta... | Golebievicus
Dla mnie ocena Malowanego Ptaka nie była łatwa ani oczywista . Wymagała przemyślenia nie tylko wrażeń z samej lektury, ale także skutków, jakie ta powieść może wywierać na czytelnika. Moje wydanie nie miało komentarza autora, o ile pamiętam, ale raczej nie wpłynąłby on na moją ocenę. Kosiński to mistrz autokreacji i każdą jego wypowiedź, zwłaszcza dotyczącą Malowanego Ptaka, traktowałbym z dużą dozą rezerwy, co zresztą zaznaczyłem w swej recenzji. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu