Dodany: 08.11.2012 14:14|Autor: Literadar

KOREA SZEROKOPASMOWA

Rec. Jakub Janik
Ocena: 5/6

Książka Konrada Godlewskiego odsłania przed nami fascynujący świat Korei Południowej, kraju nierozbudzającego wyobraźni tak jak jej totalitarna sąsiadka z północy, a przecież niezwykle fascynującego, w którym na olbrzymią skalę zachodzą zdumiewające procesy społeczne.

Autor skupia się przede wszystkim na opisaniu bardzo szybkiego w ostatnich latach rozwoju Korei Południowej w zakresie informatyzacji. Analizuje temat niezwykle kompleksowo, z odniesieniem do społecznych przemian, tła kulturowego i politycznego, pokazując na licznych jednostkowych przykładach specyfikę tego zagadnienia. Czytelnik dowiaduje się przy tym sporo o historii Korei, mentalności jej mieszkańców i cudzie gospodarczym, jaki stał się udziałem całego nieomal społeczeństwa na południu półwyspu. Losy państwa pokazane są ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Podpatrujemy kraj i Koreańczyków na tle innych narodowości Azji Wschodniej, wchodzimy w świat szerokopasmowego Internetu i gier komputerowych, spraw poważnych, które urosły nieomal do miana sportu narodowego i stanowią dziś o potędze Korei na arenie międzynarodowej.

Jeśli szukamy klasycznej książki podróżniczej, to możemy być zdziwieni – autor podchodzi do zagadnienia bardzo ciekawie, ale nietypowo. Idąc w ślad za tytułem, koncentruje się on głównie na jednym zagadnieniu. Mniej jest tu zatem opisów wyglądu kraju, mieszkańców czy specyfiki geograficznej półwyspu, za to zdecydowanie więcej analizy i refleksji nad cyberkulturą. Pojawiają się też wywiady. Godlewski opisuje swoje osobiste doświadczenia z pobytu w Korei, spotkania z jej mieszkańcami, odwołuje się także do wiedzy innych osób związanych ze światem gier, techniki czy wreszcie korzysta z wcześniejszych publikacji tematycznych. Bardzo pomocne okazało się umieszczenie na końcu książki przeglądu materiałów i wiadomości, o jakie oparł się autor przy konstruowaniu „Korei szerokopasmowej", jak również listy przypisów pozwalających bardziej zainteresowanym czytelnikom poszerzyć swoją wiedzę.

Książkę czyta się dobrze, choć początkowo można poczuć się zagubionym w pozornie chaotycznej prezentacji poszczególnych tematów. Wielką zaletą jest wszechstronne czerpanie ze źródeł, odwołania do dawnych opisów Korei (Sieroszewski!) oraz próba fachowej analizy zjawiska informatyzacji i boomu internetowej cywilizacji (łącznie z ukazaniem ciemnych stron tego procesu). Bardzo interesujące jest przedstawienie Korei przez pryzmat jej skomplikowanej historii, a także słuszne zwrócenie uwagi polskiemu czytelnikowi na wielość modelów rozwojowych światowej gospodarki.

Fascynująca i świeża tematyka, z którą trudno spotykać się na co dzień, celne obserwacje i niezwykła kultura, jakże odległa, a przecież momentami tak podobna do naszej. Czy tak będzie wyglądał świat przyszłości i czy możemy czerpać z doświadczeń Koreańczyków w procesie budowy nowoczesnego społeczeństwa? Zdecydowanie warto przyjrzeć się Korei bliżej, nawet jeśli nie było się nią wcześniej zainteresowanym. Praca Godlewskiego pomoże doskonale.

Jakub Janik jest autorem bloga: youth86.flog.pl