Dodany: 26.09.2007 12:10|Autor: cuayatl

Powróćmy do natury

Tytuł książki może być mylący - odnosi się tylko do jej krótszej, drugiej części. Byłoby szkoda, gdyby to kogoś zraziło.

Pierwsza część, bardziej obszerna, dotyczy ludzkiego życia codziennego, jego fizycznych i umysłowych aspektów. Klimuszko omawia tematy, które nadal budzą zainteresowanie, takie jak wybór miejsca zamieszkania, sprawy ubioru, racjonalnego odżywiania się, "przymierza z wodą", ćwiczeń ruchowych, seksu, chorób. Opisuje je jednak w sposób inny od tego, z jakim mamy obecnie kontakt w mediach. Bez obsesji, powierzchownego wglądu, 10 (lub 99) "skutecznych rad", bez obrazków, statystyk, tabelek, wykresów, testów, badań, wyników procentowych. Jego wiedza nie musi mieć tego poparcia. Styl pisania ma prosty, przejrzysty i uniwersalny.

To, co ma dla mnie też znaczenie, to fakt, że Klimuszko jest skromny, nie lansuje się. On wie, że odkrywa i przedstawia, a nie wymyśla i tworzy - w przeciwieństwie do wielu innych, którzy przypisują sobie wiedzę, biorą na własność, opracowują, nazywają swoją i sprzedają jako Metodę X, Technikę Y, Ćwiczenia Z.

Klimuszko pokazuje połączenia między psychiką i ciałem (żadna nowość, ktoś pomyśli; ale tu nie chodzi o nowości, tylko o zrozumienie podstaw). Zwraca uwagę, jak zadbać o siebie, nie stosując środków zastępczych. Gimnastyka i rozsądne jedzenie zamiast środków odchudzających; chwila milczenia i bycia z samym sobą zamiast telewizora; ubranie komfortowe dla ciała, a nie modne dla otoczenia itd. Jeśli wydaje się to oczywiste, wręcz banalne, to tylko dlatego, że ciągle czytamy o tym w gazetach. Co niczego nie daje.

Jest w tej książce coś, co skłania do kontemplacji i mobilizuje do zmian.