Dodany: 25.10.2012 22:00|Autor: Pani_Wu

Tajemnice walońskich kopaczy złota


Walonowie to tajemniczy lud, który w średniowieczu przybył na tereny obecnego Dolnego Śląska z rejonów leżących na pograniczu dzisiejszej Belgii, Francji i Niemiec. W Karkonoszach i w Górach Izerskich wydobywali i przetapiali kruszce, znajdowali drogie kamienie. Po oszlifowaniu, kamienie te ozdabiały insygnia władzy królewskiej, stanowiły środek płatniczy, były używane jako amulety. Walonowie pozostawili po sobie tajemne znaki i księgi oraz mnóstwo zagadek.

Książka opiera się na faktach, oddziela je od legend i zabobonów, którymi obrosły przez setki lat karkonoskie skarby. Na końcu pozycji znajduje się bogata bibliografia. Autor korzystał ze źródeł w języku polskim i niemieckim, niejednokrotnie wykorzystując stare dokumenty znajdujące się w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze. Zatem książka ta jest najobszerniejszym źródłem wiedzy o Walonach dostępnym obecnie polskiemu czytelnikowi.

Ogromną zaletą publikacji jest wszechstronne pokazanie Walonów: nie tylko od strony historycznej oraz rozwoju hutnictwa i wyrobu kwasu siarkowego, ale także od strony kulturotwórczej. Opowieści o karkonoskim Duchu Gór, nierozerwalnie związane z drogimi kamieniami oraz złotem, stały się kanwą zarówno legend, jak i poważnych utworów literackich.

Na zakończenie podróży przez stulecia, autor zaprasza nas do odwiedzenia Muzeum Ziemi ze Skansenem Walońskim w Szklarskiej Porębie. Od kilkunastu lat prężnie działa tam Sudeckie Bractwo Walońskie, opracowując między innymi ścieżki dydaktyczne i wskrzeszając walońskie tradycje. Posługując się załączoną do książki mapką oraz opisami, można wybrać się na „szlak waloński” i podążać śladami tajemniczych kopaczy kamieni szlachetnych i kruszców.

Książka (wyd. Ad Rem, 2010) ma piękną szatę graficzną, zawiera też doskonałej jakości zdjęcia i kopie starych rycin. Kontakt z tą pozycją to przyjemność sama w sobie. A jeśli za tak starannym wydaniem idzie, jak w tym przypadku, duża wartość merytoryczna, to już jest pełnia czytelniczego szczęścia.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 5050
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: margines 26.10.2012 12:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Walonowie to tajemniczy l... | Pani_Wu
Wiesz, że właśnie przed chwilą zapchałaś mi schowek!
Ale... dziwne by to było, gdyby nie padło na mnie:P
Wszak Izery, torfowiska, załomy zakręty i rozlewiska Izery ubóstwiam:)!
Użytkownik: Pani_Wu 26.10.2012 17:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiesz, że właśnie przed c... | margines
Skoro ubóstwiasz, to po prostu MUSISZ przeczytać tę książkę. A do kompletu Droga do Domu (Żuchowski Przemysław), której akcja toczy się właśnie w Górach Izerskich.
Teraz czytam Duch gór - Rübezahl: Geneza i upowszechnienie legendy (Biały Lucyna) i też gorąco polecam, dla kogoś zainteresowanego regionem to gratka. Nawet Niemcy nie mają tak obszernego i dokładnego opisu legend o Duchu Gór. Książka jest właściwie pracą doktorską autorki :)

Niedługo dorzucę coś jeszcze, zatem szykuj miejsce w schowku :)
Użytkownik: nnbobak 14.05.2013 14:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Walonowie to tajemniczy l... | Pani_Wu
Szukałam właśnie czegoś o górach izerskich dla mojego ojca, a tu proszę, znalazłam coś raczej dla niego i siebie, tajemnice, legendy, torfowiska. Bomba, szukam tego na necie teraz do kupienia ;)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: