Dodany: 18.10.2004 16:16|Autor: Karusia

Niezwykle zabawna fabuła

Świetna powieść! Bohaterami historii są dwaj profesorowie: Morris Zapp z USA i Philip Swallow z Anglii, którzy w ramach międzyuniwersyteckiej wymiany zamieniają się na pół roku miejscami pracy. Z czasem zamiana sięga dalej, nawet do osobistego życia panów.

Autor w niezwykle zabawny sposób ukazuje różnice w angielskim i amerykańskim szkolnictwie wyższym, o którym co nieco wie, gdyż sam był wykładowcą na Uniwersytecie w Birmingham, a także na Uniwersytecie w Berkeley w Kalifornii.

Fabuła jest niezwykle zabawna, profesorom przydarzają się wręcz nieprawdopodobne sytuacje, ale nie tylko dla fabuły warto przeczytać tę książkę. Całość napisana jest tak dowcipnym językiem, że nawet gdyby nic się nie działo, nie można byłoby się znudzić. Ciekawa jest także forma książki. Dwa pierwsze rozdziały napisane są w sposób tradycyjny z wszechwiedzącym narratorem, rozdział trzeci to listy, jakie profesorowie wysyłają do swoich żon. W rozdziale czwartym o sytuacji w Anglii i USA dowiadujemy się z wycinków prasowych. Rozdział piąty zawiera liczne retrospekcje, a szósty został napisany w formie scenariusza filmowego. Zakończenie też nie jest banalne.

Naprawdę warto.

Użytkownik: joanna.syrenka 26.10.2006 23:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetna powieść! Bohatera... | Karusia
Właśnie wpadło mi w rączki. Zapewne się skuszę, a przyznaję, że tylko dzięki Twojej recenzji :)