Dodany: 21.10.2012 18:39|Autor:

Książka: Bunt Paryża
Dybowski Janusz Teodor
Notę wprowadził(a): SOWA80

"Bunt Paryża" jest trzecią powieścią Janusza Teodora Dybowskiego, którą nasze Wydawnictwo oddaje do rąk Czytelników. Dwie poprzednie: "Światło nad Helladą" i "Ocalenie Syrakuz", zajmowały się tematyką antyczną. Autor ich, który obchodził niedawno 40-lecie pracy pisarskiej, ma za sobą bogaty dorobek twórczy. Napisał szereg powieści i wiele utworów teatralnych, z których wystawiono jedenaście. No początku drugiej wojny światowej Autor przedziera się na Zachód. Po ucieczce z niewoli niemieckiej we Francji do Szwajcarii pracuje naukowo w tym kraju i pisze kilka utworów literackich. Wydaje tam rozprawę o filozofii Norwida i esej o twórczości K. H. Rostworowskiego w języku niemieckim i francuskim.

Dybowski jest znany jako autor trylogii jagiellońskiej: "Hołd Pruski", "Błazen starego króla" i "Wieża czarnej księżniczki". Jego "Życie bez liberii" było nagrodzone w roku 1957 w konkursie no pamiętnik inteligenta, zorganizowanym przez Pracownię Socjologiczną PAN.

"Jest to pierwsza bodaj nasza powieść o Komunie Paryskiej, przeznaczona dla młodzieży. Najprawdopodobniej będzie wszechstronnie wykorzystywana przez młodzież, interesującą się historią i przez nauczycielstwo.

Wydaje się, że to ogromna praca autora (równie drobiazgowo jak samą rewolucję opisuje szerokie tło historyczne) powinna być: w stopniu maksymalnym wykorzystana do nauki historii".

Zofia Kwiecińska ("Trybuna Ludu")

"»Bunt Paryża« jest bodajże pierwszą polską powieścią na temat wydarzeń roku 1871 we Francji. Nakreślone zostały one przez Dybowskiego z dużą pasją, absolutną szczerością, co podnosić musi wartość książki. Sumienne przestudiowanie materiału historycznego zastało w niej połączone ze wzruszeniem, które niejednokrotnie udziela się czytelnikowi. Śledzimy dramat komunardów, wzloty i niewątpliwie także błędy ruchu, którego epilogiem stać się miało »kamienowanie nędzarzy« za ich walkę o wolność".

F.M. Nowowiejski ("Ilustrowany Kurier Polski")

"Z punktu widzenia zgromadzonego materiału jest to książka bardzo cenna. Autor ukazuje z rozmachem to ogromne poruszenie umysłów, jakie obudził wybuch Komuny, zbliża czytelnika do różnych odłamów i ugrupowań, do stylu myślenia tamtej epoki, do jej uczuciowości".

Włodzimierz Maciąg ("Życie Literackie")

[Nasza Księgarnia, Warszawa 1971]