Dodany: 21.10.2012 13:54|Autor: adrian_di3

Ogólne> Matury

Literatura Podmiotu - pomoc

Witam! Na wstępie chciałbym oczywiście powitać serdecznie Wszystkich, gdyż jest to mój pierwszy post. :)

Na prezentacje maturalną wybrałem temat nr. 184 - Charakterystyczne cechy języka różnych mediów. Omów zagadnienie, odwołując się do prasy, radia, telewizji, internetu. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, jaką do tego dobrać literaturę podmiotu. Czy mógłby ktoś pomóc? Pozdrawiam
Użytkownik: Biegnąca 21.10.2012 17:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Na wstępie chciałb... | adrian_di3
Witamy w społeczności BiblioNetki :)

Wybrałeś sobie temat z bodaj najtrudniejszego działu, bo takie właśnie są tematy językowe, ponieważ tej kwestii poświęca się najmniej uwagi w szkołach. To odwaga czy brawura? ;)
Najprościej będzie Ci poszukać publikacji przez bazy danych Biblioteki Narodowej: http://mak.bn.org.pl/w10.htm
Znajdziesz tam zarówno interesujące rzeczy do literatury przedmiotu, jak i podmiotu.
A idąc już na totalną łatwiznę, to możesz po prostu wrzucić w Google temat "język mediów". Wyświetli Ci się np. link do książki "Kultura i język mediów", pod redakcją M. Tanasia:
Na tej stronie dostępny jest także darmowy fragment tejże książki; jest tam spis treści, a w nim takie artykuły, jak: "Język mediów jako system komunikacji i jego kulturowe uwarunkowania", "Komunikacja perswazyjna, czyli kilka uwag o retoryczności, zaufaniu i prawdomówności", "Kultura mediów a edukacja językowa", "Rola kultury w kształtowaniu języka mediów", "O języku pośrednim, który wymyka się klasyfikacjom".
Wyświetli Ci się także odnośnik do jeszcze innej książki: "Język w mediach masowych", pod red. J. Bralczyka i K. Mosiołek-Kłosińskiej:
Na tej stronie także masz spis treści, który pomoże Ci ocenić, które artykuły byłyby przydatne.
Co ważne: jeśli znajdziesz jakąkolwiek książkę traktującą o temacie, uważnie sprawdzaj jej bibliografię - prawie zawsze znajdziesz w niej kolejne książki, które okażą się przydatne :)

Powodzenia w dalszej pracy :)