Dodany: 23.10.2012 00:00|Autor: tynulec

Andrzej Stasiuk w Oświęcimiu

Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu serdecznie zaprasza 26 października na godzinę 17:00 na uroczyste otwarcie Alei Pisarzy przy Bibliotece Galerii Książki.

Po uroczystości odsłonięcia płyty odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.
Użytkownik: tynulec 28.10.2012 17:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Miejska Biblioteka Public... | tynulec
Bardzo mi miło podzielić się z Wami relacją z powstania pierwszej w Polsce Alei Pisarzy przy Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu:

Przed Galerią Książki odsłonięto wmurowaną w oświęcimski bruk tablicę pamiątkową z cytatem z książki Andrzeja Stasiuka („To samo dotyczy wszystkich innych miejsc. Zużywają się od obecności.”) oraz jego autografem. Aleja Pisarzy, to brzmi dumnie. W piątek podkreślano, że „alei gwiazd” na świecie nie brakuje. W Oświęcimiu chcą stawiać na coś innego: literaturę, która służy nie tylko rozrywce, skłania do przemyślenia spraw ważnych. Pośród blichtru popkultury są rzeczy ważniejsze – przypominano podczas tej sympatycznej uroczystości.

"Jestem wzruszony. Chociaż tego nie widać – mówił Stasiuk. Przyznał, że wahał się czy pozwolić na wmurowanie kamienia z własnym nazwiskiem w trotuar. To przecież dość pompatyczne. To przecież takie pomnikowe. – Jestem jak najdalszy od takich uroczystości. Chodziło jednak o Oświęcim. Miejsce wyjątkowe. Gdzie indziej bym tego nie zrobił. Powiedziałem. Dobra. Ja się zgadzam."

Oświęcim Miasto Pokoju

Tekst pochodzi ze strony: http://www.oswiecimskie24.pl/newsy,8489-oswiecim-oswiecim--pisarz-stasiuk-siegnal-bruku