Dodany: 11.10.2012 23:37|Autor: Fiona54

Prawda czasu....

Czas akcji - lata pięćdziesiąte i początek sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Miejsce akcji - Warszawa, stolica. Bohaterowie Andrzej Felak i Mikołaj Plank, przedstawiciele środowisk twórczych, dziennikarz i pisarz. Jeden umiejętnie współpracujący z komunistyczną władzą, więc wszelkie zaszczyty, wyjazdy, profity są dla niego dostępne. Potrafi urządzić się w życiu, wie jak rozmawiać z totalitarnymi decydentami. Drugi to pisarz niepokorny i choć piekielnie zdolny, to jego książki trafiają na półki.

Leopold Tyrmand w " Życiu towarzyskim i uczuciowym" sportretował Warszawę, jaką znał. Życie artystycznej bohemy w czasach niesprzyjających wolnemu tworzeniu. Kto chciał, aby jego książki wydawano, artykuły drukowano, filmy wyświetlano, musiał żyć w zgodzie z ludową władzą. Musiał ukorzyć się przed decydentami z politycznego nadania, iść na zgniły kompromis. Oportunizm był w cenie. Tyrmand znał to z autopsji. To książka o nim i jego czasach.

Do dzisiaj wypominane są grzechy wielkim i znanym tamtych czasów. Ale pamiętać należy o biblijnej zasadzie. Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem... Kto nie żył w tamtych czasach, nie powinien oceniać.

Książka Tyrmanda, choć dotyczy określonego ściśle czasu, zawiera przesłanie uniwersalne. W każdej sytuacji człowiek ma wybór. Może zdecydować, czy chce pozostać przyzwoitym człowiekiem, czy bez przykrości będzie spoglądać co rano w lustro. Nasze czasy również niosą wiele sytuacji, w których dokonać musimy wyboru mniejszego zła. Jakkolwiek egzotyczna i anachroniczna wydawałaby się nam powieść Tyrmanda, młodym pokoleniom może wydać się niezrozumiałe, dlaczego nie chciano wydać tej książki.
O zniewoleniu zawsze warto czytać, aby się przekonać, czy nosimy w sobie wolność...

Życie towarzyskie i uczuciowe (Tyrmand Leopold)