Dodany: 18.10.2004 08:59|Autor: kayleen

Książka: Angielka
Garwood Julie (właśc. Chase Emily)

1 osoba poleca ten tekst.

Ciekawy wstęp i zakończenie


Przeczytałam z ciekawością ową książkę, gdyż zaintrygował mnie wstęp. Akcja toczy się w XIII w. w Anglii i autorka nie opisuje od razu głównych bohaterów, tylko przedstawia ówczesną opinię społeczną o kobietach stworzoną przez Kościół: jakiś wysoko ustawiony ksiądz poucza swojego podwładnego, gdzie jest miejsce kobiet: najpierw jest Bóg, dalej kler, mężczyźni, koty, psy i inne zwierzęta, a dopiero na samym końcu w hierarchii znajduje się kobieta, która według owego duchownego jest głupsza od wołu i powinno się ją potępiać i traktować gorzej niż wołu, bo jest szatańskim pomiotem. Ale ten sam ksiądz na łożu śmierci woła imię nie kogo innego, jak własnej matki-kobiety.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 14726
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: zandam 22.12.2006 23:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam z ciekawości... | kayleen
Tak, początek był bardzo ciekawy :) Reszta książka jest trochę mniej ciekawa, ale momentami doprowadzała mnie do śmiechu. Chociaż może powodem jest to,iż jej akcja ma miejsce w Szkocji, a ja ten kraj kocham :)
Użytkownik: nettta 03.08.2008 13:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam z ciekawości... | kayleen
"Angielka" była pierwszą książką tej autorki, którą przeczytałam i mogłam szczerze polecić. Nieskomplikowana fabuła (w końcu to romans a nie kryminał), poczucie humoru, postacie wzbudzające sympatię - to wszystko powoduje, że książkę dobrze się czyta. No i oczywiście akcentowany przez wszystkich wstęp o roli kobiety w społeczeństwie :-)
Użytkownik: annabc 26.10.2008 15:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam z ciekawości... | kayleen
Książka jest w miarę zabawna, nieskomplikowana i pozwala odpocząć. Po jej przeczytaniu naprawdę sprawdzałam czy kościół miał takie drastyczne podejście do kobiet.Wiecie dlaczego duchowieństwo zdecydowało, że kobiety jednak mają duszę? NIE CHCIELI BY MĘŻCZYŹNI BYLI POSĄDZANI O ZOOFILIĘ!! !
Użytkownik: embar 23.02.2010 16:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka jest w miarę zaba... | annabc
Nie zaszkodziłoby tej książce skrócenie o 1/3.
Użytkownik: embar 20.02.2011 13:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka jest w miarę zaba... | annabc
Uczenie się historii z książek Garwood to pewna przesada- polecam Regine Pernoud "Inaczej o średniowieczu" - szczególnie rozdział "Kobieta bez duszy".
Łatwo, lekko i ... nieprzyjemnie ... bo obnaża banały powtarzane przez ostatnie stulecie- nie tylko przez autorki romansów ale i całkiem poważnych historyków ... co gorsza czasami i mediewistów ;)
Między innymi i ten o którym tu mowa.
Mimo, że traktuje generalnie o ówczesnej Francji - można się zgodzić, że Anglii do niej niedaleko ze względu na związki polityczne.
No a potem można poczytać resztę Pernoud, która wyraźnie pokazuje, że pod wieloma względami kobiecie w średniowieczu okazywano znacznie większe poważanie niż w naszych jakże oświeconych czasach ... czasach bomby atomowej i innych utrzymujących pokój wynalazków ...
Użytkownik: embar 11.05.2011 15:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Uczenie się historii z ks... | embar
Przekłuty balon :)
http://www.churchinhistory.org/pages/booklets/wome​n-souls-1.htm
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: