Dodany: 08.09.2012 00:54|Autor:

Książka: Zgubieni
Rogan Charlotte
Notę wprowadził(a): @nat@

Grace Winter, lat 22. Od 10 tygodni zamężna. Od ponad 6 tygodni wdowa. Oskarżona o popełnienie przestępstwa zagrożonego karą śmierci.

"Latem 1914 roku popłynęliśmy z moim świeżo poślubionym mężem Henrym w podróż poślubną. Olśniewający pokład »Cesarzowej Aleksandry« stanowił zapowiedź czekającego na drugim brzegu domu. Nie przypuszczałam, iż ważniejsze od obiecanego luksusu, okaże się ekskluzywne miejsce w szalupie ratunkowej...

Pan Hoffman jako pierwszy wypowiedział na głos to, o czym myśleliśmy wszyscy: łódź nie była przystosowana do przewozu tak wielu osób. Późnym popołudniem drugiego dnia powiedział: »Jeśli nie znajdą się ochotnicy, będziemy musieli ciągnąć losy«. Przyznaję, że przeszło mi przez myśl, jak łatwo byłoby wstać, i niby to próbując uspokoić Marię, wypchnąć ją z łodzi".

"Zgubieni" to budząca niepokój historia, która zmusza do odpowiedzi na niebanalne pytania: Jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, aby ocalić swoje życie? I jak działa nasza pamięć, kiedy trzeba wydać wyrok we własnej sprawie?

"Charlotte Rogan wykorzystuje pozornie prostą historię o katastrofie statku, aby zbadać naszą, aż nazbyt ludzką, zdolność do samooszukiwania się".
J.M. Coetzee

[Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2012]