Dodany: 01.09.2012 01:49|Autor:

Książka: Konopielka
Redliński Edward
Notę wprowadził(a): malaagnieszka

Edward Redliński urodził się w 1940 r. we wsi Frankpol k. Białegostoku. Ukończył Politechnikę Warszawską i Studium Dziennikarskie UW. Pracował w "Gazecie Białostockiej", Rozgłośni Polskiego Radia w Białymstoku, "Nowej Wsi", "Kulturze". Za wybitne osiągnięcia w publicystyce otrzymał dwukrotnie nagrodę im. Bruna, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 1967 r. debiutował tomem opowiadań pt. "Listy z Rabarbaru", wyróżnionym drugą nagrodą w konkursie LSW i ZMW na debiut prozatorski oraz nagrodę im. S. Piętaka. Opublikował też dwa tomy reportaży: "Ja w nerwowej sprawie" (1969) i "Zgrzyt" (1971). Następnie ukazały się dwie jego powieści: "Awans" i "Konopielka" - obie w 1973 roku. Weszły one do repertuaru sezonu teatralnego 1973/74. "Konopielkę" po raz pierwszy pokazano w formie monodramu w Lublinie, następnie na festiwalu Teatru Jednego Aktora we Wrocławiu. Wystawił ją Teatr im. C. Norwida w Jeleniej Górze. Powieść "Awans" teatry: Rozmaitości w Warszawie, Dramatyczny w Szczecinie, Teatr im. Jaracza w Olsztynie, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Słowackiego w Koszalinie. Entuzjastycznie przyjęta przez czytelników oraz krytyków "Konopielka" otrzymała nagrodę tygodnika "Kultura" jako najlepsza książka roku 1973.

[Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1975]