Dodany: 31.08.2012 19:52|Autor: majal1992

Książka: Jeździec miedziany
Simons Paullina

Oderwanie od rzeczywistości

Cała trzyczęściowa powieść Paulliny Simons jest jedną z lepszych, jakie czytałam. Ma niezwykle atrakcyjną i wciągającą fabułę. W jednych momentach czytałam z zapartym tchem, a w innych płakałam jak dziecko. Były też chwile, kiedy bałam się o losy bohaterów i przeżywałam ich problemy tak, jakby akcja rozgrywała się obok mnie, na moich oczach. Właśnie taka jest ta książka - przenosi czytelnika do czasów, w których żyją bohaterowie i pozwala włączyć się w ich życie.

Rzecz dzieje się podczas II wojny światowej w Związku Radzieckim. 17-letnia wówczas Rosjanka spotyka na swojej drodze nadzwyczaj przystojnego i skrywającego w oczach tajemnicę - Aleksandra.

Muszę przyznać, że nie tylko młodziutką Tatianę bez reszty oczarował wysoki oficer z obcym akcentem. Jeszcze długo po przeczytaniu książki marzyłam, by spotkać w swoim życiu kogoś podobnego do niego. Jest uosobieniem ciepła, męskości i dobroci. Idealny mąż, kochanek i człowiek. A Tatiana... Drobniutka i z pozoru słaba kobietka na oczach czytelnika przeistacza się w piękną, dojrzałą, niezwykle silną kobietę o złotym sercu.

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jeżeli ktoś kiedyś zakochał się od pierwszego wejrzenia, to było to właśnie tych dwoje młodych ludzi.

Epizod, który mógł się wydawać nic nieznaczący, zapoczątkował szereg zdarzeń całkowicie odmieniających losy dwojga głównych bohaterów oraz ich bliskich. Do tego też niewątpliwie przyczyniła się wojna, która wdarła się w ich życie niespodziewanie i niepostrzeżenie.

Książka jest nie tylko romansem czy miłosnym opowiadaniem, ale przede wszystkim mówi o wojnie i jej straszliwych konsekwencjach. Pod tym względem jest to prawdziwa historia. Przypomina nam, ludziom, którzy nigdy nie doświadczyli podobnych cierpień, jak bolesne były to wydarzenia i ile krwi polało się w imię rzeczy zupełnie tego niewartych. Powieść może też stanowić źródło wiedzy dla tych, którzy wcześniej nie interesowali się wydarzeniami z lat 1939-1945.

Polecam tę książkę każdemu, kto chce przeżyć niesamowitą historię, a przy okazji poznać kilka faktów z historii świata, Rosji, Leningradu oraz bliżej poznać życie ludzi w opisywanych czasach. Powieść jest przepełniona niesamowitymi zwrotami akcji, od początku do końca trzyma w napięciu, jest niezwykle wiarygodna, a czytając ją, czytelnik ma wrażenie, że są to prawdziwe wydarzenia, historie, które kiedyś miały miejsce.

Pani Paullina Simons wykonała naprawdę dobrą pracę.