Dodany: 26.08.2012 19:02|Autor: cuayatl

Lekarze. Szaleństwo. Dokumenty

Wyobraź sobie pewien wieczór...

Jesteś w barze, zamawiasz drinka, rozmawiasz ze znajomymi. Chwilę później wszystko zaczyna wydawać się nieco dziwne, lekko odrealnione. Wkrótce zaczynasz mieć koszmarne, niezrozumiałe halucynacje, dopadają cię urojenia prześladowcze, podejrzewasz najbliższych o wrogie nastawienie, milczysz, śmiejesz się do siebie lub dostajesz ataków furii.

Co gorsze, ten stan utrzymuje się przez kilka dni.

Zaniepokojona rodzina zabiera cię do szpitala.

Lekarz niemal od razu stwierdza schizofrenię, i natychmiast rozpoczyna leczenie. "Leczenie" narkotykami, elektrowstrząsami, hipnozą, deprywacją sensoryczną.

Po latach dowiadujesz się, że jesteś ofiarą tajnego, rządowego programu dotyczącego przejęcia kontroli nad umysłem.

Projektu, który przewidywał m.in. "podawanie narkotyków niczego nie podejrzewającym normalnym ludziom"*, a następnie umieszczanie ich w szpitalach psychiatrycznych i przeprowadzanie eksperymentów nad wymazywaniem i fałszowaniem pamięci.

"Władcy umysłów" to szczegółowo opisana historia stworzonego przez CIA kontrowersyjnego projektu MK-Ultra, a przy tym wciągająca opowieść o zimnej wojnie od mniej znanej strony.

* Gordon Thomas, "Władcy umysłów", przeł. Jerzy Kozłowski, wyd. Magnum, Warszawa 2001, s. 71.