Dodany: 13.08.2012 00:48|Autor: Samotny

Książka: Głód
Hamsun Knut (właśc. Pedersen Knut)

Tylko dla głodnych klasyki

Dawno nie czytałem powieści, której główny bohater byłby postacią równie niesympatyczną i trudną do polubienia, jak ten z powieści Knuta Hamsuna „Głód”.

Bezimienny bohater książki z trudem wiąże koniec z końcem. Literat-dziennikarz, który niemal ciągle cierpi na niemoc twórczą, nie ma co włożyć do ust i przymiera głodem. Mimo to pozuje na człowieka sukcesu, któremu świetnie się powodzi. Choć początkowo ostentacyjnie gardzi jakąkolwiek pomocą i unosi się honorem (a jak się oburza, gdy ludzie biorą go za biedaka!), pod koniec opowieści bez skrupułów posuwa się do ohydnych moralnie czynów.

Bardzo irytuje zachowanie bohatera. Często jest chaotyczne i nielogiczne, ani śmieszy, ani oburza. Daje on ostatnie pieniądze biedakowi, aby ten wziął go za zamożnego panicza, podobnie w noclegowni dla ubogich udaje bogatego, przez co nie otrzymuje darmowego śniadania. Ten człowiek żyje w świecie złudzeń; tworzy świat iluzji, w którym uważa siebie za swego rodzaju arystokratę. Wstydzi się poprosić o pomoc lub przyznać się do trudnej sytuacji finansowej i woli oszukiwać siebie samego oraz świat. Szczerze mówiąc, miałem wrażenie, że bohater książki to po prostu kretyn.

Dzieło Hamsuna próbuje przybliżyć czytelnikowi uczucie głodu. Nie, nie takie, które zna każdy z nas. Mało kto poznał prawdziwy głód, który nie pozwala o niczym myśleć i nie pozwala zasnąć. Bolesne ssanie w żołądku, wymioty, rozkojarzenie – głód doprowadza człowieka do upadku zarówno fizycznego, jak i moralnego. Poniża go, wyciąga na wierzch pierwotne instynkty. Tylko dlaczego bohater książki zamiast człowiekiem upodlonym, staje się idiotą?

Powieść jest niewielka objętościowo, ale fakt, że główny bohater jest tak antypatyczny sprawia, że czyta się ją z trudem. Polecam tę książkę tylko tym osobom, które chcą poznać klasykę światowej literatury (a przynajmniej to, co jest za nią uważane).

[recenzję zamieściłem na blogu]

Użytkownik: aciddrinker 12.09.2012 02:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Dawno nie czytałem powieś... | Samotny
Zupełnie się nie zgadzam, moim zdaniem "Głód" wcale nie był literaturą specjalnie ciężką, podobnie jak np. nieco pokrewna pod względem formy "Ziemia obiecana"... Po prostu trzeba przywyknąć do niewielkiej ilości dialogów.

Bohater książki Hamsuna nie jest ani podły, ani tym bardziej idiotą. To po prostu człowiek opętany głodem, wizją nędzy i rychłej śmierci. A jednocześnie osoba, która uważa siebie na postać o tyle wartościową, że nie powinna gnić na ulicy, marznąć i się głodować. Przecież powieść ta zawiera wątki autobiograficzne - Hamsun również cierpiał na skrajną biedę, opuszczając Europę, jadąc za chlebem do Stanów Zjednoczonych.
Ponadto widać u niego gotowość pomocy innym. Owszem, widać także rozpaczliwe wycofanie się z tego [wątek z kobietą od ciastek], ale przecież właśnie do takich zachowań, często przeciętnemu Kowalskiemu wydających się nielogicznymi, może doprowadzić ubóstwo.

Pozdrawiam