Dodany: 27.08.2007 12:17|Autor:

Książka: Zamek
Kafka Franz
Notę wprowadził(a): poranna__rosa

Franz Kafka (1883-1924), austriacki pisarz, pochodzący z zasymilowanej rodziny żydowskiej, jest uznawany za jednego z największych prozaików współczesnych. Jako autor "Procesu", "Zamku", "Ameryki", wywarł ogromny wpływ na rozwój prozy fabularnej. W swojej twórczości odrzucił obowiązujące w niej dotychczas konwencje, a na ich miejsce wprowadził wieloznaczne, paraboliczne obrazy, ukazujące sytuację egzystencjalną jednostki.

"Zamek" to jedna z jego najbardziej znanych powieści. Podobnie jak inne utwory Kafki, ma ona charakter paraboli, o której znaczenie krytycy spierają się od momentu publikacji. Zmagania głównego bohatera, K., z wszechmocnym i jednocześnie niedostępnym Zamkiem są odczytywane jako obraz egzystencji ludzkiej świadomości, zagubionej w nieprzychylnym i obcym świecie, ale też jako swego rodzaju traktat teologiczny. Powieść Kafki była interpretowana socjologicznie, psychoanalitycznie, metafizycznie. To bogactwo odczytań i interpretacji świadczy o jednym - że mamy do czynienia z dziełem rzeczywiście wybitnym, wymykającym się ustalonym schematom, zawierającym ogromne bogactwo sensów i znaczeń.

[Wydawnictwo Zielona Sowa, 2001]