Dodany: 26.08.2007 00:49|Autor: analaw

Kto jest normalny

"Kuracja" Jacka Głębskiego to kolejna pozycja, której akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. Chociaż kolejna, to przecież ta grupa znowu tak bardzo liczna nie jest, więc tym, którzy lubią te klimaty, prawdopodobnie się spodoba. Ja lubię i mnie się spodobała i nie tylko dlatego, że lubię "te klimaty". Bohaterem jest tu człowiek zdrowy, lekarz-psychiatra, który, aby dowiedzieć się więcej o psychice swoich chorych, postanawia zająć miejsce obok nich w sali szpitalnej. By wszystko wyglądało jak najbardziej realnie, o eksperymencie poinformowany jest dodatkowo tylko jeden człowiek. Zarówno lekarze, jak i pielęgniarki w szpitalu są przekonani, że jest on nowym chorym psychicznie pacjentem i w związku z tym tak właśnie jest on traktowany. Niestety, w wyniku nieszczęśliwego biegu wydarzeń lekarz-pacjent pozostaje w zamkniętym szpitalu zdany tylko na siebie. Musi udowodnić, że prawdziwym pacjentem nie jest i nigdy nie był.

Bezsilność wobec instytucji, kierującej się swoimi prawami, przypomina trochę "Lot nad kukułczym gniazdem". Czy tu uda się zwyciężyć bezduszną szpitalną machinę? Czy bohaterowi uda się dowieść, że nie jest wielbłądem? A może w jakiś sposób się nim stał? Czy rzeczywiście jest normalny, czy może jednak cały czas był chory? Gdzie jest granica między normalnością a chorobą psychiczną? Kto z nas tak naprawdę jest normalny, i kto potrafiłby w razie konieczności to udowodnić?

Wiele pytań, które zmuszają do szukania odpowiedzi już we własnym stanie świadomości.

Zdecydowanie polecam.

Użytkownik: grami 12.02.2010 10:02 napisał(a):
Odpowiedź na: "Kuracja" Jacka Głębskieg... | analaw
No widzisz czyli Coelho nie był taki zły jednak w "Weronice" skoro dałaś mu 5.Przyjrzę się tej"Kuracji"
Użytkownik: analaw 12.02.2010 15:25 napisał(a):
Odpowiedź na: No widzisz czyli Coelho n... | grami
O Coelho można by długo, ale ja go trawię tylko w Weronice. Być może dlatego, że te jego prawdy, powiedzmy "filozoficzne", wszędzie podaje tak na tacy, niczego się nie trzeba doszukiwać, niczego interpretować, jak chłop krowie na rowie, prosto z mostu, używając przy tym wielkich słów, krzycząc wielkimi literami i angażując do tego Ducha świata, Energię Kosmiczną i co tam jeszcze.
A w Weronice jakby inaczej, jakby trochę się wysilił i wymyślił jakąś historię, która mnie zaciekawiła. A że do tego dzieje się w psychiatryku i jest ktoś kto sobie z życiem nie radzi (próba samobójcza) - to już zupełnie mnie kupił ;)

A co do Kuracji, to mała objętościowo książka, ale tematyka dla mnie pasjonująca. No bo pomyśl tylko, czy byłabyś w stanie udowodnić komuś, że jesteś normalna? Kto to jest ten normalny? Gdzie się zaczyna szaleństwo?
Użytkownik: grami 15.02.2010 11:06 napisał(a):
Odpowiedź na: O Coelho można by długo, ... | analaw
Próba udowodnienia komuś ,że TY jesteś normalna,kończy się często stwierdzeniem rozmówcy: Czy próbujesz MI wmówić ,że jestem nienormalny?
Szaleństwo zaczyna się właśnie od niezrozumienia od sądzenia wszystkich według własnych reguł na których kształtowanie mają wpływ na przykład:
Zdanie innych ludzi .media.Ja się często zastanawiam co mogliby powiedzieć o naszej normalności ci naszym zdaniem nienormalni.
Koleżanka ma córkę chorą na autyzm,jej rzeczywistość jest namacalnie inna od naszej.Ma swój porządek świata.Na przykład:Gdy trzymasz założoną nogę na nogę musi być prawa na wierzchu.Jak masz odwrotnie ona przyjdzie i poprawi.