Dodany: 16.10.2004 13:16|Autor: kain_me-iz

Alternatywna historia

Oto powieść dość nietypowa jak na Dicka. To znaczy - charakterystyczny język i styl Mistrza pozostaje, jednak tematyka odbiega lekko od np. "Ubika" czy "Trzech stygmatów...". Widzimy tu świat, w którym Japonia wygrała wojnę i podbiła USA, wtłaczając tam swą kulturę i obyczaje. Wiele rzeczy opiera się tu na Księdze Przemian, bohaterowie radzą się jej w wielu kwestiach i dylematach.

Przedstawiony świat na początku wydaje się spójny i wszystko jest tym, na co wygląda. I tak jest przez długi czas, ale potem... wszystko się komplikuje, a zakończenie zaskakuje. Wydaje mi się, że jak na czas powstania powieści jest dość innowacyjne i odważne. Moim zdaniem ma ono bardzo duży wkład w oryginalność tej książki. Nie jest to może najlepsza powieść Dicka, jednak na pewno warto ją przeczytać, bo jest to wartościowa pozycja.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 25.05.2016 10:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Oto powieść dość nietypow... | kain_me-iz
"świat, w którym Japonia wygrała wojnę i podbiła USA, wtłaczając tam swą kulturę i obyczaje"

Chyba lektura była mało uważna... w książce II wś. wygrywają państwa Osi (do których należała Japonia) na spółę, ale do Japonii należą tylko PSA, czyli Stany Pacyficzne - zachodnie wybrzeże, Alaska, Hawaje. Wschód jest pod okupacją III Rzeszy, a centrum to strefa buforowa Gór Skalistych. Polecam mapkę: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3​/Man_in_the_High_Castle_Dick.png