Dodany: 27.07.2012 09:30|Autor: Farary

Refleksja w trakcie lektury

Póki co trochę jestem rozczarowany, ale to chyba efekt moich naprawdę wysokich oczekiwań w stosunku do tej książki.

Pierwsza część, historyczny rys w oparciu o Gilgamesza, Biblię, itd, wydaje mi się nieco naciągany (oswojenie Enkidu jako przejaw "niewidzialnej ręki rynku"?? co najwyżej mechanizm jest analogiczny, ale to przecież zupełnie różne dziedziny życia). Niektóre cytaty zdają się nie pasować do wywodu lub są nadinterpretowane. Autorowi wyraźnie brakuje warsztatu filologa i historyka.

Ale czytam dalej, licząc, że druga część (mity współczesnej ekonomii) będzie ciekawsza, w tej dziedzinie jestem laikiem, więc pewnie nie będę też tak krytyczny wobec wywodów autora.
Użytkownik: Farary 23.08.2012 13:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Póki co trochę jestem roz... | Farary
I przeczytane...

Główny postulat tej książki ciekawy, wyłożony z pasją. Sedlaczek domaga się zwrócenia uwagi w ekonomii na żywego człowieka. Zauważa, że książki sprzed stu lat, traktujące o ekonomii, niemal nie zawierały matematycznych wzorów. Współczesna ekonomia jego zdaniem zbyt usilnie stara się zostać nauką ścisłą, podczas gdy zawsze była i będzie nauką o człowieku i społeczeństwie. To "ekonomia z ludzką twarzą".

Mój zarzut pozostaje niestety aktualny, namnożyło się podczas czytania argumentów na jego poparcie: brak logiki i spójności bardzo szkodzi książce. Granica mojej intelektualnej wytrzymałości o mało nie została przekroczona, gdy autor ze swadą, ale zupełnie błędnie, obalał definicję użyteczności (s. 235-39). Ale doczytałem do końca i mimo wszystko nie żałuję:)