Dodany: 21.07.2012 21:24|Autor:

Światły erudyta, wrażliwy miłośnik sztuki, utalentowany kompozytor, romantyczny poeta, zręczny jeździec, znakomity łucznik, rycerski wojownik, pobożny katolik... W jaki sposób młodzieniec obdarzony tak licznymi cnotami zmienił się w odrażającego tyrana?

Henryk VIII nie urodził się, by rządzić. Był drugim synem Henryka VII, uzurpatora na angielskim tronie. Gdyby nie nagła śmierć starszego brata, najpotężniejszy król Anglii nigdy nie włożyłby korony. Wychowany i rozpieszczany przez matkę i siostry książę Yorku miał wieść spokojne życie z dala od dworskich spisków i walk politycznych. A jednak jego panowanie zasłynęło jako krwawe rządy władcy absolutnego.

Sześć małżeństw, zerwanie z Kościołem, prześladowania religijne, egzekucje tysięcy "zdrajców" - ścinanych, ćwiartowanych, włóczonych końmi - taki obraz pozostawił potomnym monarcha, który obsesyjnie pragnął władzy i... męskiego potomka. W imię tego pragnienia przekroczył granice, których żaden król nie śmiał przekroczyć. Poważył się na czyny, które wstrząsnęły Europą, i przeszedł do historii jako najbardziej okrutny władca w dziejach Anglii.

Pełna fascynujących szczegółów, świetnie udokumentowana opowieść autora filmów telewizyjnych o życiu Henryka VIII ujawnia nieznane młode lata króla: jaki był, nim stał się legendarnym brutalnym despotą.

[Wydawnictwo Amber, 2009]