Dodany: 21.08.2007 18:52|Autor:

Książka: Bądź moim Bogiem
Grzela Remigiusz
Notę wprowadził(a): jelonka

"Bądź moim Bogiem" Remigiusza Grzeli to współczesna powieść z kluczem, w której na pozór odległe historie nagle splatają się ze sobą, a ich bohaterowie – czasem tragiczni, czasem śmieszni, ale przede wszystkim wzruszająco ludzcy – przeglądają się nawzajem w swoich losach.

Młody dziennikarz zauważa w warszawskim metrze kobietę, która wydaje mu się znajoma. Dopiero straciwszy ją z oczu, orientuje się, że była to Erika, żona zmarłego przed laty pisarza Borysa, blisko zaprzyjaźnionego z jego ojcem. Starając się odnaleźć Erikę i odtworzyć historię Borysa, bożyszcza kilku pokoleń zbuntowanej młodzieży, dziennikarz odkrywa szokującą prawdę o własnej rodzinie. Po nieudanej próbie psychoterapii przyjmuje zlecenie na wywiad z gwiazdą przedwojennej piosenki, Verą, i wyjeżdża do Francji. Paryska kamienica jest miejscem, gdzie żyją obok siebie odrzucone historie – sąsiadkami Very są między innymi drag queen Lola oraz ostatnia sekretarka Marleny Dietrich. Tam też dochodzi do zaskakującego spotkania.

Łącząc przewrotnie poetykę filmów Almodóvara z dziennikarską bezstronnością, Grzela odsłania tragizm ludzkich losów i ich niespodziewane podobieństwa.

Z recenzji poprzednich książek:

"Remigiusz Grzela umie rozmawiać i umie pisać. Udało mu się w niemal doskonały sposób zanotować stan umysłów czołówki intelektualistów po bez mała 10 latach życia w III RP".
Wiesława Czapińska

"Myli się ten, kto myśli, że o Kafce i jego otoczeniu napisano już wszystko. Autor z Polski wyśledził sprawy nowe, nawet mnie na chwilę uczynił swoim agentem. Świeża, wartościowa powieść faktu".
Mariusz Szczygieł

"Piękna książka, utkana z faktów, biografii i literatury".
Anna Bolecka

[W.A.B., 2007]