Dodany: 16.10.2004 11:41|Autor:

Książka: Książę
Andahazi Federico
Notę wprowadził(a): marzenia

nota wydawcy


"Książę" - napisany w oryginalnym, błyskotliwym, atrakcyjnym i wręcz hipnotycznym stylu - ma w sobie wszelkie cechy wielkiej i przeraźliwie aktualnej powieści. Andahazi daje świadectwo swojej niezwykle bogatej wyobraźni - może jeszcze pełniejsze niż w "Anatomie" - i umiejętnie tworzy klimat napięcia i oczekiwania, w którym rozgrywa się śmiało i wartko opowiedziana akcja najnowszego dzieła argentyńskiego pisarza.

Bohaterem jest Syn Wariego: diabeł i urodzony w sercu gór przywódca, który dzięki swym nierealnym obietnicom zdobywa poparcie narodu. Rządzi w atmosferze iluzji i nie istniejącej prosperity. Gdy w najkorzystniejszym dla siebie momencie postanawia “odejść" - wraz ze swymi ministrami-apostołami - naród z utęsknieniem czeka na jego powrót. Za kulisami działa bezcielesny i makiaweliczny doradca, który przygotowuje przyjście Mesjasza. Gdzie się jednak ukrywa Syn Wariego? W jaki sposób zamierza powrócić?

Postaci, sceneria i sytuacje, bogactwo tonów w ich odwzorowywaniu (od hiperrealizmu po najbardziej rozkiełznaną fantazję), apokaliptyczny klimat wieszczący bliski już i straszliwy upadek - wszystko to składa się na powieść, która odtwarza i równocześnie przekracza rzeczywistość. Trudno nie wspomnieć tutaj filmów w rodzaju "Blade Runner" lub "Brazil". Akcja powieści przekształca się w wielką alegorię, w której współcześni Latynoamerykanie zapewne będą się doszukiwać konkretnych imion i nazwisk; inni czytelnicy, niezależnie od kraju, w którym mieszkają, znajdą w "Księciu" gorzką i inteligentną przypowieść o władzy i o jej nadużyciach.

Federico Andahazi, psychoanalityk i powieściopisarz, urodził się w Buenos Aires w 1963 roku. Jego pierwsza powieść, "Anatom", zdobyła nagrodę Fundacji Amalii Lacroze de Fortabat. Mimo że nagroda ta została później cofnięta - powodem był “brak poszanowania dla najwyższych i najcenniejszych wartości ludzkich" - powieść zyskała międzynarodowy rozgłos i doczekała się ekranizacji. Kolejna książka Andahaziego, "Siostry", również stała się bestsellerem, podobnie jak jego trzecia i najnowsza powieść, "Książę", z 2000 roku. Dzięki Andahaziemu literatura argentyńska wzbogaciła się o nowatorską estetykę, która łączy erotyzm z solidną podbudową historyczną interpretowaną w szczególny i bardzo osobisty sposób.

[Zysk i S-ka 2004]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1113
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: