Dodany: 11.07.2012 20:20|Autor:

Książka: Nieugięty
Millar Sam
Notę wprowadził(a): musi

Człowiek, który przeżył więzienne piekło, organizuje jeden z największych napadów w historii Stanów Zjednoczonych... i pozostaje niemal bezkarny.

Wstrząsająca, oparta na faktach, okraszona czarnym humorem najwyższej klasy, mocna opowieść o zdumiewającym życiu oraz najbardziej zuchwałym skoku w dziejach Ameryki.

Sam Millar był jednym z osadzonych w północnoirlandzkim więzieniu Maze (Long Kesh). W przeciwieństwie do wielu innych, nie zrezygnował ze swoich przekonań, z uporem sprzeciwiając się więziennemu reżimowi i wytrwale znosząc najcięższe tortury. Po wyjściu na wolność i przeprowadzce do Ameryki Millar pracował w nielegalnych kasynach, gdzie odkrył podziemny świat irlandzkich gangów Nowego Jorku, i opracował perfekcyjny plan rabunku. Wprowadzając go w życie, ukradł ponad 7 milionów dolarów z dotychczas absolutnie bezpiecznej firmy Brinks Security w Rochester. Kiedy został zatrzymany i osądzony przez amerykański sąd - z powodu braku dowodów kradzieży skazano go jedynie za posiadanie nielegalnie zdobytych pieniędzy. Po 20 miesiącach odsiadywania wyroku, decyzją Billa Clintona, Millar został ułaskawiony i zwolniony z więzienia.

Efektem tych doświadczeń jest książka, w której Millar nie tylko przyznaje się do rabunku, ale i szczegółowo opisuje jego kulisy, kompromitując tym samym wymiar sprawiedliwości USA.

"To jest moja historia: historia dobrego, złego i brzydkiego. Nie każdemu przypadnie do gustu".

[Replika, 2012]