Dodany: 01.07.2012 19:18|Autor: ilia

Książka: Wspomnienia starego księgarza
Fiszer Ludwik

cytat z książki

Ażeby ratować sytuację finansową, zacząłem wydawać serię tanich powieści po 95 groszy (dotychczas kosztowały one od 4 do 5 złotych). W serii tej z autorów obcych ukazały się dzieła Londona, Conrada, Shawa, Kiplinga, Dickensa, Maupassanta i wielu innych; z pisarzy polskich - utwory Kraszewskiego, Dygasińskiego, Sieroszewskiego, Grubińskiego, Winawera itp.
Książki po 95 groszy miały olbrzymie powodzenie i nakłady ich osiągały rekordową, jak na ówczesne stosunki, cyfrę 60 tysięcy egzemplarzy.
Jednocześnie rozpocząłem druk powieści Dumasa (ojca) w ramach "Biblioteki Przygód Romantycznych" - również w cenie 95 groszy. Na pierwszy ogień puściłem "Pamiętnik lekarza".
Co tydzień (w czwartki) ukazywał się jeden tom objętości od 160 do 240 stron. Raz zdarzyło się, że drukarnia opóźniła dostawę książek o kilka godzin. Kiedy wszedłem do księgarni, cały lokal był zatłoczony klientami, czekającymi na następny tom Dumasa. Pojechałem natychmiast taksówką do drukarni i przywiozłem pierwszą partię nowego tomu dla oczekujących klientów. Był to w historii księgarstwa chyba pierwszy wypadek, ażeby klient na książkę czekał w ogonku*.

* Ludwik Fiszer, "Wspomnienia starego księgarza", wyd. Czytelnik, 1959, s. 237-238.